3 dönem daha vekil olurdum!

ANAP eski milletvekili Ali Kemal Başaran, ‘AK Parti’ye gitseydim, belki üç dönem daha milletvekilliği yapardım’ demiş. Başaran, AK Parti’ye geçseydi, milletvekili adayı gösterilir miydi, gösterilmez miydi, bilemiyoruz. AKP’nin kuruluşunda Trabzon’dan kurucu üye olması için bildiğimiz kadarıyla Fahrettin Kurt’a teklif gitmişti.

üç-dönem-daha.jpg

O da kabul etmemişti. Sonra ANAP ve DYP’ye yakın isim Faruk Özak aday gösterilmişti. Eyüp Aşık’a bile ilk dönemlerde AKP’den vekil adaylığı teklif edilmemişti. Ali Kemal Başaran’a, demek ki o dönemler AKP’den teklif geldi ve kabul etmedi.

Güngör aday olacak mı?

güngör-aday.jpg

CHP’de, bugün yapılacak olan Düzköy ilçe kongresi ile birlikte, ilçe kongreleri tamamlanmış olacak. CHP’liler bundan sonra il kongresine odaklanacaklar. CHP il kongresinde 330 civarında delege oy kullanacak. Bu delegelerin 159’u Ortahisar’da 50’ye yakını da Akçaabat’ta. Yani, il başkanını ağırlıklı olarak bu iki ilçenin delegesi belirleyecek. Ortahisar ilçe kongresinde Celal Akaç ve ekibi seçimi kazansaydı, il başkanlığı için büyük avantaj elde edecekti. Turgay Güngör belki de rakipsiz aday olacaktı. Ortahisar’ı kaybeden Akaç ve grubu Akçaabat ve ilçelerin bazılarında üstünlük sağladı. CHP’de bu tablo içerisinde görünen o ki, iki adaylı bir seçimde kıyasıya bir yarış olacak. İki adaylı yarış olur mu? Turgay Göngör ittifakla aday gösterilmezse olacak gibi. Bu arada, CHP içerisinde bir grup, uzlaşı ile bir aday etrafında birleşilmesi için çalışma başlattı.
 
Çarşaf liste ve yamalı bohça!

çarşaf-liste.jpg

CHP Trabzon milletvekili Haluk Pekşen’in, il kongresinde seçimlere çarşaf liste ile gidilmesi yönündeki önerisine kimileri olumlu kimileri de olumsuz tepki verdi. Çarşaf listenin, parti tüzüğünde yer aldığını söyleyen bir eski il yöneticisi, ‘Haluk bey, tüzükte var olanı söyledi. Ancak... Çarşaf liste karma bir liste olur. Yönetim içerisinde ahenk sağlanamaz. Farklılıklar ortaya çıkar’ derken, bir başka eski yönetici, ‘Çarşaf liste ile girilen seçimler hep anahtar listelerle delinmiştir. Uyumlu yönetimler ortaya çıkmamıştır. Çarşaf liste sonunda yamalı bohçaya benzer’ dedi.
CHP’de birkaç dönem il ve ilçe yöneticiliği yapmış ve bugünlerde emekliliğini yaşayan eski bir partili ise, ‘Haluk beyin çarşaf liste önerisini doğru buluyorum. Partimizin, ilkeleri, programı belli olduğuna göre çarşaf listeden seçilen her kişi bu ilkeler doğrultusunda hareket ekmek zorundadır’ dedi.
***

DOLARA KARŞI SAVAŞ AÇANLAR VE TARİHTEN BİR KESİT

dolara-karşi.jpg

KTÜ; İİBF öğretim üyelerinden Prof.Dr. Kenan Çelik, geçen yıl bugünlerde ‘Dolara karşı savaş açanlar ve tarihten bir kesit’ başlıklı kısa bir yazı kaleme almıştı. ‘ABD doları’ hakkında bilgi sahibi olmak isteyenler için Çelik’in yazısını köşemize aldık. İşte o yazı;
‘İkinci Dünya Savaşı Avrupa`sı günümüz Irak`ından pek farklı değildi. Birinci Savaş sonrasında olduğu gibi, İkinci Dünya Savaşı sonrasında da, elinde hiçbir şey satın alamadığı deste deste banknotlar ile oynayan çocuk görüntüleri pek çok Avrupa ülkesinde olağan hale gelmişti. Kendi paralarına güvenemeyen Avrupa ülkeleri için, getirilen dolar karşılığı belirli bir miktar altın ödemeyi vaat eden Batı dünyasının tek efendisi Amerika`nın para birimini kullanmak en güvenilir yol idi.
Savaştan sonraki yirmi beş yıl, dünyada, karşılığı altın olarak garanti edilen dolar kullanımı üzerine kurulu Bretton Woods finansal sistemi hakim idi. Ta ki, dolar kumar masasının ilk global oyuncusu Charles De Gaulle`ün büyük miktarda doları bir uçağa atarak Amerika`ya götürüp altın karşılığını istemesine kadar: 1965 yılında, Amerika, dolara karşı altın ödeyemeyeceğini ilan etti. Hemen ardından, 1968 yılında zirvesine ulaşan, nerdeyse Avrupa`nın göbeğinde sosyalist bir devrime yol açabilecek hale gelen öğrenci olayları Fransa`da hayatı felç etti. Orada burada yazılan, CIA`in De Gaulle`e karşı üç başarısız suikast düzenlediği iddiaları da cabası. Dolar kumarının ilk oyuncusu masaya büyük bir miktar sürmüş fakat karşı tarafın blöften ibaret olan restini görmeye cesaret edemeyerek masayı terk etmek zorunda kalmıştı. Yeni basılan dolarların üzerine ise, tüm dünya ile dalga geçer gibi Allah`a güveniriz yazıldı. Amerikan kendini beğenmişliği paranın üzerine de yansımıştı. Daha sonrasında işlerin iyice kontrolden çıkacağı ve Allah ile konuştuğunu iddia eden Amerikan başkanlarının da görülebileceği o günlerde belli olmuştu.
Tahmin edileceği üzere, Bretton Woods Sistemi çöktü ama, doların egemenliği, Amerika`ya dünya tarihinde eşi görülmemiş bir avantaj sağlayacak şekilde artarak devam etti: Amerika artık karşılıksız dolar basıyor ve tüm dünyaya dağıtıyordu. Bastığı ve kağıt dışında hiçbir değeri olmayan dolar, tüm dünya merkez bankalarında rezerv para olarak tutulur oldu. Günümüzde de devam eden bu olgu sayesinde gemi azıya alan Amerikan Yönetimleri Beş yüz elli milyar dolarlık bütçe açığı verir oldular. Dünyada devletler gelirlerinin büyük bölümünü; milli para birimine güvenemeyen tüm halklar ise, kişisel birikimlerini dolara çevirerek inatla Amerika`ya karşılıksız borç vermeye devam ettiler. Dolarizasyon terimi ekonomi terminolojisine girdi.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar