2015’e 3 Y ile giriyoruz!

Doğruyu söylemek gerekirse ben hala yeni Türkiye’nin nasıl olacağını merak ediyorum. Bu konuda tıklamadığım site, bakmadım gazete kalmadı. Memlekette değişen ve yeni olan tek bir unsur var;  Ankara’nın göbeğindeki saray…

Üstelik iki gün sonra gireceğimiz yeni yılı deyim yerindeyse aynı tas aynı hamam olarak karışlayacağız. Sizin anlayacağınız geçmişte ne yaşandıysa, gelecekte de aynı manzaralar bizi bekliyor.

Hatırlayın bundan tam 13 sene önce AKP kurulup siyasi arenada kendine yer bulmaya çalışırken söylediği ve dillerden düşürmediği 3 Y konsepti ile vatandaşın karşısına çıkmışlardı:

Yolsuzluk…

Yoksulluk…

Yasaklar…

O dönemde meydanlarda, televizyon ekranlarında ve yazılı basında Başbakan olan Recep Tayyip Erdoğan,  “Yasaklar bir daha ülkenin gündemine gelmeyecek, yoksulluk kader olmayacak, bedeli ne olursa olsun yolsuzluk yapanın kolunu keseceğiz. 3 Y’den Türkiye temizlenecek…” diyordu.  

***

Sevgili okurlar, ne yazık ki 13 yıldır 3 Y’den kurtulmak şöyle dursun boğazımıza kadar her türlü pisliğe battık. Deyim yerindeyse iyiye yönelik bir arpa boyu yol ancak aldık.

Yolsuzluk

Geçen sene 2013 Aralık ayında ortaya dökülen rüşvet ve yolsuzluk olayının üzerinden bir sene geçti. Haklarında rüşvet almak ve görevi kötüye kullanmak iddiaları ile koltuklarından olan dört eski bakanı aklama çalışmaları hala devam ediyor. Bunun yanında da son aylarda torpille işe adam sokmaların söylentisi ayyuka çıktı.

Yasaklar…

Türkiye’de mahkemelerin verdiği hükümler yok sayılarak yasaklarla dolu bir yılı geride bırakmaya hazırlanıyoruz. 17 ve 25 Aralık rüşvet ve yolsuzluk olayına adları karışanların hakkında mevcut hükümet basına yasak koyarak vatandaşın haber alma hakkını engelledi.  Basın ve düşünce özgürlüğü sil baştan yapılarak, gündeme gelen önemli konuların yazılıp çizilmesi ve ekranlardan gösterilmesi YASAKLANDI…

Ve Yoksulluk…

Tüm bunların içinde vatandaşın belini büken unsurların başını hiç kuşku yok ki yoksulluk çekti… İş arayanların sayı her yıl artı. 12 yıldır iktidarda bulunan AKP ne kadar da rakamları pembe tablolar içinde verse de sonunda dercettiklerini kendileri tekzip etti. (Kamyon kamyon kömür dağıtarak yoksulluğun bitmediğini belgelediler).

Yıllardır süregelen aç yatıp, aç kalkma alışkanlığımız eksileceğine katlanarak peşimizden gelmeye, nefesimiz her gün biraz daha fazla kokmaya devam etti.

Yoksul halk; kömür, nohut- bulgur torbalarıyla esir alındı. Her ayın başında ve sonunda açıklanan TÜİK ve sivil toplum kuruluşlarının raporlarına göre 2014 yılında yoksulluktan yakamızı kurtaramadık. Türkiye’de 25 milyon insan açlık, 15 milyon insan da yoklukla boğuşuyor.

***

Geride bırakmaya hazırlandığımız yıl içinde, çalışan maaşlı kesim, emekli ve asgari ücretli sadece nefes alıp vermek ile yetindi. Öyle anlaşılıyor ki ömrümüz oldukça ve AKP ile yola devam denildikçe biz 3 Y’den kurtulamayacağız. Yarı aç yarı tok ömür tüketirken, birileri 1150 odalı saraylarda sefa sürecek. 16 yaşındaki çocuklar hapse tıkılacak. Kaderimizi yeniden yazma zamanı gelmedi mi?

İyi seneler Türkiye…

 

Başbakandan büyük söz!

Geçen hafta sonunda Trabzon’da AKP’nin İl Kongresi yapıldı. Henüz daha dört aylık olan Başbakan Ahmet Davutoğlu da salonda yerini aldı…

Başbakan Trabzon’a gelince insanlar ister istemez müjdeler bekledi. Gelin görün ki Başbakan Davutoğlu bölgede iş-aş arayanlara bir miskal olsun umut vermezken, tren konusunda bu dört köşe şehri yine teğet geçti.

Başbakan Davutoğlu’nu dinlerken söylediği bir sözü önemsediğimi söylemek isterim. Davutoğlu’nun,Kim yolsuzluğa bulaşmışsa kardeşimiz de olsa kolunu koparırız” sözü.  Duyunca heyecanlanıyor ve bekliyorum. Ne de olsa kırk satırda-kırk katırda Başbakan’ın emrinde.

Kes de görelim!

 

 

 

 

 

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.