3 mazgal için 23 telefon!

Soğuksu’daki Evim sitesi geniş bir alandadır. Sitenin yönetim kurulu başkanı gazetemiz spor müdürü Hamza Mısır’dır. Siteye geçenlerde doğalgaz geldi. Doğalgaz borularını döşeyen firma sokakları, caddeleri kevgire çevirir. Sonra, kazınan bölgeler üzerine asfalt, beton serilir. Site içinden geçen sokakta birkaç mazgal kırılmış, kaldırılmış. Mazgalları yerine taktırmak için Hamza Mısır, kolları sıvamış. Önce Ortahisar Belediyesi Fen işlerini aramış. Telefon çıkan Abdullah bey, ‘Bu iş bizim işimiz değil, Büyükşehir’i ara’ demiş. Hamza; Büyükşehir Fen İşlerinden Hasan beyi aramış. Hasan bey, ‘Kardeşim Ortahisar’ı neden aramıyorsun. Ortahisar işten kaçmasın. Orası Ortahisar’a bağlı’ diyerek Hamza’yı Ortahisar’a yönlendirmiş. Hamza, 3 mazgal için Ortahisar ve Büyükşehir Belediyelerine tam 23 kez telefon açtığını söyledi. Telefona çıkanların ‘topu’ başkasına atma işi tam üç gün devam etmiş. Hamza’nın telefonuna en son Ortahisar’dan bir kadın çıkmış ve ‘Seni yetkiliye bağlayayım’ demiş. Hamza, telefonda 10 dakika yetkiliyi beklemiş. Yetkili her kimse telefona çıkmamış. Hamza, Büyükşehir ve Ortahisar belediyelerinden istediği 3 mazgalı dün akşam saatlerine kadar alamamış.
Hamza Mısır, gazeteci olduğu için yaşadıklarını duyurma açısından normal vatandaştan biraz daha şanslı.
Bu olay, Büyükşehir ile Ortahisar belediyeleri arasında mahalle, cadde, sokak ve yetki paylaşımı açısından büyük sorun olduğunu ortaya koyuyor.
Ortahisar’ın bir mahallesinin bir caddesi Büyükşehir’e, bir sokağı Ortahisar’a bağlı. Böyle bir düzenleme olmamalı.
Geçenlerde Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Gümrükçüoğlu da bu konudan hayli dertli olduğunu söylemişti. Büyükşehir belediyesi, ilçe belediyelerinin yapacağı işleri yapmamalı. Büyükşehir Belediye yasasının uygulanmasında bildiğimiz kadarıyla 5 yıllık bir muafiyet vardı. Yasa iki yıl sonra yürürlüğe girdiğinde özellikle köylerde yaşayanların feryatları, tepkileri dinmek bilmeyecek. Çünkü köylü tarlasına, bağına bahçesine verdiği dere veya köy çeşmesinin suyuna bile para ödeyecek. Yalnız bu mu? Köylü, Emlaktan çevre temizlik vergisine, imara kadar onca farklı işten vergi ödeyecek!

Taşeron artık şirket İşçisi...

Manisa Büyükşehir eski genel sekreteri, Mahalli İdareler araştırma ve geliştirme başkanı Halil Memiş, mahalli idarelerin taşeron işçilerinin şirket işçisi olacağını söyledi.
Belediyecilik alanında uzman bir isim olan Trabzonlu Memiş, ‘Tereddüt ettiğiniz konuları bize ilettiğinizde, bu süreci sağlıklı yürütmeniz için gerekli katkıyı vereceğimi tüm mahalli idarecilerimizin bilgisine sunuyorum’ dedi.
Memiş, Mahalli idareler araştırma ve geliştirme başkanlığı olarak mahalli idarelere ve taşeron işçilere her tür bilgiyi vereceklerini kaydederek;
‘Mahalli idarelerin taşeron işçilerine, 375 sayılı KHK'nin ek 20’nci maddesi kapsamındaki şirketlerinde (birlikte ya da ayrı ayrı sermayesinin yarısından fazlası bu idarelere ait olan şirketler) yazılı olarak başvurdukları takdirde işçi statüsünde çalıştırılma imkanı getirilmiştir.
Bu çerçevede; mahalli idarelerimizin yürütecekleri çalışmalarda karşılaştıkları tereddütlerin çözümü noktasında destek olabilmemiz için, sorularınızı ve tereddüt ettiğiniz hususları bize yazabilirsiniz’ diye konuştu.
Memiş, başkanlıktan; 0312-4738424 veya 0312- 4738429 nolu telefonlardan veya miargem@miargem.org.tr mail adresinden bilgi alınabileceğini söyledi.

İskenderpaşa'nın eski mezunları!

iskenderpaşa.jpg

Trabzon''un köklü eğitim çınarlarından İskenderpaşa İlkokulu'nun eski mezunları sosyal medyada buluşup hızla büyüyorlar. Şu anda Mektebim'in müdürü olan Cihan Kırış'ın müdürlüğü döneminde "kariyer günleri" başlığıyla başlatılan projeyle okulun eski mezunlarıyla neyi nesil bir araya getirilip nesiller arasında mükemmel bir geçiş imkanı sağlanıyordu.
Facebook üzerinde yine eski mezunlardan Orhan Mısır tarafından oluşturulan sayfayı incelediğinizde okulun nasıl köklü bir tarihe sahip olduğunu da rahatlıkla görebiliyorsunuz...
Trabzon'un bu tarz okullarının geçmişlerinin mutlaka kent kimliğiyle bütünleştirilmesi şehrin geleceği açısından büyük önem taşıyor.

Turgay Güngör aday oluyor

turgay-güngör.jpg

CHP Trabzon İl Başkanlığı seçimi yaklaşırken Güzide Önsel Uzun'un adaylığını açıklamasının ardından gözler İl Başkanı Turgay Güngör'e çevrilmişti... Güngör'ün aday olup olmayacağı merakla beklenirken, Başkan kararını netleştirdi ve yeniden göreve talip olmaya karar verdi.
Turgay Güngör, seçim süreciyle ilgili adaylık açıklamasını yarın yapacak. Önsel Uzun'un karşısına çıkacak isimler anlamında öncelikle Murat Özçilingir ve Ahmet Kay yer alıyordu. Özçilingir kendi gerekçeleriyle adaylığa yanaşmadı, Kaya ise beklenen enerjiyi bulamadı. Bunu üzerine partinin eskileri ve Ortahisar ile Akçaabat başta olmak üzere ilçelerin büyük bölümü Turgay Güngör 'ün bir abi olarak partinin başında kalması doğrultusunda birleştiler.
Görüntü o ki CHP İl Başkanlığı için Turgay Güngör ve Güzide Önsel Uzun yarışacaklar. Sandıktan kimin çıkacağına ise delegeler karar verecekler.


***

Zülfü Livaneli(Huzursuzluk kitabından)

 


 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar