2021’DE EK MALİ TABLO DÜZENLEME ZORUNLULUĞU

18/09/1994 tarihli ve 22055 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 3 Sıra No.lu Muhasebe Sistemi Uygulama Genel Tebliği (MSUGT) ile ek mali tabloları düzenlemek zorunda olan işletmelerin belirlenmesinde aktif toplamı ve net satışların toplamı ölçütü getirilmişti. 
Bu hüküm uyarınca, aktif toplamı veya net satışları toplamından herhangi birisi belirli bir tutarı aşan mükellefler ek mali tabloları düzenlemek zorundaydılar. 
28/04/1998 tarihli ve 23326 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 8 Sıra MSUGT’de, ek mali tabloları düzenlemek zorunda olan mükelleflerin 1998 yılından itibaren verecekleri yıllık gelir veya kurumlar vergisi beyannamelerine ek mali tablolardan sadece "Kar Dağıtım Tablosu"nu eklemelerinin yeterli bulunduğu belirtilmiştir.
Daha sonra 19/12/2000 tarihli ve 24265 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 10 Sıra No.lu MSUGT’de; tebliğde yer alan parasal hadlerin, takip eden yıllarda Bakanlıklarınca ayrıca bir belirleme yapılmadığı takdirde, her yıl bir önceki yıl için Vergi Usul Kanunu hükümleri uyarınca tespit edilen yeniden değerleme oranında artırılarak uygulanacağı; bu şekilde yapılacak hesaplamada 50 lira ve daha düşük olan tutarlar dikkate alınmayacağı, 50 liradan fazla olan tutarların ise 100 liraya yükseltileceği belirtilmiştir.
Bu düzenlemelere göre 2021’de ek mali tabloları düzenlemek zorunda olan mükellefler ile temel ve ek mali tablolar aşağıdaki gibidir.
Yukarıda açıklanan düzenlemeler uyarınca 2020 yılı aktif toplamı 27.682.100 TL veya net satışlar toplamı 61.515.200 TL’den her ikisini yada birini aşan mükelleflerin, 2021’de verecekleri yıllık gelir veya kurumlar vergisi beyannamelerine temel mali tabloların yanı sıra ek mali tabloları da eklemeleri gerekmektedir. 
Bu kapsamda, ek mali tablolardan sadece kar dağıtım tablosunun eklenmesi yeterlidir.
1 Sıra No.lu Muhasebe Sistemi Uygulama Genel Tebliğine göre Temel Mali Tablolar ile Ek Mali Tablolar aşağıdaki gibidir. 
1. Bilanço 
2. Gelir Tablosu 
3. Satışların Maliyeti Tablosu 
4. Fon Akım Tabloları 
5. Nakit Akım Tablosu 
6. Kâr Dağıtım Tablosu 
7. Öz Kaynaklar Değişim Tablosu 
Bu tablolardan, bilanço ve gelir tablosu dipnotları ve ekleriyle temel mali tabloları, diğerleri ise ek mali tabloları oluşturmaktadır.
CEZAİ DÜZENLEME
Vergi Usul Kanunu’nun 353/6’ncı maddesine göre, Kanuna göre belirlenen muhasebe standartlarına, tek düzen hesap planına ve mali tablolara ilişkin usul ve esaslar ile muhasebeye yönelik bilgisayar programlarının üretilmesine ve kullanılmasına ilişkin kural ve standartlara uymayanlara 522 Sıra No.lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliğine göre 2021 yılı için 9.000 TL özel usulsüzlük cezası kesilmektedir. 
Diğer taraftan Vergi beyannameleri, bildirimler, evrak ve vesikaların kanunen belli şekil ve muhteviyatı ve ekleri ile bunlarla ilgili olarak yapılan diğer düzenlemelere ilişkin hükümlere uyulmamış olması Vergi Usul Kanun'un 352/II-7 bendi hükmüne göre ikinci derece usulsüzlük cezası kesilmesini de gerektirmektedir.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Haber yorum bölümünde Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.