24 Şubat’ta açılacak!

İYİ Parti Trabzon il merkezi, Trabzon’un Rus işgalinden kurtuluş günü açılacağı öğrenildi. 

İYİ Parti il Başkanı Hasan Saka, il ve Ortahisar ilçe binasının hazır hale getirdiklerini belirterek, ‘İl binamızın açılış tarihini henüz belirlemedik. Arkadaşlar 24 Şubat tarihinde olsun diyorlar. Açılış tarihimizi bugün yarın belirleyeceğiz’ dedi. 

24-şubat.jpg

Saka, Trabzon’un tüm ilçe teşkilatlarında üye kaydına devam ettiklerini belirterek, ‘Vatanına, milletine bağlı, Cumhuriyet ve Atatürk sevdalısı herkesi partimize üye olmaya davet ediyoruz’ diye konuştu.

 

AKP kongreyi ne zaman yapacak?

akp-kongre.jpg

AKP Trabzon il Kongresi’nin hangi tarihte yapılacağı henüz belirlenmedi. AKP İl Başkanı Haydar Revi’ye yakın kaynaklar, kongrenin Şubat ayı içerisinde yapılacağını söylediler. Bu arada AKP’nin yeni il yönetiminde kimlerin yer alacağı, mevcut yönetimden kaç ismin yerini koruyacağı bilinmiyor. AKP kulislerinden sızan bilgilere göre, yeni il yönetiminin belirlenmesi için milletvekilleri ve partinin kurmaylarının önerilerinin dikkate alınacağı bildirildi.

 

Muhtar adaylarının yarışı!

 

Yerel seçimlerde yapılacak muhtarlık seçiminde aday olmak isteyenler şimdiden çalışmaya başladı. Muhtarların asgari ücret düzeyinde maaş aldıklarını belirten bir muhtar, ‘İnsanların maaş almak için muhtar adayı olduklarını sanmıyorum. Muhtar, aldığı maaşı zaten yolda izde harcıyor. Bu hükümet döneminde muhtarlık öne çıktı. O nedenle aday çok’ dedi.

 

TESOB’da iki aday!

 

Trabzon Esnaf ve Sanatkarlar Odasına bağlı, esnaf ve sanatkar derneklerinde seçimler tüm hızıyla devam ediyor. TESOB genel kurulu öncesi son anda gelişme olmazsa mevcut başkan Metin Kara ile Fırıncılar Odası Başkanı Davut İlik yarışacak. Metin Kara, uzun süre TESOB Başkanlığını yapıyor. Ortahisar’da ve ilçelerdeki çok sayıda odanın desteğini almış gibi görünüyor. Fırıncılar Odası Başkanı Davut İlik de boş durmuyor. TESOB’da oy kullanacak üyelerle birebir görüşen İlik te iddialı. 

 

Asansörlere de

siyaset girdi!

 

Kuzey Ekspres’in bugünkü manşet haberi gerçekten ilginç ve düşündürücü! Trabzon Ortahisar’daki binlerce konutun asansör muayene işinin İstanbul’da bir firmaya verildiğini, haftalardır asansörünü çalıştıramayan bir okurumuzdan öğrendik. Okur, ‘Asansörcü asansörü yaptı, Makine Mühendisleri Odasına müracaat ettik. Asansörü çalıştırma izni istedik. Odada bir yetkili Ortahisar Belediyesi işi bize değil İstanbul’daki bir firmaya verdi’ şeklindeki sözleri olayı irdelememize neden oldu. 

Makine Mühendisleri Odası Başkanı Şaban Bülbül’ü aradık. Şaban Bülbül, ‘Ortahisar Belediyesi, işi 1 Ocak 2018 tarihi itibarıyla İstanbul merkezli RoyalCert adlı firmaya verdi. Firma ile sözleşme yaptı. Asansör Bakım yönetmenliğinde Belediyelerin işi istedikleri firmaya, kuruma verme yetkisi var. Belediyemiz bizi değil o firmayı tercih etti’ dedi. 

Bülbül’e, ‘Siz bu işi layıkıyla yapamıyor muydunuz, vatandaş sizi şikayet mi etti? Ortahisar Belediyesi, size bir gerekçe bildirdi mi? Bir de önemli bir siyasetçinin asansör işini bu firmaya vermesi için ricacı olduğunu duyduk, doğru mu?’ dedik.

Bülbül, ‘Bana isim söyletmeyin. Ben de o şekilde duydum. O kişi ya belediye başkanından ricacı oldu ya da belediye başkanı o önemli siyasetçinin desteğini almak için bu işi yaptı? Bu konuda hafta içerisinde açıklama yapacağım’ dedi.

Trabzon Ortahisar ilçesinde yaklaşık 4 bin asansör var. Bu asansörlerin bakımını ilçedeki asansör firmaları yapıyor. Bakım yapılan asansörlerin son kontrolünü ise Makine Mühendisleri Odası ve TSE yapıyordu. Oda, kontrolünü yaptığı asansörlerden yılda 225 ila 285 lira arasında ücret alıyordu. 

Oda ve TSE, bu işten yılda bir milyon lira gelir elde ediyordu. Bu para Makine Mühendisleri Odasına ve Odanın kontrol için görevlendirdiği makine mühendislerine orantılı olarak dağıtılıyordu. Ortahisar Belediyesinin, İstanbul’daki firma ile sözleşme yapmasından sonra bu para direk firmaya gidecek.

Bu asansör işi görünen o ki, önümüzdeki günlerde çok konuşulacak. Ve bu olayın faturası da bize öyle geliyor ki, Ahmet Metin Genç’e kesilecek. 

 

***

 

‘Erdal Bey ve eşi Sevinç Hanım birkaç kez Bozburun'daki Sabrina's Haus'da tatil yapmışlardı. Son tatillerinden birinde benim evimi ve bahçemi merak ettikleri haberini gönderdiler. Şeref vereceklerini söyledim. Geldiler. Yarım saat kalırız diye girdiler. Dört saat süren bir ziyaretleri oldu. Bahçedeki ağaç çeşidini övdüler. Hiç siyaset konuşmadık. Hayatımda tanıdığım en mütevazı insanlar arasındadır ikisi de. Sevinç Hanım Türk siyasetinde lider eşi olarak geçenlerin içinde tevazusu ve gündeme gelmemeyi başarması ile apayrı bir yere sahiptir. Rizeli armatör Sohtorik ailesinin kızıdır. Erdal Bey emsali olmayan bir espri yeteneği ile siyasetten geldi geçti. Omuza alınmaktan nefret ederdi. Unutmadığım bir olay vardır. Bir gün otobüsün üstünde konuşma yaparken, aşağıdan bir partili, "İsmet Paşanın oğlu ölürüm senin için diye" bağırmış. O da, "aman dur ölme bir oy bir oydur" diye cevap vermiş. Anısı ışık içinde yaşayacaktır. İsmet inönü'nün oğlu öğrenci iken Erdal İnönü'ye yazdığı mektuplar mutlaka okunmalıdır. O ortamda hiç şımarmamış, ciddi bir fizik eğitimi almış, fizikçi olmuş olması, siyasete adeta zorla girmesi çocuklarımıza torunlarımıza anlatmamız gereken fazilet, sağlam karakter örnekleridir. 

(Yahya Sezai Tezel)’

 

Önceki ve Sonraki Yazılar