20 yıllık başkan kaybetti!

Trabzon Ticaret Borsası’nda Pazar günü yapılan seçimde Başkan Mehmet Cirav’ın yaklaşık 20 yıllık başkanlığı bitti. Trabzon Ticaret Borsası Başkanlığına 2000’li yılların başında seçilen Mehmet Cirav, bugüne kadar yapılan hemen her seçimde belirleyici oluyordu.
Ticaret Borsası seçimlerinde, merhum Şükrü Köleğlu’nun istifası ile yönetim kurulu başkanlığına gelen Eyyüp Ergan ve yönetimin bir diğer güçlü ismi Mehmet Özer, seçimden iki gün önce bir önceki seçimde 7-8 oyla kaybeden Sebahattin Arslantürk’ün listesinde yer aldılar. Bu iki ismin karşı listeye geçmesi, Cirav’a seçim kaybettirdi.
Trabzon Ticaret Borsası’nın yeni meclis başkanı son anda bir sürpriz olmazsa, Sebahattin Arslantürk olacak. Eyüp Ergan da, yönetim kurulu başkanlığına getirilecek.

borsada-20.jpg

Ticaret Odası’nda da değişiklik olabilir!

Trabzon iş dünyasının önemli isimlerinden Özerler Gıda’nın patronlarından Mehmet Özer, Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası meslek gruplarında sürpriz gelişmeler olabileceğini iddia etti. Mehmet Özer, ‘Ticaret ve Sanayi Odası’nda zirve değişir mi değişmez mi bilemiyorum. Gördüğüm çoğu meslek grubunda değişiklik olacağıdır’ dedi.

ticaret.jpg
TTSO Meclis ve Yönetim Kurulu Başkanlığına, Şadan Eren ve Suat Hacısalihoğlu’nun yanısıra Ekrem Çapkınoğlu, Alper Bektaş, Erkut Çelebi, Ahmet Sarı, Hülya Ulusoy gibi isimlerin aday olabilecekleri söyleniyor.

İhracatçılar tek
listede anlaştı!

Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliğinin Nisan ayının son haftasında yapılacak seçimlerine tek liste ile gidileceği bildirildi. Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği Başkanı Ahmet Hamdi Gürdoğan, ‘Üyelerimizin birkaç istisna dışında hemen hepsi tek liste ile seçime gidilmesinden yana. Birlik üyelerimizle bugün yapacağımız toplantıda bu konuda üye arkadaşlarımızın görüşlerini alacağız’ dedi.

Trabzonspor’a CEO aranıyormuş!

Medyada yazılan çizilenlere bakılırsa Trabzonspor’un yeni başkan adayı Ahmet Ağaoğlu, kulübü yönetecek CEO arıyormuş… Trabzonspor’da bugün Sinan Zengin adlı bir genel müdür var. Kulübü çekip çeviren bir isim. Kulübünde böyle bir isim varken, CEO aramak akıl karı iş değil. Şirketlerde olduğu gibi yönetim kurulu toplantılarında al kararı, ilet Sinan Zengin’e tüm birimleri bağla ona bak sana CEO’luğun en kralını yapmıyor mu?

trabzonspora-ceo.png

AK Parti’de yürütme!

AK Parti, Trabzon il yönetimi henüz görev bölümü yapmamış. Revi’ye muhalif basının yazdığına göre İl Başkanı Haydar Revi, partide başkan yardımcılıkları ve diğer üst düzey görevlere kendisine yakın isimleri getirecekmiş. Tek liste ile seçime giren ve milletvekillerinin de desteğini alan bir il başkanı, partinin yönetimini de rahatlıkla belirler. Haydar Revi, partide kimin çalıştığını kimin ne yaptığını en iyi bilen isim. Ayrıca, yürütmede kimlerin olması çok da önemli değil. Çünkü atama vs. işlerinde parti il yönetiminden görüş alan yok gibi. AK Parti’nin önemli bir ismi, ‘Trabzon’u AK Parti Rize milletvekili Hasan Karal yönetiyor. Atamaların büyük kısmında onun etkisi var. Trabzon’daki bölge ve il müdürlerinin çoğu Rizeli. Bu isimleri bu görevlere kim getirdi’ dedi.

akpde-yürütme.jpg

Balta, Büyükşehir’e hazırlanıyor!

AK Parti Trabzon milletvekili Muhammet Balta’nın, Büyükşehir Belediye Başkan aday adayı olmasına kesin gözüyle bakılıyormuş. Büyükşehir Belediye Başkan aday adaylığının diğer iki güçlü ismi ise Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı müsteşar yardımcısı Mazhar Yıldırımhan. Bu arada Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Davut Çakır’ın da aday adayı olabileceği söyleniyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına bağlı Emek inşaat yönetim kurulu üyesi Ergin Aydın’ın da potansiyel adaylardan biri olduğu ifade ediliyor. AKP’ye yakınlığı ile bilinen gazeteci Ali Savaş ise, büyükşehir belediye başkan adaylığı için kamuoyu anketlerinin yanısıra parti teşkilatının görüşünün alınacağı ve en son kararı Ankara’nın vereceğini söyledi.

balta.jpg

Şahin’e övgü!

Trabzon Belediye Meclisi’nin CHP’li Ortahisar Belediye Meclis üyesi Turgay Şahin’in, genel seçimde milletvekili veya yerel seçimde belediye başkan adayı olabileceği söyleniyor. Şahin ile yıllarca Köy Hizmetleri teşkilatında görev yapan gazeteci Hakkı Emiroğlu, ‘Turgay bey her şeye layıktır. Köy Hizmetleri teşkilatında il ve bölge müdürlükleri yapmış, dürüst, vatanını ve milletini seven bir isimdir. Trabzon Büyükşehir veya Ortahisar Belediye Başkanı olsa, Trabzon’un çehresi değişir. CHP’de yetkili biri olsam, kimseyi dinlemem Turgay beyi başkan adayı yaparım’ dedi.

Hüseyin Örs nabız yokluyor!

hüseyin-örs.jpg

KTÜ öğretim üyesi Hüseyin Örs, Trabzon’da hemen her kesim tarafından sevilen bir isimdir. Yerel seçimde MHP’den büyükşehir belediye başkan adayı olan Hüseyin Örs, İYİ Parti’den aday olup olmama konusunda nabız yokluyor. Ortahisar Gürbulak mahallesinden olan Hüseyin Örs, bugünlerde Ortahisar ilçesindeki mahalleleri geziyor. Önceleri köy statüsünde olan mahallelerde büyük ilgi ile karşılaşan Hüseyin Örs, aday olup olmama konusunda önümüzdeki aylarda karar vereceğini söyledi.

***************
Trabzonspor, Bu senin son şansın olabilir! Başkanını, Yöneticini iyi seç. Daha sonra elim kırılsaydı da bunlara oy vermeseydim vakasını tekrarlama... Kulislerde ismi geçenlerden yola çıkarsak; Trabzonspor yönetimine aday olan başkanın veya yöneticinin kendi yönettikleri işlerdeki muvaffakiyetleri sorgulanmalıdır (bu sadece maddi olarak düşünülmemeli). Örneğin, armatör bir Başkan adayı Türkiye Denizciler Odası Başkanlığına aday olsa seçilme şansı nedir? İki dönem üst üste yöneticilik yapmış ve kulübe bir katkısı olmamış veya başkan gölgesinde pasif kalmış arkadaşlara 3. bir şans tanınmalı mı? Yöneticinin ne kadar futboldan anlayıp anlamadığı da sorgulanmalı. Prezentasyondan ve CFO/CEO'liktan bahseden Başkanların Kulüp yöneticiliği ortada. Evet bu son şans olabilir... Başka Trabzonspor yok...
(Yahya Karahasan)

 

Önceki ve Sonraki Yazılar