23 milyona alındı 325 milyona borsada!

Trabzonspor eski başkanlarından Özkan Sümer döneminde, Trabzon Limanına Trabzonspor talip olmuş ve siyasi iktidardan da destek alınmıştı. Ancak Trabzonlu bazı işadamları ve siyasilerin farklı oyunlarıyla Trabzonspor’un devre dışı bırakılması sonucu, 2003 yılında Özelleştirme İdaresi tarafından yapılan açık arttırmada limanı 30 yıllığına 22 milyon 400 bin dolara Albayraklar almıştı.
Trabzon Limanını kiralayan Albayraklar, kısa süre içerisinde makine parkına takviye yaptılar. Liman sahasındaki serbest bölgeyi de işletici firmadan alan Albayraklar, liman sahasını genişlettikleri gibi kapasiteyi de arttırdılar.

23-milyona.jpg
2033 yılında kiralama süresi dolacak olan Trabzon Limanı, tam 325.5 milyon lira değerle borsaya girecek. Trabzon Limanının işletici firması, 325.5 milyonluk tam hissenin 97.5 milyon liralık kısmını halka arz edecek. Yani satacak…
Trabzon Limanının işletme süresinin 2033 yılında sona ereceği göz önüne alındığında, bu tarihte liman tekrar devletin olacak. Devlet, bu tarihte yasal olarak limanı yeniden kiralaması söz konusu! Bu durumda Limanı işleten firmadan hisse senedi alacak olan yatırımcıların, limanı başka bir firmanın veya devletin alması halinde nasıl bir yol izleneceği merak ediliyor.

Beylerbeyi’ndeki buluşma!

beylerbeyi-(1).jpgbeylerbeyi-(2).jpg

İstanbul Beylerbeyi’ndeki Trabzon Kültür Derneğinin Başkan yardımcısı Erdal Atalay, önceki gün sosyal medyada geçen yıl aynı mekanda bir araya gelen Trabzonspor eski yöneticilerin fotoğrafını yayınladı. Atalay, ‘Geçen yıl çoğu İstanbul'da yaşayan ve hala TS’ye aşkla bağlı arkadaşlarla geçmişi yad etmiştik. Masada bir dönem kulübü taşıyanlar ile 3 milyon doları yeni yönetime devreden yöneticiler var. Trabzonspor tarihini bilmeyenler bunları nereden bilecekler’ dedi.  
Dr. Atalay bu tür organizasyonları yıl boyu devam ettirdiklerini belirterek, İstanbul’da yaşayan Trabzonspor sevdalılarını derneğe davet etti. Atalay’ın geçen yılki organizasyonuna Utku Bozoğlu, Besim Kahraman, Ergin Kulaçoğlu,  Zeki Çakmakcı, Güder Çakmakcı, Süheyl Önen, Ahmet Ural, Taylan Üner,  Mustafa Saltuklar, Ziver Öktem, Şanver Ercan, Hayrettin Hacısalihoğlu, Muhittin Öztürk, Çağlar ve Uğur Bozoğlu, Bülent Akyazıcı, TS eski teknik direktörlerinden Giray Bulak, Ahmet Ural katılmıştı.
 
Sicili Bozuklar!

Büyükşehir Belediye Başkan yardımcısı ve meclis üyesi Seyfullah Kınalı’nın, ‘sicili bozuklar’ diye suçladığı oda ve dernek başkanları dün meclis toplantısını izlediler. Dün akşam saatlerine kadar Başkan yardımcısı Seyfullah Kınalı’ya yönelik ciddi bir açıklama yapmayan oda ve dernek başkanlarının bu tutumu, meslek odaları ve dernek üyeleri tarafından şaşkınlıkla takip ediliyor.
Bu arada İnşaat Mühendisleri Odası Mustafa Yaylalı, Oda başkanları ile toplantı yapacaklarını ve Seyfullah Kınalı’ya gereken cevabı vereceklerini söylemiş.
Öte yandan CHP Belediye Meclis üyesi Mustafa Erdem, Göçek’ten aradı ve sicili bozuk tartışmasına katıldı. Erdem, ‘Trabzon’da sicili bozuk aranıyorsa adresler bellidir. Seyfullah Kınalı’nın TRABEL’de yaptığı sicili bozuk işleri belgeleriyle ortaya koyacağım’ dedi.

Murat Solak Ankara’da!

murat-solak.jpg

AKP Trabzon il yönetim kurulu üyesi Murat Solak, birkaç gündür Ankara’da. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya yakınlığı bilinen Murat Solak’ın, yeni dönemde de il yönetiminde yer alacağı tahmin ediliyor. AKP Trabzon teşkilatının önemli isimlerinden biri olan Solak’ın, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanısıra bazı bakan ve genel müdürleri de ziyaret ettiği bildirildi.

Çakıroğlu farkı!

çakiroğlu.jpg

İYİ Parti Trabzon Ortahisar Belediye Meclis üyesi Davut Çakıroğlu, Trabzon Büyükşehir ve Ortahisar belediyelerine adeta kök söktürüyor.
Trabzon genelinde 2017’nin son iki ayında su sayaçlarının okunmadığını, sayaç okuma işinin 2018 yılına bırakıldığını öne süren Davut Çakıroğlu, ‘TİSKİ Sayaç okuma işini 2018’e bırakarak yeni tarifeden para topluyor. Bu uygulama ile Trabzonluların cebinden 1 milyon 100 bin lira haksız kazanç elde ettiler’ dedi.
TİSKİ ise Çakıroğlu’nun iddialarına yazılı cevap verdi. Açıklamada, Çakıroğlu’nun TİSKİ’nin çalışmalarını karaladığı, iftira ürettiği ve siyasi arenada kendini gösterme çabası içinde olduğu ifade edilerek, böyle bir uygulama yapılmadığı ifade edildi.
İYİ Parti Ortahisar Belediye Meclis üyesi Davutoğlu’nun kolay kolay boşa atmayacağını belirtelim.

Tesis sezona hazır!

tesis-sezona.jpg

İşadamı Atilla Ataman’ın, Erikbeli Yaylasında kendi imkanlarıyla yaptırdığı turizm tesisi bitmek üzere. Tesisteki evlerin çatılarının kapatılmaya başlandığı bildirildi. Erikbeli Yaylasında, Avrupa’dakiler gibi modern bir yayla tesisi yapan işadamı Atilla Ataman, ‘Tesisimiz, bu yıl içerisinde hizmete sunmaya çalışıyoruz’ dedi. Ataman’ın Erikbeli yaylasındaki tesisinde yok yok!

**
Sen gel yanlış saatin elektriğini kes, keserken de kabloyu çıkaracağına yaklaşık 50 cm geriden kes, özür dileyeceğine, kabloları ek yaparak bağlamaya çalış birde ukalalık yap! AKSA Allah seni bildiği gibi yapsın...(Ümit Çakmakçı)
**

Hiç bir akıl sahibi CHP'li, Abdullah Gül'le bir çıkış aramamalıdır. Türkiye'nin ve CHP'nin çıkışı, milli değerlere sahip bir CHP'li olmalıdır. CHP'de böyleleri çokça vardır. Yeter ki yönetim doğru karar versin. Abdullah Gü'ün bugüne kadar bir şeyi savunmuşluğu görülmemiştir. Kendisini bile savunamazken bugünlerde, neyi savunmasını bekliyorsunuz? Atatürk'ü veya Cumhuriyet’i mi? (Temel Kahveci)

 

Önceki ve Sonraki Yazılar