Mustafa Kemal Topçu

Mustafa Kemal Topçu

5G teknolojisiyle neler gelecek?

Tüm telekomünikasyon firmaları, daha hızlı bir internet bağlantısı sunmanın yollarını arama çabaları içine giriyorlar. Cep telefonlarımız, bilgisayarlarımız hatta arabalarımız da bile hızlı internet ihtiyacı duyabiliyoruz ve şu anki teknoloji hâlen daha çağın ihtiyaçları karşısında arkada kalıyor. 
İşte bu sorun 5G ile artık rafa kalkacak. Şimdi bu teknolojiden bahsedelim.  5G’nin içindeki “G” harfi nesil anlamına gelir. Bu harf  “generation” diye yazılır. Yani 5G beşinci yeni teknoloji anlamına gelir. 5G teknolojisi 4G’nin kaldığı yerden devam ettirecek ve telefon görüşmelerimiz, SMS’lerimiz, web sayfasında yaptığımız gezintilere yüksek bir veri aktarım hızı verecek örneğin yaptığımız müzik, film, oyun indirmeleri kat kat daha hızlı inecek. İnternetimize bağlı olan birçok cihaz hayali de bu teknolojiyle hız kesilmeden devam edecek.
İnsanların aklına şu soru gelebilir: 4G’den ne kadar daha hızlı olacak? Bunun cevabına bir örnek verelim: 4G teknolojisi bugün saniyede 1 gigabit veri aktarırken 5G teknolojisinin saniyedeki veri aktarım hızı ise 10 gigabit bu da internet devrinde büyük bir hız olacağı anlamına gelir. Artık eskisi gibi uzun süre beklemek yok. İndirmelerimiz, web sayfası gezintilerimiz internette istediğimiz en yüksek kalitede videoları donmadan izleme hayali de gerçek oluyor. Bu teknolojiyle artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak, çoğu insanlar rahat nefes alacak ve bu teknolojinin hızına hayran kalacaklar.
Bu teknolojideki ağ bağlantısının yakın zamanlarda global çapta benimsenmesi bekleniyor. Bu teknolojinin hayatımıza girdiği andan itibaren mobil internet dünyasında bir devrim gerçekleşecek. Ülkemizde bu yılın ortalarına doğru hazır hale getirilmesi bekleniyor. Bu teknoloji evlerimizde ise kablo gibi yeni altyapı yatırımlarına gerek duymaksızın yeni modemler aynı cep telefonundaki gibi havadan gelen sinyalleri alıp evdeki bağlanan cihazlara aktaracak. 
Ayrıca bu teknolojiyle birlikte gelen yıllardır konuşulan ve bunun ekosistemi oturtulmaya çalışılan Internet of Things (Nesnelerin interneti) teknolojisinde büyük bir atılım yaşanacak bu teknoloji geldiği zaman bizi bekleyen yeni mimarinin ve teknolojilerin donanım yolu 5G teknolojisinden geçecek gibi…  Çünkü şu an ki 4G teknolojisi bugün için iyi fakat önümüzdeki 10 yıl gelecek uygulamalar için yetersiz olacaktır.
Kısaca açıklamak gerekirse, gelecek olan teknolojide birden çok kullanıcının aynı bant genişliği kanallarında yer alacak olması ki bu da daha iyi bir veri alışverişi demek. 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.