300 Gazeteci  MÜLTECİ  Konumunda

300 Gazeteci MÜLTECİ Konumunda

Küresel Gazeteciler Konseyi (KGK) Azerbaycan ile Ermenistan arasında süregelen Dağlık Karadağ’daki savaş nedeniyle yaklaşık 300 gazetecinin mağdur olduğunu ve mülteci durumuna düştüğünü açıkladı.

Uluslararası basın meslek örgütü KGK, Türkçe ve İngilizce olarak yayınladığı mesajda, dünya medyasını objektif yayıncılığa davet etti. KGK adına Genel Başkan Mehmet Ali Dim imzasıyla yapılan açıklamada, “Dost ve kardeş Türk devleti Azerbaycan Cumhuriyeti topraklarının yüzde 20’sini yaklaşık 30 yıldır işgal altında tutan Ermenistan, başta Birleşmiş Milletler (BM) olmak üzere diğer uluslararası kuruluşların bütün karar ve çağrılarına uymayarak işgal ettiği topraklardan çekilmeyip saldırgan tutumunu sürdürmektedir.  Geçtiğimiz günlerde yeniden Azerbaycan topraklarına ateş açan Ermenistan’a karşı Azerbaycan da etkin savunmaya geçip işgal altındaki 7 kasaba ve köyü geri almayı başarmıştır. Olayın tarihsel sürecine bakıldığında; 60 yılı aşkın bir süre boyunca Azerbaycan’a bağlı olarak özerkliğini koruyan Dağlık Karabağ, SSCB’nin dağılmasına yakın bir zamanda Ermenistan’a bağlanmak üzere referandum yapıp karar alınca bugünlere kadar uzayan bir sorunun da fitili ateşlenmiştir. Ermenistan ordusunun işgal ettiği topraklardan derhal, koşulsuz ve tam olarak çekilmesi talep edilen BM Güvenlik Konseyi kararları, Erivan yönetimince şimdiye kadar yok sayılmıştır” denildi.

300 GAZETECİ MAĞDUR
Açıklamada, “Ermenistan’ın Azerbaycan topraklarını uluslararası hukuku hiçe sayarak 30 yıldır uyguladığı işgal nedeniyle 300 kadar gazeteci de mağdurdur ve mülteci konumuna düşmüştür. Savaş bölgesinde Türk ve uluslararası medya mensupları zaman zaman Ermenistan tarafından yapılan top ve taciz atışları nedeniyle zor şartlarda görev yapmaktadır.  Ayrıca, Ermenistan uluslararası diasporası üzerinden bölgede yaşananları tüm dünyaya manipüle ederek ulaştırırken, tüm bağımsız medya kuruluşlarını da dünya kamuoyunu doğru bilgilendirmeye davet ediyoruz” ifadelerini kullandı.


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.