3 GENÇ PSİKOLOG FARKINI YAŞAYANLAR MUTLU

3 GENÇ PSİKOLOG FARKINI YAŞAYANLAR MUTLU

Üç genç kadının birlikte kurduğu Trabzon Eğitim&Psikolojil Danışmanlık Merkezi dikkat çekiyor

Haber: Bahar KURBAY

Trabzon Avrasya Üniversite’sinden  mezun olan 3 genç psikolog danışmanlık merkezi açarak Trabzon’da yaşayanların daha mutlu olması için emek vermek üzere yola çıktılar.
Okurken psikolojik danışmanlık merkezi açma fikri oluştuğunu söyleyen bölüm ikincisi Nesrin Uzun, “Hedefimiz Trabzon’da kaliteli bir hizmet vermek” dedi.
SERTİFİKALI DANIŞMANLAR
Nesrin Uzun, “Başka bölümlerden mezun olup, kendini yetiştirme kurslarına giderek bu işleri yürütenler var. Psikolojik kökenli mezunu oluşumuzun kalitesini insanlara yaşatacağız. Danışmanlık, insanlara verilen bireysel terapidir. Dışarıdan bir bakış acısı oluyoruz. Biz her alanda eğitim sertifikalarımızı aldık. 50 saatlik eğitim sonucu belgelerimizi aldık. Kalitemizden şüphe duymasınlar” ifadelerini kullandı.
ÇOCUKLU AİLELER DİKKAT!
Psikolog olmanın zorlukların da bahseden Nesrin Uzun, “Aileler ayak üstü çocuklarının problemlerini söyleyerek çare arıyor yada reçete istiyor. Bir cümle ile o çocuğu değiştirmek mümkün değil. Eğitim döneminde koçluk, oyun terapisi eğitimi veriyoruz. Çocuklarla iletişimimizi güçlendirmek için onlara özel oda hazırladık. Çocuklar oyun oynarken kendilerini daha iyi ifade ediyorlar” dedi.  
HEDEF: KARADENİZ
İnsanlarla iletişim kurmayı çok sevdiğinin altını çizen Sinem Cihan, “ Trabzon için hatta Karadeniz için faydalı olmak istiyoruz. Hastane kelimesini duydukları zaman daha ayaklar geriye gidiyor ama özel ortamda daha rahat hissettiklerini görüyoruz. Gizliliği esas alarak birebir özel ilgileniyor olmamız daha cazip geliyor” diye konuştu.
İLAÇSIZ TEDAVİ İÇİN ONLARI SEÇİN
 Çiğdem Çolak ise “Yaşadığımız psikolojik travmalara hayatımızı hem psikolojik hem fiziksel etkiler. Fiziksel özelliklerinden doktora giden insanlar bize yönlendirilebiliyor. Psikolojik anlamda destek eski zamanlara kıyasla artık daha yaygın. Bazı hastalıklar ilaçsız tedavi edilmiyor. Psikiyatristlerden farkımız ilaçsız tedavi etmemiz. Genel anlamda herkes bunu yapmalı diye bakmıyoruz olaylara. Kişilere göre önerilerimiz değişiyor. Bu bölümden mezun olmayan insanlar kendilerini psikolog diye tanıtanlara inanmasınlar. Öz geçmişini araştırıp öyle hareket etsinler” dedi.

009-034.jpg

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.