‘6 ok’un oylanacağı kurultay ve lojistik merkez!

CHP’nin 6 Eylül’de yapılacak olan olağanüstü kongresinde genel başkanlığa aday olan Muharrem İnce, bugün doğu Karadeniz turuna çıkıyor. Rize, Trabzon, Giresun, Ordu ve Samsun’da parti il merkezlerini ziyaret edecek olan İnce’nin şansı her geçen artıyor.

CHP’nin Trabzon delegelerinin üçte ikisi İnce’nin yanında gibi! İnce’nin ekibinde yer alan Haluk Pekşen, seçimi Muharrem İnce’nin kazanacağını ve CHP’de yeni bir dönemin başlayacağını söylüyor.

CHP’de seçimi hangi aday kazanırsa kazansın; CHP’deki hizipleşme, iç çekişme devam edecek gibi.  CHP; Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşlarının kurduğu, ilkeleri belli bir parti! Bu partinin yönetimine, düne kadar İran Mollalarını öven, Atatürk’e ‘Kefere Kemal’ diyenlerin vs. davet edildiği söyleniyor.

CHP’nin bu kurultayı aslında 6 ok’un oylanma kurultayı olacak gibi. Atatürk’e ‘kefere Kemal’ diyenlerin partiye davet edilmesi, ulusalcı çizginin partide yeri yoktur, diyenlerin amacı olsa olsa 6 ok’un, oklarının en az yarısının yok etmektir.

Kemal Kılıçdaroğlu’nun ‘6 okun yorumu çağdaş ve evrensel anlayışa göre yeniden yapılacak” demesi, kongre de 6 okun oylanacağının açık bir göstergesidir.

CHP’nin 6 Eylül’deki kongresinde ‘Kemal Kılıçdaroğlu ve ekibinin kazanması ile partinin bölünmesi, parçalanması hızlanacaktır’ öngörüsünde bulunanlar haklı çıkacak gibi!

***

Tersane ve lojistik merkez!

Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği Başkanı Ahmet Hamdi Gürdoğan, ‘laf olsun torba dolsun’ misali açıklama yapan, beyanat veren, iyi niyetli, oturduğu koltuğun hakkını vermeye çalışan bir isim.

Gürdoğan, her zemin ve fırsatta Trabzon’dan şu kadar milyar dolarlık ihracat yapıldığını söyler ve bununla övünür. Halbuki Trabzon’dan yapılan ihracatta, Trabzon ve çevresinde üretilen ürün yok denecek kadar azdır. Güney ve Eğe illerinden faaliyet gösteren Trabzonlu sebze ve meyve ihracatçıları, Trabzon’u çok sevdiklerinden şirketlerinin merkezlerini Trabzon’da gösteriyorlar, vergilerini Trabzon’da veriyorlar ve Trabzon bir ihracat merkezi oluyor. Yaş, kuru sebze ve meyve ihracatçıları Trabzon’dan ayrılsınlar, Trabzon dibe vurur.

Neyse, gelelim konumuza. Hükümet 2004 yılında Sürmene’de gemi sanayinin gelişmesi, gemi yapımı için bir tersane yapmaya karar verir. Ve tersanenin kaba inşaatı birkaç yılda biter. Tersane alanı, gemi yapımcılarına sunulur. Cebi şirketler grubu tersane alanının büyük bölümünü 49 yıllığına kiralar.

Trabzon’da bir de lojistik merkez işi gündeme gelir. Sürmene’de tersane olarak yapılan bu alanın lojistik merkez olması istenir. Ahmet Hamdi Gürdoğan, bu konuda açıklamalar yapar, Ankara’da girişimlerde bulunur. Tersane alanını kiralayan Çebi grubunun orada bir çivi dahi çakmadığını vs. söyler.

Diğer yandan hükümet, Of- İyidere’deki Orman idaresine ait araziyi Lojistik merkez olarak ilan eder.

Bu arada bir işadamı, Ahmet Hamdi Gürdoğan’ın kendisine Sürmene’deki tersanede Rusya’ya yönelik bir lojistik merkez ve liman alanı oluşturulması için tahsis isteyelim, önerisini getirdiğini söyler.

Öbür yandan, Trabzon Limanını işleten firmanın Trabzon’da ikinci bir liman yapılmamasını istemediğini iddia edilir.

Trabzon’da lojistik merkez olur mu? Normal şartlar olmaz. Olsa bile işlemez. Sonuçta 100- 200 dönümlük alana yapılacak lojistik merkez büyük ambar sahası gibidir. Zaten İyidere de yapılacak.

Biz, lojistik merkezin, tersanenin kurulmasına karşı değiliz.  Kurulsun, tamam! İyi de lojistik merkez ne kadar istihdam sağlar?

Ayrıca, Sürmene tersane alanını kiralayan firma yarın orada bir küçük de olsa lojistik merkez kurabilir.

Olay, kuru gürültüden başka bir şey değil!

Burada sorgulanması ve irdelenmesi gereken iş; Sürmene’de yapılan tersanede 5 bin kişinin çalışacağının seçim meydanlarında söylenmesidir.

O söyleminde seçim nutku olduğunu o günlerde yazmış ve söylemiştik.

***

Bir de Çebi şirketler grubunun gazetelere verdiği ilanlar var. Bir gazete bu ilanı kullanmadı. Gerekçesi de yayın politikasına aykırı olmasıymış. Sevsinler senin yayın politikanı!

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.