6 bin kişilik yeni cami!

Türkiye’de dini konularda uzman da olsanız gerçekleri söyleme şansınız yok denecek kadar azdır. Din adına yapılan işlerde bile iki satır eleştiri getirseniz tefe konulursunuz.

Trabzon’un eski adı Kindinar olan Bahçecik mahallesinde yıllar önce yıllar süren bir kampanya sonucu Trabzon’un en büyük camisi yapılmıştı. Cami Derneğinin başkanlığını da merhum muhtar Mahmut Bayramoğlu yapıyordu.

O yıllarda Tercüman Gazetesinin bölge temsilcisiydim. Rahmetli Bayramoğlu, hemen her gün cami ile ilgili haber yapmamızı isterdi. İmam Hatip Lisesinin yanıbaşında büyük camiinin yapılmasına bizim de katkımız olsun, derdik ve haftada bir haber yapar, vatandaşların yardım etmesini isterdik.

 

***

 

Trabzon Lisesinin karşısındaki Hatuncuk Hatun Camii, Osmanlı döneminde dergah ve tekke olarak yapıldı ve öyle kullanıldı. Cumhuriyet ile birlikte dergah ve tekkeler kapatılınca Hatuncuk Hatun Tekkesi de kapatıldı. Kara taştan yapılmış dergah binası 1960’lı yılların ortalarına kadar Askeriyeye tahsisli idi. O tarihi yapıtta askerler kalırdı, içinde yatakhane vardı. Sonra, askerler orayı boşalttı. Ve tarihi tekke camiye çevrildi. Caminin minaresinin yapılmasında az çalışmamıştık. Trabzonspor eski yöneticilerinden Mecit Sarı’nın dayısı rahmetli Mehmet Uzun, Hatuncuk Hatun Camisi onarma, yaptırma derneğinin ya başkanı idi ya da başkan yardımcısı… Mehmet abimiz, okul öncesi ve sonrası caminin minaresinin yapımında kullanılan harcı, makaralı sistemle bize çektirirdi. Kalın halat avuçlarımızda iz bırakırdı.

Tekkenin doğusunda ve arkasındaki (güney) arazi Mahmut Goloğlu’nun bahçesi idi. Doğu tarafı da mezarlıktı (Bugünkü askerlik şubesi, tanjant yolu, sağlık ocağının bulunduğu bölge). Tekkede su da yoktu… Bugünkü Askerlik şubesinin önünde mezarlığın bittiği yerde bir çeşme ve bir de tekkenin lise tarafında bir kuyu vardı. Ortada türbe… Ah o türbenin dili olsa… O türbenin içinde tahta bir sanduka vardı. Adına türbe yaptırılan evliya o sandukanın altında idi… Çoklarınız inanmayacak ama 12-13 yaşlarında o sandukanın içine girmiştim!

1960’lı yıllara kadar mahallenin o bölgesinin camisi Emniyet müdürlüğünün karşısındaki Hamza Paşa Camisi idi. Mezarlıkla iç içe olan küçük cami mahallenin ihtiyacını karşılıyordu. Az ilerde de Gülbaharhatun…

Bazı dini gruplara da yardımımız olmuştu. Yıldızlı’da 12 Eylül’cülerin kapattığı bir yurdun tekrar faaliyete geçmesinde epey katkımız olmuştu.

***

 

Bahçecik’teki büyük cami yapılırken bir gün merhum muhtar Mahmut Bayramoğlu’na, ‘Abi bu camiyi neden bu kadar büyük yaptınız’ diye sormuştum. O da, ‘Camimiz Trabzon’un değil Karadeniz bölgesinin en büyük camisi. Camimiz 7 bin kişilik. Büyük yapalım, yarın dolar’ demişti.

Dün, Bahçecik mahallesi sakinlerinden gazeteci Bülent Deveci’ye, ‘Bahçecik camisi, vakit hatta Cuma namazlarında doluyor mu?’ diye sordum.

Bülent, ‘Cumhurbaşkanımız geldiğinde doldu, dediler ama dolup dolmadığını bilmiyorum. 7 bin kişilik camide vakit namazlarında birkaç saf oluyor. Cuma günleri yarı yarıya doluyordur’ dedi... Ki, Bahçecik Büyük Camisi (Mehmet Akif Ersoy Cami) yapılırken İmam Hatip Lisesinde okuyan öğrencilerin bu camide namaz kılacakları düşünülmüştü. Bugün görünen o ki, İmam Hatip’te okuyan öğrencilerin bile çoğu o camide namaz kılmıyor.

***

 

Trabzon’da Moloz bölgesinde balıkhanenin bulunduğu sahil dolgu alanında yeni büyük bir cami daha yapılacak. Caminin yaptırma derneği de kurulmuş. Eski Bakanlardan Erdoğan Bayraktar, caminin yaptırma derneği başkanlığına getirilmiş.

İhtiyaca binaen cami yapılabilir ve yapılmalıdır. Buna itiraz yok. Ama hiç ihtiyaç yokken gösteriş için cami yapılmasını doğru bulmayanlardanım.

Sahilde balık halinin kuzeyinde yapılacak olan 6 bin kişilik cami, bir külliye şeklinde olacakmış. Orada yapılacak olan caminin 200 metre uzağında Trabzon’un eski tarihi birkaç camisi daha var. Biri Osmanlı döneminde kiliseden camiye çevrilen Pazarkapı, diğeri Çarşı esnafının 1800’lü yılların ortalarına doğru yaptırdığı Çarşı camisi… İki cami de orta büyüklükte… İkisi de Cuma namazlarında doluyor ve taşıyor. Diğer vakitlerde iki-üç sıra cemaat...

Moloz mevkiinde yapılacak olan kimilerinin protokol camisi olarak adlandırdıkları bu mabedin, bu denli büyük yapılmasını hatta orada cami yapılmasını doğru bulmadığımızı belirtelim. Yeni yapılacak caminin 500-600 metre batısındaki Hal Camisi küçük olmasına rağmen cemaati yok denecek kadar az. Hatta bazı vakitlerde tek sıra saf bile olmuyor. Yarın Moloz’da yapılacak yeni camide de cemaat olmayacak. Çünkü çevre yerleşim yeri değil ağırlıklı olarak ticaret alanı. Akşamları dükkanını, mağazasını, bürosunu kapatan evine köyüne gidiyor, sabahları da gün açtıktan sonra geliyor. Artık bu devirde kentte yaşayan cenazesini ya mahallesindeki camide ya da kentin tarihi camilerinden birinde kıldırıyor.

Ayasofya Müzesinin yarısını cami yaptık, bugüne kadar Ayasofya’da cenaze namazı kılındığını görmedik.

Ben derim ki; yeni, büyük ve gösterişli camiler yaptırana kadar, Diyanet işleri başkanlığını özerkleştirsek ve insanların camiye gitmesini teşvik etsek daha doğru iş yapmış oluruz.

 

Hasan Kurt

 

***

Türkiye’deki müesses nizam şayet futbolla ilgiliyse ve de ileride bir gün Türk milli futbol takımının Avrupa futbol şampiyonasını kazanmasını arzu ediyorsa, Türkiye’nin Dünya kupasında final oynamasını hâlâ hayal ediyorsa; bu yıl, yani Trabzonspor’un siyaseten ve sportif olarak teşekkülünün 50. yılında Türk futboluna en fazla karakter katan futbol kulübü olma unvanına sahip Trabzonspor’u bir şekilde şampiyon yapmak zorundadır. Hatta bunu yaparken de Fenerbahçelilerin, Galatasaraylıların, Beşiktaşlıların gözlerinin içine alaylı tavırlarla bakmayı ihmal etmemelidirler. (Metin Kondel)

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar