5 metrekarelik işyerinde ne satılır?

 5-metrekare.jpg Trabzon Büyükşehir Belediyesi, 22 Ocak tarihinde 4.53 ila 9.60 m2 büyüklüğünde tam 16 işyerinin ihalesini yapacak. Büyükşehir Belediyesi bu ihale ile dünya tarihinde bir ‘ilk’e de imza atacak. Büyükşehir Belediyesi, büyük bölümü yıllar önce tabakhane deresi üzerinde yapılan Kadınlar Pazarını yıkıp yerine, modern pazarı yeri ve 5’er 10’ar m2’lik işyerleri yapacak. 
Dünyanın birçok ülkesinde il ve ilçe merkezlerinden geçen derelerin üzeri açılırken çevresi yeşillendirilirken, Trabzon Büyükşehir Belediyesi hazinenin ve kendi mülkü olan dere yatağı üzerindeki yapıyı yıkıp yerine yenisini yapacak. Ve üstelik yapılacak binanın 1. katındaki işyerleri 4,53 ile 9.60 m2 olacak.
Kadınlar pazarının zemin ve 1. katında kiraya verilecek, içine ancak küçük bir tezgah ile bir kişinin sığacağı dükkanları almak da o kadar kolay değil. Esnaf ve Sanatkarlar Odasına üye olacaksın, SGK ve vergi dairesine, belediyeye borcun olmayacak, vergi mükellefi olacaksın ve daha bir dizi şarta haiz olursan ihaleye girebileceksin. 
Şimdi soru şu; 5 m2’lik dükkanda köyden iki marul, üç bağ kara lahana, maydanoz getiren köylü kadınlar satış yapamayacağına göre, odaya kayıtlı vergi mükellefi esnaf satış yapacak. Peki, esnaf 5 m2’lik dükkanda ne satabilir? 5 m2’lik dükkanın içine iki limon kasası veya iki çuval soğan sığar veya sigara ile milli piyango bileti satarsın. Tabi müşterisi olursa. 
O dükkanları yapın 15’er 20’şer m2 de bir işe yarasın. Bu dükkanları kiralayanlar yarın bitişiktekine satacak ve dükkanlar birleşecek. 
Derenin üzerini açmıyorsanız, yapın orada doğru dürüst bir Pazar Yeri. 
Bir ikincisi, daha fol yok yumurta yok, işyerleri proje üzerinden ihale ediliyor. Orada yapılacak bina ne zaman bitecek, ne zaman hizmete açılacak o da belli değil?
Önce bir mekanı, binayı yapın sonra ihale edersiniz.

Akçaabat’ta  sürpriz aday!

akcaabat-002.jpgİYİ Parti kurucular kurulu üyesi Ali Sağır ve il başkanı Azmi Kuvvetli, Akçaabat belediye başkan adaylığı için sürpriz bir isme başkanlık teklifinde bulundu. İYİ Parti’nin başkan adaylığı teklifinde bulunduğu isim, Akçaabatlıların yakından tanıdığı Akçakale eski belediye başkanı, CHP Akçaabat belediye başkan adayı ve CHP milletvekili adayı, işadamı Ali Türen Öztürk.
Ali Türen Öztürk, İYİ Parti heyetine, ‘Bana bir iki gün süre verin. Arkadaşlarımla, Akçaabat’taki dostlarımla görüşeyim’ dedi.
İYİ Parti’nin kendisine başkan adaylığı teklif ettiğini doğrulayan Ali Türen Öztürk, ‘Dünden bugüne farklı partilerde olan ve ilçemizin kanaat önderleri ile görüştükten sonra kararım vereceğim’ ifadelerini kullandı.
Ali Türen Öztürk, CHP’den milletvekili ve Akçaabat belediye başkan adayı olmuştu. Akçaabat’ın her mahallesinde ve beldesinde sevilen bir isim olan Ali Türen Öztürk’ün, İYİ Parti’nin teklifini kabul edeceği tahmin ediliyor.
Ali Türen Öztürk’ün aday olması halinde, Akçaabat’ta dengelerin değişeceği bildirildi. 

Zorluoğlu  Ankara’da!

zorluoglu-016.jpgAK Parti Trabzon Büyükşehir Belediye Başkan adayı beraberinde il başkanı Haydar Revi ve başkan yardımcısı Mustafa Usta ile birlikte dün Ankara’da idi. Zorluoğlu ve beraberindekiler önce İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’yu ardından Hazine Bakanı Berat Albayrak’ı ziyaret etti. Zorluoğlu ve Haydar Revi, bakanlarla yerel seçimler öncesi görüş alışverişinde bulundukları öğrenildi.

Prof.Dr. Aksoy  Çaykara’da!

prof-dr-aksoy.jpgİYİ Parti Büyükşehir Belediye Başkan adayı parti yöneticileri ile birlikte dün Çaykara’da idi. Prof. Dr. Aksoy Çaykara’da partisinin ve CHP’nin ilçe merkezlerini ziyaret etti, vatandaşlarla görüştü. AK Parti’ye oy veren seçmenin önemli bir kesiminin kararsız olduğunu söyleyen Prof. Dr. Aksoy, ‘Halkın bize gösterdiği ilginin sandığa yansıyacağını tahmin ediyorum’ dedi.

Sunguroğlu aday olacak mı?

sunguroglu-013.jpgMHP’den Arsin Belediye Başkanlığına aday olan, ancak Cumhur İttifakının Arsin’i AK Parti’ye vermesi nedeniyle aday olamayan Ramis Sunguroğlu’nun Saadet Partisi’nden Arsin belediye başkanlığına aday olacağı iddia edildi. Arsin de, daha önce belediye başkanlığı yapmış olan Ramis Sunguroğlu, ilçe genelinde önemli oy potansiyeline sahip. Sunguroğlu’nun Saadet Partisinden mi yoksa millet ittifakının mı veya bağımsız mı aday olacağı önümüzdeki günlerde netleşecek. Ramis Sunguroğlu’nun aday olması halinde başkanlığı kazanabileceği söyleniyor.

Yabancılara  bin 344 konut!

yabancilara.jpegTTSO Yönetim Kurulu Başkanı Suat Hacısalihoğlu, Trabzon’da 2018 yılında yabancılara bin 344 konut satıldığını açıkladı. Hacısalihoğlu, 2017 yılında da Trabzon’da yabancılara 978 konut satıldığını, bir önceki yıla göre Trabzon’da yabancılara konut satışında yüzde 37’lik bir artış olduğunu kaydetti. Trabzon yabancılara konut satışı sıralamasında Türkiye 10.’su oldu.
Trabzon’da yabancılara satılan konutların büyük bir bölümü Arap ülkesi vatandaşları aldı. Trabzon’a turist olarak gelip otellerde kalan Arap ülkeleri vatandaşları, otel yerine konutlarında kalıyor. Hatta konutları devre mülk olarak vatandaşlarına kiralıyor. 
***************

      Van Çaldıran ve Sivas'ta donarak ölen tilkilerin sorumlusu sadece doğa değil, birazda biziz, yaşam alanlarını iyice daraltıp avlandıkları kemirgenleri de ziraat ilaçlarıyla ortadan kaldırdığımız için aç kalan bu hayvanlar en büyük düşmanı insanoğlundan korkularına inemedikleri yerleşim yerlerine gece olunca iniyor ve gecenin en soğuk anına dayanamayarak ta donarak ölüyorlar!
Keşke TSK'mız böyle karla kaplı dönemlerde yabani hayvanlar için dağlara havadan tavuk ve sakatat gibi yiyecekler atsa belli günlerde, masrafını emin olun Türkiye'de ki hayvan severler memnuniyetle karşılar! 
(Metin Yılmaz)

***************

  Hemşin'de ustalar bir ev yapıyorlar. Evde yaşlı bir kadın da koçiralık yapıyor. İşçilere her gün lahana yemeği yapıyor. İşçiler her gün lahana yemekten bıkmış, başka yemekler de istiyorlar ama Koçira lahanadan başka bir şey bilmiyor. 
Koçira ye bir gün sepeti sırtına almış bahçeye lahana toplamaya giderken ustalardan biri kadını görünce arkasından bağırıyor;
"Hala gitme, gitme! Sen yorulma. Biz gider bahçede otlarız". 
(Şakir Aksu)

**************

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar