Turhan Eyüboğlu

Turhan Eyüboğlu

2018 Yılını Nasıl Geçirdiniz?

  Selçuk Yöntem'in seslendirdiği "İyi Düşünün" şiirini dinledikten sonra etkilenmiş olacağım ki bu satırları yazmaya başladım. Şöyle bir düşündüm "2018 yılını iyi geçirdim mi?" diye. Sadece kendimi düşündüm; ne ülkeyi ne de dünyayı düşündüm! Sadece kendimi düşündüm bu yılı nasıl geçirdim diye.

"Sağlıklı bir yıl geçirdim!" diye sevindim. Çok sabahları güneşin doğuşunu izledim. Gün ışığı ile uyandım ve güneşin ışınlarının yaydan çıkmış ok gibi santim santim dağı aşıp bahçeye vurmasına şahit oldum. Sabah erkenden kuşların telaşını seyrettim. Havuzda balıkların güneşin ışınlarının onlara ulaşmadan kenarda otlamalarına şahit oldum.

"VATAN Saklı Maçka" kitabımın bu yıl imza gününü yaptım. Hiç durmaksızın beş saat gelen misafirlerin kitabını imzaladım. Çok sevindim, çok gururlandım, çok mutlu oldum. Kitabı okuyanlardan çok iyi geri dönüşler aldım. Ustalık kitabım gibi olmuştu, ilk yazdığım kitabı okuduğumda!

"Bir neden yokken kaç kişiye hediye aldın?" derseniz inanın nedensiz hiç kimseye hediye almadım. Her sabah yürüyüş yaparken çok köpek ve kedi sevdim. Sahilde kargaların çöpleri nasıl akıl dolu becerileriyle çöp kutularından boşalttığına şahit oldum.

Hiç yeni doğan bir bebeğin parmağını tutmadım ve onun o güzel kokusunu almadım bu yıl. Yaz geceleri bahçede yıldızlara baktığımda "Bu ne kadar yıldızdır!" diye şaşırmadım; çünkü her gece gördüğüm için bana şaşırtıcı gelmedi. Bu yıl kendime oyuncak almadım; almaya ihtiyaç bile duymadım.

Bu yıl gözlerimden yaş gelinceye kadar güldüm Sarı Tilki ve Küçük Porsuk'a! Gözlerimdeki yaşları saklayacak kadar da ağladım izlediğim filmlerde. Yaşlı bir ağaca sarılmasam da ellerimle diktiğim ve koskocaman olan ağaçlarımla konuştum. Çimlerde uzandım köpeklerim Linda ve Tank'la. Keyifli anlarımda tam olarak bilmesem de şarkılar mırıldandım.

Bahçenin çimlerine serildiğim bir gün annemin söylediği şarkılar aklıma geldi. Sözlerin anlamlarına takıldım ve "Bir insan bunları niye yazar!" diye merak ettim. Evet, bir bebeğin parmağını bu yıl tutmamıştım; ama bu yıl doğacak bir kitabın ilk satırlarını yazmaya başlamıştım.

Önemsediğim ve kalbimde başkalarının da önemsemesi gerektiğini hissettiğim bir konu hakkında yazmak istedim. Bazen "Gerçek duyarlık da budur!" diye geçirmiştim içimden. "İçinizi yakan, gözlerinizden yaş akmasını sağlayan, birbirinden güzel duygusal sözleri bir insan nasıl düşünür ve yazar?" diye hep düşünmüşümdür şarkıların sözlerini okudukça!

İşte böyle başlamıştı beşinci kitabımın sancıları bu yıl. O sancılar 2018 yılının bitmesine üç ay kala "Annemin Şarkıları" adında beşinci kitabımın doğmasıyla sonlanmıştı henüz piyasada olmasa da!

Çocukluğumda olduğu gibi Maçka deresinde taş kaydıramamıştım. Dereye yasak koyulmuş gibi yanına gidip elimle okşayamamıştım. Maçka'nın doğasından, kültüründen, edebiyatından, sanatından kopmasını durdurmak için ne kadar müdahil olmuşsam da başaramadım bu yıl!

Maçka'ya Karadeniz ilçelerinde ilk olacak tarihi müze için ne kadar girişim yapmışsam duvara konuştuğumu hissettim bu yıl! İnsan aklının bu yıl ters çalıştığına şahit oldum. Tüm siyasetçilerin aklın kullanımı yerine onlara veya beyinlerinde yarattıkları senaryonun esiri olduklarına şahit oldum bu yıl.

Evet, belki Maçka deresinde taş kaydıramamıştım; ama Maçka'nın değerli yıldızlarını insanlara okutarak gözlerinin önünde kaydırdım bu yıl. Pek çok sabah tavuklara yem atarken kuşları da yedirdim. Dalında olan meyveyi de yedim çiçeği de kokladım. Dedemden kalan güz güllerini hayranlıkla seyrettim.

Umman'da çalışan oğlum için "Belki Türkiye'ye gelir!" düşüncesinde olmuştum bu yıl. Ancak yine bu yıl o düşüncemi yalanlar gibi Hindistan'da çalışması gerektiğini söylemişti bana. "Neyse buna da şükür!" demiştim büyük oğlumun Türkiye’de olmasından dolayı! Ancak yılın on iki ay olduğunu unuttum! Son dakika golü gibi oldu büyük oğlumun Dubai'de görev aldığını duyunca!

Bu yıl üç kez gökkuşağı gördüm. Sevindirdiğim ailenin gözündeki pırıltıya da şahit oldum. Hiç mektup yazmadım, diyemeyeceğim! Bu yıl anneme mektup yazdım ve yayınladım. Bu mektuba gelen yüzlerce yorum okudum. Ancak ne yazık ki küs olduğum birileriyle barışamadım. Eski dostlarımı aradım; daha da ileri giderek bu yıl üç kez de toplandık.

Şimdi bakıyorum da bu yıl da çok mutlu olacağım çok şeyler yapmışım. Biliyorsunuz bu küçük şeylerin toplamı yaşadığın yılı mutlu yapar. Bu yılda çimenler benim üstüme yayılmadan ben çok yayılmışım çimenlerin üstüne!

Şimdi kendinizi düşünün!

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Haber yorum bölümünde Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.