30 Mart’a 4 ay var!

30 Mart’ta yapılacak yerel seçimleri, çokları bir dönüm noktası, iktidarın darbe yiyeceği bir tarih olarak görüyor. Yerel seçimlerde iktidar oy kaybeder mi?

Bugünkü havaya baktığımızda kaybedecek gibi! Gerçi, önceki iki seçimde de benzer tahminlerde bulunmuş ve yanılmıştık.

Şimdi diyeceksiniz ki, işin içine cemaat-tarikat, ABD, Kuzey Irak yönetimi, iç güçler vs. girdi. Bunların hepsi doğru! Ancak seçime daha 4 ay var. Bugün kavga edenler yarın barışabilir. Siyasette akşamdan sabaha çok şey değişir. O nedenle şimdiden iktidara ömür biçmek veya 30 Mart’ta önemli oranda oy kaybedecek, demek çok da doğru değil. İktidarın etkin propagandası kaybedilen oyları geri getirebiliyor! Bunu önceki seçimlerde yaşadık!

Ayrıca seçmenin iktidara ve olaylara bakışı da farklılaştı. Güneyde Kürtler devlet kuracakmış, Kıbrıs Rumlara verilecekmiş, Suriye parçalanıyormuş vs. gibi olaylar seçmeni çok da etkilemiyor! Seçmen, vatandaş günü kurtarmanın hesabını yapıyor. Vatandaşın büyük bölümü akşamları TV’lerdeki magazin programlarına ve dizilere takılıyor. Siyasiler ve meraklılar dışında TV’deki siyasi programları izleyen yok denecek kadar az!

30 Mart’ta AKP’ye oy kaybettirecek kesim yeni seçmen olacaktır. Muhalefet partileri bu kesim üzerine politika üretmemesine rağmen genç nüfus, iktidardan memnun değil. Bu memnuniyetsizliğini kesinlikle sandığa yansıtacaktır. 

Trabzon’da KTÜ’de bu konuda küçük bir araştırma yaptım. 30 Mart’ta oy kullanacak 20 civarında öğrenci ile konuştum… 15’i kesinlikle AKP’ye oy vermeyeceğini 4-5’i ise kararsız olduğunu söyledi. Üniversiteye giden yeni seçmenlerin ayrıca yüzde 50’sinin ilk tercihi MHP!

Hükümete karşı bayrak açan cemaat, bu gidişle AKP’ye oy vermeyecek gibi görünse de yarın verebilir. Çünkü tarikat ve cemaate yakın kesim, örgütlü hareket ediyor. Tarikat kesiminin öyle söylendiği gibi pek oyu yok. Tarikatın oyu yok ama iktidarda etkililer. Cemaatin hem oyu, hem kadrosu, yetişmiş elemanı, hem de etkisi var. O nedenle hükümetten tarikatlar değil cemaat desteğini çeksin, en az yüzde 5 oy kaybeder. Hatta daha fazla! Zaten anketler de bu şekilde!

O nedenle hükümetin cemaatle ipleri koparacağını sanmıyorum. Eğer ipler koparsa hükümet de gider, AKP de büyük darbe yer!

Xxx

 

Bugünkü yazımın konusu Trabzon’daki siyasi hareketlilik üzerine olacaktı. Genelden yerele indim.. Trabzon’da şu anda partilerin bir önceki seçimde aldıkları oyu baz aldığımızda AKP kağıt üzerinde Büyükşehir ve tüm ilçelerde açık ara önde.

AKP’nin Trabzon’da bir önceki seçimde önde olması, bu seçimi de kazanacak anlamı taşımaz. Çünkü bu seçim yerel seçim! Parti ile birlikte kişiye oy veriliyor… Ki, bu kişi yalnız belediye başkan adayları değil meclis üyeleri!

Yerel seçimlerde iktidarlar devlet ve özel sektörü kullanır. İktidarın adaylarının imkanı daha fazladır.

Mesela, AKP’den Büyükşehir Belediye Başkanlığına aday olan Orhan Gümrükçüoğlu ile MHP’nin ve CHP’nin Büyükşehir adaylarının imkanları aynı mı? Değil. İlçe belediye başkan adayları için de durum aynı!

Yani, yerel seçim eşit şartlarda yapılmıyor. 100 metrelik bir yarışa Orhan Gümrükçüoğlu 50 metreden başlıyor, Hüseyin Örs ile Prof.Dr. Burhan Çuhadaroğlu çıkış yerinden, yani sıfır metreden başlıyor!

Yarışa adaylar eşit şartlarda girmemesine rağmen seçmenin önemli bir bölümü tercihiyle dengeleme yapıyor. Zaten seçmen bu dengelemeyi yapmasa, yani doğruya yanlışa, yapılana yapılmayana oy vermese, iktidarda olanların elinden hiçbir zaman seçim alınamaz.

O nedenle 30 Mart’taki seçim için şimdiden kehanette bulunmak çok da doğru değil. Bu seçimde her şey olabilir ve olacak da!

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.