5 yılda 10 hoca!

  Trabzonspor’da 2013 sezonundan bugüne kadar tam 10 hoca değişmiş. 5 sezonda 10 hoca! Spor müdürümüz Hamza Mısır, ‘Hoca değiştirmenin Trabzonspor’a hiçbir fayda sağlamadığı ortada’ dedi ve bu konuda güzel bir de haber yaptı.
Trabzonspor’da Ünal gitse ne olacak? Yerine gelecek teknik adam takımı uçuracak mı? Bize göre hayır. Kısır döngü devam edecek.
Zaten yönetimin de Ünal’ı gönderme diye bir düşüncesi yok. Aralık ayındaki kongrede yeni yönetimin de yanlış yapacağını ve Ünal’ı göndereceğini sanmıyoruz.  Çünkü Trabzonspor’un sahadaki başarısızlığı hocadan değil kadrodan kaynaklanıyor. Son 5 sezonluk tablo ortada. Revizyon yapılacaksa kadroda yapılmalı.
Trabzonspor’da birde personel şişkinliği var. Kulüp KİT’e dönmüş. Yönetim siyasilerin ve başkalarının baskısı altında. Trabzonspor’da 360 kişinin maaş aldığı söyleniyor. Yeni yönetimin yapacağı ilk iş, bize göre bu sayıyı mağazalarda çalışanlar dahil 160’a indirmek olmalı. Koskoca Bayer Münih’te teknik, idari kadro ve mağazalarda çalışanların sayısı 202 kişi…

5-yilda.jpg

Olcay neden sindi!

Trabzonspor’un Malatyaspor ile oynadığı karşılaşmada, ev sahibi ekip ceza sahası dışında bir serbest atış kazanır. Trabzonsporlu oyuncular baraj kurar. Boyu kısa Olcay, barajda kenardan ikinci sırada yer alır. Ev sahibi ekip oyuncusu topa vurur. Barajdaki Olcay siner ve top kafasının üzerinden geçer ve gol olur. Olcay, barajda yer alan ev sahibi ekibin yapacağı işi yapar ve topun kafasına çarpmaması için siner. Olcay da işte bunu yaptı. Teknik direktör Ünal’ın, oynadığı karşılaşmalarda artı değer üretmeyen, mücadele etmeyen, takıma katkı sağlamayan Olcay’ı neden oynattığını gerçekten merak ediyoruz.

Yolun altında  özel otopark!

yolun-altinda.jpg

Önceki gün Yalıncak’tan arayan bir okurumuz, mahallenin Kaşüstü tarafından bazı yüksek binaların, kamuya, belediye terk edilen arsaları kullandıklarını, yol ve yeşil alanların altına otopark yaptıklarını, Belediyenin de bu duruma göz yumduğunu söyledi.
Belediyeye yeşil alan ve yol olarak terk edilen arsalar, terk edenler tarafından kullanılabilir mi? Bu soruyu işin uzmanına sorduk. Uzman, ‘Yasal olarak kullanılamaz ancak belediye ve hazine bazı bölgelerde bu alanları uzun süreli kiraya veriyor’ dedi. 
Uzmana, ‘yeşil alan ve yol olarak terk edilen arsaların altında otopark yapılabilir mi? Yeşil alanlar başka bölgelere kaydırılabilir mi?’ dedik. Uzman, ‘Yeşil alanlar maalesef kaydırılıyor ki, bu yasadışı bir olaydır. Her yolun altına yapılamaz. Ancak, bazı bölgelerde yolun altına özel şartlarda ve uzun süre kiralama metodu ile otopark yapılabilir. Tanjant’taki bir kapalı otopark örneğinde olduğu gibi. Orada da otoparkın bir kısmı yolun altında’ dedi.

Aydın Büyükşehir Sağır Ortahisar!

aydin-buyuk.jpg

Trabzon Tabipler Odası eski başkanlarından Dr. Ahmet Ömeroğlu aradı. İYİ Parti’nin Trabzon Büyükşehir Belediye Başkan adayının Koray Aydın, Ortahisar belediye başkan adayının da Ali Sağır olmasını isteyen Ömeroğlu, ‘İki arkadaşımız aday olursa, İYİ Parti Trabzon Büyükşehir ve Ortahisar Belediye Başkanlığını banko kazanır’ dedi. 
Ömeroğlu, aslında İYİ Parti’de iki ismin etkili olduğunu ve partiyi kendilerine göre dizayn etmeye çalıştıklarını söylemek istedi. Ömeroğlu çok da haksız değil. Ancak, partide birilerini eleştirirken birileri de bir şeyler ortaya koymalı. 

Hafif Raylı Sistem projesi tamamlanmış!

hafif-rayli.jpg

Trabzon’da Ortahisar ilçesinde temcit pilavı gibi hemen her belediye başkanın seçimlere yakın bir zamanda gündeme getirdikleri proje hafif raylı sistemdir. Asım Aykan, hafif raylı sistem projesi için epey para harcamıştı. Volkan Canalioğlu da başkanlığının son döneminde hafif raylı sistem projesi için ekip bile kurmuştu. Orhan Gümrükçüoğlu da önceki başkanlar gibi giderayak hafif raylı sistemi tekrar gündeme taşıdı ve önceki başkanlardan farklı olarak billboardlara hafif raylı sistem projesi hazır diye afiş bile astırdı. 
Trabzon trafiğinin çözümüne sıfır katkısı olacak hafif raylı sistem projesi, ne hikmetse başkanlığa veda eden ve edecek olanların son hayali projeleri olarak belediyenin arşiv odasında yerini alacak.

Yalan; dünyamızı ve ahiretimizi bitiren en büyük günahtır.

mahmut-haydar-ustaoglu.jpg
31 Mart vakasını bilirsiniz; 31 Mart Vakası (İsyanı, Ayaklanması, Olayı yahut Hadisesi), II. Meşrutiyet'in ilanından sonra İstanbul'da yönetime karşı yapılmış büyük bir ayaklanmadır. Rumî Takvim'e göre 31 Mart 1325'te (13 Nisan 1909) başladığı için bu adla anılmıştır. Modernleşme girişimlerine karşı yobazlarca gerçekleştirilen isyan Mustafa Kemal Atatürk’ün de bulunduğu Hareket Orduları tarafından bastırılmıştır. Türkiye’de modernite ile yobazlık çatışması yeni değildir. 1570 yılında Takuyiddin Efendinin rasathanesinin yıkılması aynı zaman diliminde medreselerde müspet ilim eğitiminin yasaklanmasına kadar gider. Bu uzun mücadelede modernite sadece Mustafa Kemal’in Türkiye Cumhuriyetinde geçici bir süre galibiyet yaşamıştır. 1938 yılında Atatürk’ün ölümünün ardından yobazlık, takıyye yani yalanla moderniteyi adım adım zayıflatmaya başlamıştır. Dinci cemaatler çeşitli kılıklarla sağ siyasal partilerin içine girmiş, çeşitli yollarla sermaye devşirerek güçlenmiştir. Modernite yanlılarına karşı en büyük silahları onların ”dinsizlik”le suçlanmasıdır.
Bu çok büyük bir yalandır. Maalesef dincilerin en büyük silahı budur. Ve bu yalan “Harpte hile mübahtır” hadisiyle delillendirilmiştir.
Bu arada moderniteyi bohem yaşam ve sefahat olarak algılayan lümpen burjuvazinin modernitenin yıkılışına katkıları inkar edilemez boyuttadır.
Güle güle modernite! Güle güle “Laik, demokratik, sosyal, hukuk devleti”, hoş geldin tek adamlı, din soslu “şeriat devleti”.
Ben artık “İslam Cumhuriyeti”nde yaşamayı öğrenelim ve teslim olalım diyorum. Dün 10 Kasım’da hep birlikte gördük, DİB başkanı başka gün kalmamış gibi fesli Kadir Mısıroğlu’nu ziyarete modernitenin kurucusunun ölüm gününde bu zaferin ilanı için gitti.  
(Mahmut Haydar Ustaoğlu)

 

Önceki ve Sonraki Yazılar