30 Yıldır Atıl Olan Araziler Ekildi!

30 Yıldır Atıl Olan Araziler Ekildi!

Gümüşhane'nin Şiran ilçesinde, belediye şirketi marifetiyle gerçekleştirilen projeyle 30 yıldır ekilmeyen arazilerde aspir üretildi.

Şiran Belediye Başkanı Mutlu Özel, göreve gelmesinin ardından ilçedeki tarımsal kapasitenin geliştirilmesi amacıyla belediye bünyesinde Şiran Bel 1877 Tarım AŞ'yi kurdu.

Şirket marifetiyle ilçede 30 yıldır ekilmeyen yaklaşık 4 bin dönüm arazinin sahipleri, özel şirketle buluşturuldu. Yaklaşık 74 çiftçinin, belediye şirketi ve özel şirketle sözleşme imzalamasının ardından ilçede 6 bin 141 dönüm alana aspir ekildi. Geçen yıl ağustos ayında ekilen aspir bitkisinin ilk hasadı başladı.

30-yildir-1.jpg

Başkan Mutlu Özel, göreve geldiğinde ilçenin tarımsal kapasitenin artırılması noktasında projeler geliştirdiğini anlattı. Bölgenin tarım ve hayvancılık anlamında önemli bir avantajı bulunduğuna işaret eden Özel, çiftçinin kalkınması amacıyla ekonomik değeri yüksek ürünlere yöneldiklerini belirtti. Özel, arazileri değerlendirmek için Ordu'dan bir firmayla anlaştıklarını kaydederek, "Bize bitkinin tohumunu, gübresini ve akaryakıtını sağlamalarını istedik. Biz de belediye olarak aracı olup sözleşmeli çiftçilik modeli oluşturup ürünü ektirmeyi teklif ettik. Firma ile anlaşama sağladık. İlçemizde çiftçilerimize bu işi anlattık. 74 çiftçimizle beraber bu yola çıktık. Tohumunu gübresini akaryakıtını sağladık. Ekiminde yardım ettik. Alet ekipman desteği sağladık ve bugüne getirdik" dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.