6 kişiyi 26 kişi oynatıyor!

Devamlı futbol yazdığımız için diğer spor branşlarındaki faaliyetleri, olup bitenleri görmezden geliyoruz.

Trabzonspor’un bir de basketbol şubesi var. Takımın masraflarını bize aktarılan bilgilere göre, Medicalpark grubu karşılıyormuş. Basketbol kulübünün, şubesinin yıllık bütçesi 11 milyon lira civarında imiş. Medicalpark bu giderin tamamını mı yoksa bir bölümünü mü karşılıyor, bilemiyorum. Ama sonuçta basketbol kulübünü ve takımını ayakta Medicalpark tutuyor.

Trabzonspor Basketbol kulübünün, maaşlı 33 civarında çalışanı var. Bu 33 kişinin 14’ü sporcu, 12’si menajer, baş antrenör, yardımcı, malzemeci, masör vs. Kulübün altyapısında da 4 antrenör ve 3 de çalışan varmış. Bana aktarılan bilgilere göre maaşlı kadro 33-34 kişi!

Trabzonspor Basketbol kulübünün menajerinden hocasına vs. kadrosu şöyle; Genel Menajer; Nihat Mala, Genel Menajer asistanı Ulaş Sağlam. Baş antrenör Hakan Demir, yardımcıları Ceyhun Cabudak, Mustafa Mavili, kondüsyoner Evrensel Paksoy, masör Mustafa Terzi ve malzemeci Zafer Birinci. Kulübün şube direktörü Mehmet Alemdağ (Trabzon), İdari menajer Muammer İyiterzi (Trabzon), Medya direktörü Sertaç Hellaç (Trabzon) ve yardımcı antrenör Osman Ekinci (Trabzon).

Kadrodaki 14 sporcudan Mustafa Baştürk, Trabzon Basketbol altyapısından gelmiş. O da oynamıyormuş. Diğer 13 sporcu ise şunlar;

4 ABD’li Dee Bost, Hardi, Gani, Sean, Sırp; Noviç, Boşnak ;Stipanoviç. 14 kişilik kadronun 6’sı yabancı.

Yerlilere gelince; Cem Korkmaz (Efes- GS), Yunus Akçay (Daruşşafaka- Konya), Nusret Yıldırım (GS- Mersin), Caner Şentürk (Daruşşafaka), Alper Saruhan (Karşıyaka-Telekom-Uşak) Hasan Seçkin (Adana), Tutku Açık (BJK). Özellikle yerli transferlerde sanki nokta atış yapılmış!

Medicalpark Trabzonspor’da, bir yabancı oyuncu yıllık ortalama 300-350 bin dolar alıyormuş. Yerlilerin maliyeti de ortalama 150-200 bin dolar arasında. Kulübün geçmişten gelen 4 milyon lira civarında bir de borcu varmış.

***

Medicalpark Trabzonspor Basketbol kulübünün profesyonel kadrosunda Trabzonlu 4-5 kişi var. Kulübün yönetim kadrosu da ağırlıklı olarak Trabzon dışında yaşıyor. Basketbol kulübünün giderlerini sponsor firma ve yönetim karşıladığı için, oluşturulan kadronun sorumluluğu da onların.

Burada eleştirilecek olay, Trabzon gibi bir kentte dünden bugüne üst ligde oynayabilecek bir oyuncunun yetiştirilmemesi ve basketbol şubesini yönetecek idari ve teknik kadronun bulunmayışıdır.

Basketbol ile ilgilenenler, TS’nin rakiplerinden FB’nin bütçesinin 20 milyon olduğunu söyledi. FB’nin 20 ise TS’nin de 10 milyon. Ligde TS’den daha başarılı kulüplerin bütçesi TS’den daha az.

Onlarca sıradan oyuncuya 100-200 verene kadar, 3-4 iyi oyuncuya birkaç katı para verirsin, iyi bir takım kurarsın. Medicalpark Trabzonspor basketbol kulübünün, bana öyle geliyor ki, mercek altına alınması gerekiyor. 10 milyon para harcayacaksın, ligin dibine demir atacaksın. Yok öyle yağma!

Muharrem Usta veya kulübün başkanı diyebilir ki; ‘Kardeşim size ne oluyor. Parayı biz veriyoruz. Bakın size şu şu takımlarını izletiyoruz’.

‘Parayı veren düdüğü çalar’… Bu doğru da, düdükten çıkan ses bizi rahatsız ediyor! Takımın ligdeki durumu bizi üzüyor!

Benim gördüğüm; Kulübe, takıma dahil ettiğiniz menajerinden, antrenörüne, oyuncusuna kadar hepsinin, Trabzon’da olmayı maaşlı kısa dönem askerlik görevi olarak kabul etmeleri. Görev bitsin, transfer paramızı, maaşımızı alıp ayrılalım.

Durum bu olunca, takım da otomatik olarak dipte sürünür! Harcanan paralar da heba olur, Trabzon’da basketbol sporu da bir adım ileriye gitmez!

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.