2018 Türkiye ve Trabzon!

  İranlı ünlü sosyolog ve din bilgini Ali Şeriatî, yıllar önce ülkesinde ve dünyada olup bitenleri yorumlarken sanki günümüz Türkiye’sini anlatıyordu. Şeriati’nin düşünenler, sorgulayanlar için düşündüren değerlendirmesinden bir kaçı şöyle;
1-‘Sadece devletin konuşma hakkına sahip olduğu bir memlekette hiçbir söze inanmayın.
2-"Bir yerde yangın varken biri seni ibadet etmeye çağırıyorsa, bil ki bu bir hainin davetidir."
3-"Her yerde olan fakirlik açlık ya da açıklık değildir. Fakirlik para ve altına sahip olamama da değildir. Fakirlik, sahafta satılmamış bir kitabın üzerindeki tozdur. Fakirlik, kağıt imha makinasında, gazete parçalayan bir bıçaktır. Fakirlik, arabanın camından dışarıya atılmış muz kabuğudur. Fakirlik yemeksiz geçirilen bir gece değildir, fakirlik “düşünmeden” geçirilen bir gecedir".
4-"Düşünme, itaat et" diyenlere değil; "düşün, sor, sorgula" diyenlere kulak ver.
5- "Şimdiki köleler taksitle yaşayıp borçlu ölüyor."
6-‘Bir Müslüman görürüz; sesini çıkarmaz, olup biteni dinlemez, hiçbir şey umurunda değildir; ama kendi düzeni ve tezgahı en küçük bir darbeye uğrasa feryadı arşa yükselir. Her gün yaşanmakta olan facialar onda, bir gazete haberi kadar bile merak uyandırmaz. "Allahım kereminle bizi…" diye dua etmesinin ne etkisi olur? "Bizi" ne demektir?
7- "Tribünden gelen sesler süren savaşlardaki mazlumun sesini kısıyorsa futbol afyondur!"
8- "Dindar bir toplumu ancak din adına, din alimleri kandırabilirdi ve öyle de oldu.
9-"Okuyun. Zira mürekkebin akmadığı yerde kan akıyor!"
Ali Şeriati’nin bu veciz ifadeleri herkesin kulağına küpe olsun dedikten sonra gelelim 2018 yılında ülkemizdeki olaylara… 
  

  2018 yılının en güzel ve göğsümüzü kabartan olayı Zeytin dalı ve Afrin harekatıydı. Türk milletinin bekası için hainler yuvalarında vurulmuştu. İçte de hainlere gereken yapılmıştı. Bu harekatı destekledik ve sonucundan da gurur duyduk. Benzer olaylarda da sonuna kadar destek.
2018’de; Devlet Bahçeli’nin nedeni bilinmeyen erken seçim çağrısı da oldu.  Bahçeli’nin pasını iyi değerlendiren Erdoğan golü attı ve parlamenter sisteme son noktayı koydu. O süreçte Abdullah Gül’ün ortak adaylığını, Genel Kurmay başkanının Gül’e elçi olarak gitmesini ve bu olayın hiç konuşulmamasını saymıyorum. 
CHP 2018’i kurultaylarla geçirdi. Muharrem İnce iki kez sahne aldı, ikisinde de yenildi. Birinde Kılıçdaroğlu’na ikincisinde Erdoğan’a. Üçüncüsünde İstanbul Büyükşehir belediye başkanlığına göz kırptı, gözü açık kaldı!
2018 yılında Trump- Erdoğan görüşmeleri tavan yaptı. Papaz Brunson olayı ve ABD ile yaşanan krizler ve gel gitler kafamızı karıştırdı. Efelenmeler, zeybek oyunu ile sonlandı. Zarrab ve Hakan Atilla davalarındaki gizli pazarlık iddiaları sır kaldı. Fırat’ın doğusuna operasyon düzenlenecekti, ABD Suriye’den askerimi çekiyorum, dedi, askıda kaldı!.. Erdoğan'ın Vatikan'da Papa ile görüşmesi 2018’in bir başka olayı idi.  Bahçeli'in af talebi, Feto’nun siyasi ayağının soruşturulması, ortaya çıkarılması bir başka bahara kaldı.
2018’in bir başka olayı da Cumhuriyet resepsiyonunun Ankara dışında İstanbul’da yapılmasıydı. Danıştay’ın kararına rağmen andımızın okullarda okutulmaması… Adalet’in bağımsızlığı tartışmaları… MHP’nin gazete ilanları ile gazetecileri hedef yapması, muhalefetin de ses çıkarmaması…
Doların tavan yapması, ekonominin dibe vurması, işsizlik, geçim sıkıntısı,  konkordatolar, iflaslar vs.
2018’in kısa özeti bu şekilde…
Trabzon’un 2018’i ile 2017’si arasındaki farkına gelince; kent ekonomisinin S.O.S vermesi, sokakların ve çay ocaklarının daha da kalabalıklaşması, trafik sorunun zirve yapması, binlerce konutun müşteri beklemesi, esnafın feryat etmesi vs… Trabzon’da bu üç beş madde dışında değişen bir şey yok. Trabzon her geçen gün ivme kaybediyor.
2019 yılının ülkemize, milletimize ve Trabzon’umuza sağlık, huzur, barış, refah ve mutluluk getirmesini diliyorum.

Hasan KURT

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.