24 Nisan 1336 Cumartesi (1920)

23 Nisan 1336 (1920) Cuma günü Türkiye Büyük Millet Meclisi açılır. Ertesi gün Cumartesi, TBMM ikinci toplantısını yapar. Meclis Başkanı Şerif bey, ‘Celsei hafiyeyi açıyorum’ der. Konu; Mustafa Kemal Paşa Hazretlerinin ahvali dahiliye hakkında beyanatı’dır.

Meclis Başkanı Şerif bey, söz Mustafa Kemal Paşa Hazretlerinindir.

Mustafa Kemal, uzun bir konuşma yapar. Suriye’den, Arabistan’dan, Kafkasya’ya, Balkanlara, Anadolu’da olup bitenleri, neler yaptıklarını ve yapacaklarını anlatır. 1 Mayıs 1924 yaptığı ikinci konuşmada da Anadolu’da olup bitenleri ve çalışmaları aktarır, Fransızların teklifini okur ve  ‘Yalnız bendeniz şimdiden arz etmek istiyorum ki; vatanımızın hiçbir parçasını kimseye hediye etmek niyetinde değiliz’ diye konuşmasını tamamlar.

***

23 Nisan 1920 ila 1924 yılları arasında TBMM’de yapılan konuşmalar, 4 ciltlik, TBMM Gizli Celse Zabıtları adlı kitapta toplanmış. İş Bankası Kültür Yayınları tarafından hazırlanan 4 ciltlik kitapta, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin hangi koşullarda, nasıl kurulduğunu, nasıl bir mücadele sergilendiğini, TBMM’ndeki vekillerin konuşmaları yer alır.

***

Osmanlının son dönemi, Milli Mücadele ve Cumhuriyetin kuruluş yılları ve sonrası okullarda üstün körü okutulur. Bu Devlet nasıl kurulmuş, ne tür sıkıntılar yaşanmış, bu ülkeyi kuran o büyük insanlar canla başla nasıl çalışmışlar, gayret etmişler, bunları son dönem gençliği, hatta yetişkinler bile doğru dürüst bilmezler. Çünkü okullarda okutulmaz. Tarihe takılı kalmayacaksın, intikamcı olmayacaksın ama o günlerde yaşananları bileceksin ki geleceğin aydınlık olsun.

***

Dün 23 Nisan 2014, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının yıldönümü. Hakimiyetin kayıtsız şartsız milletin olduğunun ilan edildiği gün. Ve bu günü Büyük Önder Atatürk, çocuklara armağan etti. Bu önemli günü, bu bayramı kutlayan çocuklarımız; o dönemler yaşananları maalesef bilmiyor. Bu çocuklarımızın değil, bu ülkeyi yönetenlerin suçu! Çocuklarımız; Türküyle, Kürdüyle, Çerkeziyle, Lazıyla, Boşnağıyla vs. bu ülke kuruluşunda yaşananları okusa, bugün çok daha farklı olurdu. Ne bölücüler cirit atardı, ne din ticareti yapanlar ve din devleti özlemiyle yanıp tutuşanlar bu denli artardı.

 

Erdoğan sonrası AKP!

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanı seçilirse AKP’nin genel başkanlığına ve Başbakanlığa kimin, kimlerin geleceği üç aşağı beş yukarı belli. Başbakan Erdoğan, Cumhurbaşkanı seçilirse bu isimlerden birini tercih edecek.

Başbakanın Cumhurbaşkanı adayı olduktan sonra seçilmesi ve seçilmemesi, hem kendisinin hem de AKP’nin geleceğini etkileyecek. Aday olup seçildiğini farz edelim. Yerine gelecek isim Başbakan kadar başarılı olabilecek mi? İnsanları peşinden sürükleyebilecek mi? Ayrıca, AKP’de Eşbaşkanlık olursa ne olacak?

Başbakan benden sonra Tufan der mi? Mümkün değil, demez, demeyecek. Turgut Özal gibi Çankaya’dan kontrol edeceği birini tercih ederse, bu da iki taraf için sıkıntı yaratacak. Başbakanın işi bu süreçte gerçekten zor gibi görünüyor.

Ancak;  AKP her ne kadar koalisyon partisi olarak nitelendirilse de, Parti ideolojik temeller üzerine kurulu. Bu tür partilerde;  lider, partiyi yöneten, yönlendiren kesim kendi içerisinden birini öne çıkarır. O kişinin etrafında da koalisyonda yer alanlar bulunur. AKP’de de Erdoğan Cumhurbaşkanı olursa, dizayn bu şekilde olacak. Partinin kontrolü hiçbir zaman milli görüş çizgisi dışındakilere teslim edilmeyecek!

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.