Osman Cudi Yılmaz

Osman Cudi Yılmaz

3 YIL SONRA, TARİHİ İTİRAFLAR

AKP, FKB’yi 3 yıllık bir mücadele sonunda ele geçirdi.


Tıpkı Cumhurbaşkanlığı, , Yüksek Öğretim Kurumu(YÖK), Türkiye Futbol Federasyonu(TFF)  ve diğer kurumları ele geçirme operasyonu gibi.


Bu mücadele bitti mi?


Hayır, Anayasa Mahkemesi, yüksek yargı organları, üniversiteler gibi kurumların tamamını ele geçirmek için son sürat mücadelesini sürdürüyor. 


Neden?


Çünkü hedefe (Hedeflerinin ne olduğunu söylemeye gerek var mı?) ulaşmadaki en temel lokomotif olarak tüm kurumlara egemen olmak gerekiyor.


Şimdi bu tespiti yaptıktan sonra, 3 yıl sonra sadece FKB konusunda ne kadar yanışlar yaptıklarını ve devlete maliyetlerini içeren itiraflarına gelelim.


 


“FINDIKTA İŞLER DÜZELECEK Mİ?”


 


Hasan Kurt 3 Aralık 2007 tarihinde, Kuzey Ekspres gazetesindeki köşesinde Salih Erdem ve Yaşar Pamuk yönetimlerini bitiren AKP operasyonu için “Fındıkta işler düzelecek mi?” diye sormuş.


Aynı soruyu aradan geçen yaklaşık 90 gün sonra biz de bu sütunlardan soralım.


FKB’de AKP’nin istediği yönetim geldi, işler düzelecek mi?


“Elbette düzelecek” demeyi o kadar isterdim ki. Veya “Ben yanıldım, helal olsun AKP bu işi düzeltti” demeyi inan çok isterdim.


Hafta başında bir kısmını yazdım. Şimdi FKB’de yapılmak isteneni yazayım da, sizlerin bilgisi olsun.


Ama önce bizim 3 yıldır yazdıklarımızın veya bir anlamda uyarılarımızın tam tersi davranan AKP’lilerin 3 yıl sonra geldikleri noktadaki itiraflarını sunalım.


Yazdığımız yazıların henüz mürekkebi kurumadı. Ancak o yazılar merak edenler için arşivlerde duruyor. Ben o yazılardan daha ziyade bir şeyi hatırlatmak istiyorum.


Bayındırlık ve İskân Bakanı Faruk Özak’ın çok iyi hatırlaması gerekir. Trabzon Belediye Başkan Vekili Kemal Kılıç’ın eşinin cenazesinde kendisine, “Sayın Bakan, fındıkta çok yanlış uygulamalar yapıyorsunuz” diyip konuyu detaylandırınca, koluma girip, “Ama devletin de görevleri var. Bunun için bazı kararları uygulamak zorundayız” babından mazeretler getirmişti.


Şimdi gelinen noktada başta Sayın Bakan Faruk Özak, “ Fındıkta 2 yılda önemli hatalar yaptık” diyebiliyor.


İtirafın babası bu! Aslında bunun yanında Başbakan Erdoğan da yaptıkları hataları görüyordur ama Sayın Özak gibi itiraf edecek değil ya!


Ondan sonra ikinci itiraf, geçtiğimiz günlerde gazetelere ve Kuzey Ekspres’in manşetine de yansıyan Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker’in açıklamasıydı. Bakan Eker, “TMO fındık işini FKB’ye bırakacak” diyordu.


Aynı Bakan bugün ise, Ulusal Fındık Konseyi(UFK)’nden rapor istediklerini, gelecek rapor doğrultusunda hükümetin adım atacaklarını söyleyebiliyor.


Tabi bunu inandırıcı bulmak çok güç ama TMO’yu FKB’nin yerine, FKB’deki AKP karşıtı yönetimleri bitirmek için soktuklarını da üstü kapalı olarak bitirdiklerini de itiraf ediyor.


Gelelim üçüncü itirafa. Bu itirafı daha önce de gündeme getirdik. Ama dönüm noktası ve tarihi bir itiraf olduğu için tekrarlamakta fayda var.


Ne diyordu AKP eski İl Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Cirav?


“AKP fındıkta eline geçirdiği fırsatı değerlendiremediği gibi, devlete 1,5 milyar dolar zarar yazdırdı.”


 


ŞİMDİ GELELİM YENİ YÖNETİME!


 


Evet, bir kısmına pazartesi yazımızda değindiğimiz gibi, diğer olup bitenlere de göz atalım. FKB yönetimini ele geçiren AKP destekli yönetim, iş başına geldiklerinden bu güne geçen 90 günlük sürede tam bir “Devri Sabık” yaratma çabasındalar. 


Ama bunu öyle bir yapıyorlar ki, filin zücaciye dükkânına girmesinden beter. Öyle ki, önlerine gelen her şeyi yıkıyorlar. Geçmişe dönük yanlış uygulama bulabilmek için, o dönemde başarılı olan bayileri de bir bir iptal ediyorlar.


Sonra da bu uygulama FKB Başkanı Lütfü Bayraktar’a bildirilince Başkan, “Çok haklısısınız. Ordu’ya bir müdür atadık, o müdür bu tür yanlışları yapınca görevden aldık. Bunun için özür dileriz, hemen sizin bayiliğinizi tekrardan geriye iade edeceğiz” şeklinde açıklama yapmak zorunda kalıyor.


İşten adam atmalar, yüksek faizle kredi almalar, çek senet kırdırmalar ise gırla gidiyor. Yönetim şekli mi?


Tüm umutlarını Başbakan Erdoğan’ın iki dudağı arasından çıkacak kelimelere bağlamış, Ankara’ya kamp kurmuşlar. Yine AKP’li Mehmet Cirav’ın geçmişte Salih Erdem yönetimi için söylediği gibi,  “Hükümetin kapısını aşındırıp, para bekliyorlar.”


İşte size FKB’nin düşürüldüğü son durum, içler acısı.


Bu durum karşısında, 1938 yılında kurulması için talimat Atatürk’ün kemikleri sızlıyordur sanırım.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.