500 bin dolar ve Teoman Yılmaz!

Sosyal medyanın ‘1’ numaralı gazetecisi emekli makine yüksek mühendisi Teoman Yılmaz, yakında ses getirecek bir bomba patlatacağını söyledi. Yaptığı haberlerle Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Gümrükçüoğlu’nu ve başkan yardımcılarını yerden yere vuran Teoman Yılmaz, Ortahisar Belediyesine yönelik eleştirilerinde az da olsa vites küçültüyor. Sosyal medyada binlerce takipçisi olduğunu belirten Teoman Yılmaz, ‘Vatandaş arıyor, gidiyorum. Çoğu zaman da vatandaş benim gibi fahri muhabirlik yapıyor. Amacımız, bağcıyı dövmek değil üzüm yemek. Ama ne yazık ki Trabzon’u yönetenler asmaları kuruttu. Yenecek üzüm kalmadı desem yeridir’ dedi.  Teoman Yılmaz, çantasında ses getirecek bir dosya bulunduğunu öne sürerek, ‘Bu dosyamda 500 bin dolarlık bir makbuz var. Belge ve bilgileri tamamladığımda açıklayacağım. O nedenle şu anda kimseyi zan altında bırakmak istemiyorum’ dedi.
Teoman Yılmaz’ın dosyasındaki 500 bin dolarlık makbuz hikayesini biz de merak ettik!

Şehir Hastanesi için çalışıyorlarmış!

şehir-hastanesi-002.jpg

Trabzon Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Yılmaz ile kamu hastanelerinden sorumlu başkan yardımcısı Hakan Usta, Trabzon’a şehir hastanesi kurulması için çalıştıklarını söylemişler.
Sağlık il müdürü ve yardımcısının işi, görevi şehir hastanesi vs.nin kurulmasına çalışmaktan önce, müdürlüklerine bağlı hastanelerdeki eksikleri gidermek olmalı. Trabzon’daki doktorların yüzde 90, belki de 99’u şehir hastanesine karşı çıkarken, sağlık müdürü ve yardımcısının şehir hastanelerinden yana tavır almaları ilginç!

Koçhan’ın başarısı!

koçhan.jpg

Maçka Belediye Başkanı Koray Koçhan’ın basın toplantısı epey kalabalıktı. Trabzon’dan çok sayıda gazeteci Koçhan’ın toplantısını takip etti. Bazı internet siteleri ise toplantıyı naklen yayınladı. Başkanı Koray Koçhan, eczacıdır. Ortahisar ilçesinde Soğuksu Atatürk Köşkü yakınlarında oturur. Arsin Belediye Başkanı Erdem Şen gibi her gün Ortahisar’dan Maçka’ya gider-gelir. Maçka, Trabzon’un yüzölçümü bakımından en büyük ilçesi. İlçenin büyük bölümü orman ve yayla olmasına rağmen, ilçenin hemen her yerleşim yerine yol vurulmuş. Yolların bakımı, onarım büyük masraf gerektiriyor.
Koçhan, ‘Maçka’nın yollarına 20 milyon lira yatırdık’ diyor. Koçhan, farklı çevrelerin eleştirilerine rağmen iyi çalışıyor. Maçka’da bugünlerde AKP’ye yakın kimileri Koray Koçhan’ın, yerel seçimde tekrar aday gösterilmeyeceğini söylüyor. Bize göre Koray Koçhan, yeni dönemde de adaydır. Rakibi de muhtemelen Eyüboğlu ailesinden biri olur.

EMİTT Hatırası!

emitt-hatirasi.jpg

Trabzon eski valilerinden Adil Yazar, geçtiğimiz hafta sonu İstanbul’da düzenlenen EMİTT fuarında, Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası’nın reyonunu ziyaret etti. Trabzon’un gözünde tüttüğünü söyleyen eski vali Adil Yazar’ı, stantta TTSO yönetim kurulu üyelerinden Murat İskender ve Özcan İlaslan ağırladı. İlaslan ve İskender, eski vali Adil Yazar ile bir de hatıra fotoğrafı çektirdiler.

Zor Oyunu Bozdu!

zor-oyunu.jpg

‘Bir zamanlar başkasının silahı ile cephelere koşarken, ambargo tehditleri ile terbiye edilirken şimdi yerli ve milli savunma sanayi hamlemizle her birinin üretimi bir destan olan Fırtına Obüsü, Milli Piyade Tüfeği, SİHA, Hürkuş, Atak Helikopteri, Altay Tankları ile çok şükür namerde muhtaç değiliz. Büyük bir güç ve özgüven ile havada da varız, karada da varız, sahada da varız, masada da varız.’
(Salih Cora-AKP milletvekili)


***

Düşünce ve duygularımın derinliklerinde beni etkileyen bir film seyrettim. Size öneriyorum. Ama önce bir çift sözüm var.
Hayatımın akışı beni 1960'lar ve 1970'lerde SBF'de Sovyetler Birliği veya Komünist Çin tecrübelerini izlenecek rehber gibi kabul etmiş olan birçok insanla yakın arkadaşlık, tanışıklık, etkileşme içinden geçirdi. Ad vermeyeceğim. Bunların bazıları Türkiye'de ilericiliğin güya nerede ise gurusu haline geldiler. Ve hala bunların etkilediği Mülkiyeli kuşakları tarafından "kutsal kişi" muamelesi görüyorlar.
Sovyet Komünist Partisi tecrübesinin Rusya'da ve işgal edilen ülkelerde yol açtığı hayvani vahşeti görmeyen, buna bakmak istemeyen, olmamış sayan bu anlı şanlı güya büyük bilim adamları benim vicdanımda, ya mümin Haşhaşin, ya cahil, ya ahlaksız, ya aptal, ya vicdansız, ya da peygamber bozuntusu zavallılardır. Bunlar Türkiye'nin 19’uncu yüzyılı 21’inci yüzyıla bağlayan bir iki kurumundan birini, Mülkiye'yi öldürmekle kalmamış, bir kaç kuşağın içinden birçok insanı Hasan Sabbah'ın haşhaşinleri gibi "bir davaya körü körüne bağlı" hale getirmişlerdir.
Bunu ifade ettiğim için bana içinizden çok kızan olabilir. Ama vicdanım beni bunu ifade etmeye mecbur kılıyor. Filmi izleyin. Siz de bana katılırsınız sanırım. ( film: MİLADA 2017)
(Yahya Sezai Tezel)

***

‘Afrin'de bütün köy adlarının ve dağların adlarının Türkçe olması bile TSK'nın orada olmasının haklılığını gösteriyor, 1918'de elimizden çıkan bu bölgeler Suriye Selçuklu Türk Devleti ve Atabeyliklerden beri Türklerin olduğu bir yer, sınırımızda olmaması gereken Rusya ve ABD varsa, Türkiye neden olmasın!’ (Metin Yılmaz)

***

‘Trabzon'da karadan karaya 160 metre uzunluğunda ve üst geçit özelliği de olmayan bu köprü için 1 milyon lira harcanmış. Neden diye sorar gibisiniz? Muhtemelen birilerini zengin etmek içindir.’
(Hayriye Nurcan Yazıcı)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar