Havva  Lakutoğlu

Havva Lakutoğlu

3,5’DAN 5G…

Önümüzdeki sürüyü koyun gibi takip etmemeliyiz.

Çoğunluğun gittiği yol doğruyu mu işaret eder; Yoksa taraf olmayı mı işaret eder?

Çoğumuz aklın kabul ettiği kurallara göre değil, çoğunluğun kabul ettiği kurallara göre yaşıyoruz.

Tıpkı akıllı telefon sevdası gibi; Parası olan olmayan herkesin akıllı telefonu var. Ama Cumhurbaşkanı bu konuda teşvik eden olursa halkta özenir. Nerden mi çıktı bu konu bakın Cumhurbaşkanımız Türk Telekom’un 175. kuruluş yıldönümünde kablosuz telefon görüşmeleri, görüntülü aramalar konusunda ne demiş.

“4G ile zaman kaybetmemize gerek yok, İki yıl içerisinde Türkiye 5G’ye geçmeli. Aksi takdirde Türkiye 4G’li bir çöplük haline düşer” dedi.

Peki Türk Telekom gelişti mi? Halkın kişi başına düşen milli geliri arttı da benim mi haberim yok?

Türkiye G harfi ile başlayan kelimelerde çok da başarılı değil aslında, en önemlisi güven ve gelişme noktasında sınıfta kalmış ülkelerin başında geliyor.

Peki tüm bu gelişmeleri büyük bir coşkuyla anlatan Cumhurbaşkanı Türkiye’yi yine G harfi ile başlayan ve dünyanın kalitesi kabul edilen Guinness’te duyurabilecek mi?

Sabit telefonların birer birer iptal edildiği günümüzde Telekom’un kar yaptığından nasıl söz edebiliriz?

Güvenli olması beklenen Telekom’da kısa bir gezinti yapalım mı?

İnsanları bilgilendirmek için kullanılan ve dünyanın her yerinde bedava olan kamu yararına hatların oldukça yüksek fiyatlarda olması halka hizmet için midir?

Bir araştırmada 118’den bilinmeyen bir numaranın öğrenilmesi için en az 60 saniye gerekiyormuş. Yani 8 kontör.

Özelleştirmeye karşı olan siyasi görüşe ise Cumhurbaşkanı “Bu mantıkların içinde, Türkiye hiçbir zaman büyümez. Bunları dünyanın ileri gelen komünistleri bile anladı, ama bizimkiler anlamaz” dedi.

Kullandığımız kibriti bile Endonezya’dan alan bir Türkiye olarak ne konuşuyoruz?

Caddede, sokakta, alışveriş merkezinde, Restoranlarda her yerde dilenen insan sayısı arttı. Biz neyin özelleştirmesini konuşur olduk. Her yerde her daim birilerine yalvarır bir millet olduk.

G ile başlayan kelimelerin en zavallısı “gariban” olduk.

Yine G ile başlayan kelimelerin en güvencelisi garantiden uzak olduk.

Neyin 5G’sinden bahsediyoruz?

Bugün hiçbir vasfı olmayan, nicelik ve değer bakımından yetersiz olan insanlar koca koca şirketlerin yöneticiliğini yapar oldu; Nedeni ise taraf olmaları. Ya da işaret edilmiş olmaları.

Bu dönemde bizim gibi olmayan ve düşünenle değil, ama ortak paydaları aynı olan insanlarla iş yapılıyor.

Artık kendisi gibi düşünmeyen insanların, bir araya gelip harmanlandığı bir düşünce platformu yok.

Cumhuriyet tarihinde bendensin hep oldu. Ama bugün taraf olmayan herkes bertaraf ediliyor. Nasıl mı? İşte size geçtiğimiz haftalarda yaşadığımız bir olayın kısa özeti.

Gazeteci bir arkadaşımız bir GSM şirketinin toplantısına alınmadı. Gördüğümüz görüntüler beni çok üzdü ve duygulandırdı. İsteyen istediğini düşündü. Kimileri “şov” dedi, kimileri “olur böyle şeyler” dedi. Ben işin o tarafında değilim. Beni düşündüren ve endişelendiren artık insanların fişleniyor olmasıdır. Arkadaşımız mevcut sistemin tarafı olmadığı için bertaraf edildi. Oysa onunda taraf olduğu bir yerler vardı. Oysa zamanında alınmadığı o sistemle kardeş gibiydiler, el bebek gül bebek misali, el ele. Beraber yürüdüler o yolları. Ama bugün işaret edilen olduğu için taraf olan GSM şirketi çalışanları ve yöneticileri tarafından toplantıya alınmadı. Bu davranışı kınıyorum. GSM şirketini ve çalışanlarının, bugünlerde kendilerine ait tek şey olan duygularını da bir tarafa bırakıp emir eri vazifelerini layığı ile yerine getirdikleri için de tebrik ediyorum. Eminin bu başarılarından dolayı çok büyük ödüle layık görülmüşlerdir. Güven noktasında nerelerdeyiz, kimlerle iş yapıyoruz izleyin ve görün.

Öyle mi? Böyle mi? Neden? Niçin? Sorularıyla hayatı kendime zehir etmemeye karar vermiştim. Ama yaşananlar insana çok şey düşündürüyor.

Malum GSM şirketinin yöneticileri acaba taraf olmak dışında, emir eri olmak dışında, insanlığa ne kattılar ve en önemlisi neyi reddettiler. Sadece almak dışında eminim hayatlarında çok da bir şey yapmadılar; Hiçbir şey dışında.

Ben hangi taraftayım acaba? Ben kime ve neye hizmet ediyorum? Kimin kulu, kölesi ya da hizmetçisiyim?

Bu kadar yetersiz ve çaresiz olamam. Olmamalıyım.

Doğru yolda yürümek için sanırım birisine ya da birilerine ihtiyacım yok. Tek kıstasım ahlak ve zihnim. Hepsi bu. Benim için 5G:

Güven, gerçek, geçim, gelişim, gönüldaş kelimelerinin anlamını bilmek ve onları uygulamaktan geçer.  

 

 

 

 

 

 

 

  

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.