50 YILDIR ÖRNEK; YAVUZ CAM

50 YILDIR ÖRNEK; YAVUZ CAM

Trabzon’un ilk fabrikası, ticaret dünyasının kalite adresi


Röportaj: Bahar KURBAY

Nesilden nesile büyüyen Yavuz Cam Sanayinin emekçilerinden Şener Yavuz ile ticaretten hayatı ve spor dünyasına ilişkin sohbet gerçekleştirdik. Tecrübelerini bizlerle paylaşan Şener Yavuz, nasihat kıvamında sözlere imza attı. 
İşte sohbetimizden öne çıkan soru ve cevaplar;
Biz sizi tanıyoruz. Fakat tanımayanlar için kısaca kendinizden bahsedermisiniz?
  1960 Trabzon doğumluyum. Evliyim, 25 yaşında avukat bir kızım var. Yavuz Cam Sanayinin yönetim kurulu üyesiyim. Ticaret ve spor dünyasıyla ilgileniyorum.  


  Yavuz Cam Sanayinin başarısı nasıl başladı? Nereden Nerelere geldi?
    Rahmetli babam Hacı Murat Yavuz tarafından 1970 yılında kuruldu. Daha öncesinde  babamın 40 yıllık cam işçiliği tecrübesi vardı. Abilerimle birlikte sırayla okulu biten işçi olarak başladık. Uzun yıllar esnafcılık yaptık. Arsin Organize Sanayi Bölgesinde ilk fabrikanın temelini atan bizleriz. İlk fabrika üretimine başlayan bizleriz. O zamanlar su ve elektrik bu dönemdeki gibi bol değildi, taşıma elektrik ve suyla çalışıyorduk. O dönemler 500 metre kare bir alanımız vardı. Şimdi 10 bin metre kare alanımız var. Maalesef başka bir alanımız da yok. Dolayısıyla arayış içerisindeyiz. Fazla miktarda  insan istihdam ediyoruz. Bu da bizi çok mutlu ediyor. Doğu Karadeniz ve Türkiye’nin her  yerine satış yapıyoruz. Teknolojiyi çok iyi takip ediyoruz. Makine alınımlarını sağlayan yöneticiyim. Dünyanın tüm fuar alanlarını geziyorum. Cam teknolojisiyle ilgili her teknolojiyi Trabzon’a getiriyorum. Hatta bizde olan bazı cam teknolojileri Türkiye’nin hiçbir yerinde yoktur.  Makinelerimiz oldukça pahalı, diğer sanayi ürünleriyle mukase ettiğiniz zaman ciddi fark var. Her yıl kendimizi yenilemeye çalışıyoruz. 50 yıl oldu. İnşallah önümüzde 50 yıllarca bizden sonra kuşaklar tarafından devam ettirilir. 
İLK FABRİKAYI KURDULAR 
Üretim?
Ürettiğimiz  ürünler temperleme sistemi dediğimiz dış cephe yada balkonların camlarının üretimi, her türlü cam üretimi, bunların tamamın el değmemiş otomatik makinelerle üretiyoruz. Bilgisayar sistemiyle çalışıyorlar. Doğu Karadeniz Bölgesinde  şişe cam konusunda tekiz. 


  Trabzon en temel sorunlarından biri şehre fabrika kazandırılmaması. Siz tüketim şehrinde üreten iş insanı olabildiniz. Şehre fabrika kazandıran ailenin bir ferdi olarak mesajınız?
Rahmetli Ali Osman Ulusoy, “Sizi tebrik ediyorum çocuklar. Trabzon’da sanayi tesisi kurmak, insanların desteğini almak kolay bir şey değil. Özellikle bölge halkı Trabzon  dışı üretimi daha çok tutar” demiştir. Biz bunu çok çalışarak kırdık. Güzel şeyler yaptık yapmaya da devam edeceğiz.


ÜRETİYORLAR
Kaç çalışanınız var? 
200 çalışanımız var. Aşağı yukarı 30 kamyonetle lojistik yapıyoruz. Doğu Karadeniz Bölgesinde üretilen camların % 90 nı  bizim tesisimizden çıkar. Bizim perakendemiz yoktur. Bölge içinde çalışan firmalara üretim yapıyoruz. 

 

DAHA FAZLA İSTİHDAM İSTİYORLAR
Hedefiniz, daha fazla büyümeyi hedefliyor musunuz?
Arsin Organize bölgesinde yer yok. Şinik Organize Sanayi Bölgesinden bir yer talebimiz olmuştu. Ama nasip olmadı. İlerleyen zamanın ne göstereceği belli olmaz. Biz çalışmaya, üretmeye devam ediyoruz. Bize bir yer istihdam edildiği zaman biz orayı 1 yıl içinde yapar, insan istihdamı yapmaya başlarız. 

 

“İSRAFLARDAN KAÇINMALIYIZ”
 24 Haziran erken seçimlerini geride bıraktık. Yeni bir dönem başladı. Mesajınız?
Türkiye Cumhuriyetimize hayırlı olsun. Umarım bir an önce ekonomi düzelir. Biz iş insanlarının isteği budur. İşsizlere iş verip memleketimize katkı vermek isteriz. 

 

 Tecrübeli bir iş insanı olarak ticaret dünyasını nasıl görüyorsunuz, ekonomik durum düzelecek mi?
  İlk olarak fuzuli israflardan kaçınacağız. Zaman zaman dünyanın gelişmiş ülkeleri de ekonomik sıkıntılar yaşayabiliyor. Bugün bulduk bugün yiyeceğiz olayından vaz geçmemiz gerekiyor. İşsizlik yok iş beğenmeme var. İş kurdan vasıfsız işçi talep ediyoruz. 20 kişi geliyor, ertesi gün biri yok. Yol, sigorta, yemek var. Ama insanlar çalışmadan  geçinmek istiyor. Çalışmadan geçinen bir ülkenin ekonomisi daha kötüye gider. O yüzden daha çok çalışmalı ve üretmeliyiz. 

 

AHMET AĞAOĞLU VE YÖNETİMİNE TAM DESTEK
Evet, biraz da spor camiasından bahsedelim. Trabzonspor’un eski basın sözcüsü, yöneticisi olarak şimdi durumunu nasıl değerlendiriyorsun. Usta dönemi bitti. Ahmet Ağaoğlu ve yöneticileriyle yeni bir dönem başladı. Neler diyeceksiniz?
Ahmet bey ve yönetimine tşekkür etmek lazım. Zor dönemde ellerini taşın altına sokrak zor görevi üstlendiler. Trabzonspor iflas etmiş bir şirket durumda, bu duruma getiren geçmiş yönetimler. Nuri Albayrak, Sadri Şener, İbrahim Hacıosmanoğlu ve en son tamamıyla tüketen Muharrem Usta başkan ve yönetimleri bu duruma getirmişti. Sorumluluk alan başkanlar olacaktır. Fakat tüm başkanlar işin havasına civasına giderek Trabzonspor’u bu duruma getirmişlerdir. Ahmet beyi az çok tanıyorum, yönetiminde değerli insanlar var. Umuyorum  bu işin altından kalkacaklardır. Ama hepimiz maddi manevi destek  olmak zorunda …

 

BELEŞTİ TARAFTARLARDAN....

Kaba tabirler Trabzonspor’un beleşçi bir taraftar kitlesi söz konusu, bunun  önüne geçilmesi adına neler yapılmalı?
 Bunun önüne geçilmesi için tek bir çatı altında buluşulması gerekiyor. O zaman daha işlevsel haline getirerek doğru yol bulunabilir. Bizim dönemimizde bizde başarıp tek bir çatı altında toparlayamadık. Eğer bu gerçekleşmezse  bu durum artarak devam edecek. 
Ekonomiyi bir kenara koyarsak. Trabzonspor’un en büyük sorunu nedir?
Trabzonspor’un birinci sorunu birlik beraberlik. Hepimizin Trabzonspor çatısı altında toparlanmalıyız. 
Trabzonspor geleceğe yönelik nasıl adımlar atmalı?
Ahmet başkan ve asbaşkan Hayrettin beyin söylemlerine katılıyoruz. Alt yapıya  çok önem verilmeli. Trabzon alt yapıda Türkiye’nin kalbi. Bu yıl Abdulkadirler, Yusuflar çıktı. Bu devam ettirilirse önümüzde sezonda sporcunun çıkması % 100.  Sabırla bu işi yürütmeliyiz. 
ONLARIN ALTERNATİFİ ÇOK 
Diğer büyük takımlara baktığınız da Trabzonspor’u hangi noktada görüyorsunuz?
İsim olarak en üst noktada görüyorum. Ama  diğer takımlara baktığınız zaman çok fazla zengin yöneticileri var. Onların 1-2 katrilyon borcu olsa bile altından çıkacak alternatifleri var. Bizim böyle bir şansımız yok. O yüzden alt yapıdan oyuncu  üretmek durumdayız. 
AZİZ YILDIRIM’A NEFRETİM VAR
Trabzonspor’un ezeli rakibi  Fenerbahçe’nin başkanı değişti. Aziz Yıldırım dönemi bitti, Ali Koç dönemi başladı. Aziz Yıldırım’a bir çok olmaz diyenlerin şaşkınlıkla gidişini izlediği bir süreç oldu. Siz nasıl değerlendiriyorsunuz?
Fenerbahçe camiasında bütün spor camialarına olduğu gibi saygım var. Bu şike dönemindeki  başkan Aziz Yıldırım ve ekibine hiç ama hiç saygım yok. Nefretim var. Ama Fenerbahçe kulübü büyük bir camiadır. Şuanda değerli bir başkanları var. Geçmişin farkındalardır. Türk futbolu bir beladan kurtardı. Sadece Trabzonspor değil Türk futbolu kurtardı. Böyle insanlar bizi kırıp döküyorlar. Faydalı başkanlar bizi pekiştirirler. Sanıyorum kısa bir zaman  içinde Fenerbahçe başkanı Ali Koç ile Trabzonspor Başkanı Ahmet Ağaoğlu  istişare içerisine girer. Ama bunu söylerken şike olayı örs bas edilmemeli, sonuna kadar devam ettirilmedi. 
Şike dönemi ile ilgili gayretleri yeterli görüyor musunuz?
Yeterli görüyorum. Sanki atı alan  üsküdarı geçti gibi. Futbol Federasyonu kanunlarla falan bir gerçeği karalamıştır. Eğer sizi yönetenler bu böyledir diyorsa dışardaki FIFA, UEFA da önce onları dinler. Kesin belgeler olmalı, olmadığı içinde sizin federasyon başkanı neyi tescillemiş diye bakar. Bu işi ört bas eder Futbol Federasyon Başkanı ve yönetim kuruludur. 
 O zaman gerçeklerle yüzleşip, önümüze bakacağız!?
 Gereken girişimler her zaman yapılmalı. Ama bir takım  şeyleride kafamızdan uzaklaştırıp işimize odaklanmalıyız. Bu durum yönetim kurulu başkanı, hocası ve sporcuları çok fazla etkiliyor. Bu bir tarafta durmalı ve başarıya odaklanmalılar. 

 

Trabzonspor’un yeni teknik direktörü Ünal Karaman’ın gelişini nasıl değerlendiriyorsunuz?
Ünal hoca saygı değer bir hoca. Ama Trabzonspor’ a ne derece faydalı olur. Bu konuda amalar çok var. Hayırlı olsun demekten başka söyleyeceğim bir şey yok. 

 

BİLGİLERİNE İHTİYAÇ VAR
Özkan Sümer hocanın gelişi camiayı ikiye böldü. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?
Trabzonspor hocalığı, alt yapı sorumluluğu, başkanlığı, çok değerli bir büyüğümüz. Onun bilgilerinden faydalanmak lazım. Ama kulübün içinde mi  dışında mı? Sorusu tartışılabilir. Değerli bilgilerine her zaman ihtiyacımız var. 
DESTEK ŞART 
Trabzon ve Trabzonspor  camiasına son mesajınız?
Biz Trabzonspor taraftarları olarak hep birlikte olmalıyız. Şehir olarak üreten, çalışan, büyüyenlere ve yetişenlere destek vermeliyiz. 
Zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz. 

009-052.jpg

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.