“61 Proje bitti mi?”

Yukarıya çıkardığım soruyu duyunca şaşırmadım desem yalan olur… Hani imtihan olursunuz da hiç beklenmedik yerden gelen soru ile karışı karşıya kalırsınız, bir anda nasıl afallarısınız, işte aynı durumu yaşadım.

Üstelik soruyu soran Trabzonlu değil…

Ankara’da eğitimci anne ve babanın tek evladı… Hepsinden önemlisi de bir zamanlar yaşadığı bu şehri hiç aklından çıkarmamış ve çok seviyor. 

Peki kim bu soruyu soran ?..

Trabzonlu olmamasına rağmen yıllar önce seçim vaadi olarak sunulan “61 projeyi” nereden biliyor diye merak ettiğinizi biliyorum.

Adı Görkem Dört sene burada yaşadı… KTÜ’de okudu Makine Mühendisliğinden mezun oldu.

Bundan tam yedi sene önce bu şehirden ayrıldı…

Aslında kalıp yaşamayı çok istedi. Ancak Trabzon’un değişmez kaderi olan işsizlik sorununu bir türlü aşamayınca, doğduğu toprakları da aşıp “otağını” Türkiye’nin en uç noktasındaki İzmir’e kurdu… Bu gün evlenmiş. eşi de avukat. 

*** 

Görkem, öğrenciliğini bizim apartmanda üç arkadaşıyla birlikte geçirdi. Tam dört yıl komşumuz oldu. Doğruyu söylemek gerekirse bu üç gencin bir kere kötü hareketine, patırdı gürültüsüne şahit olmadık… Saygıda hiç kusur etmediler.

Bizler de apartman sakinleri olarak Görkem ve arkadaşlarını evlatlarımızdan ayrıt etmedik. Öyle ki, evlerde pişen ne varsa mutlaka bu gençlere ikram edildi. Hele Ramazanlarda aile özlemi çekmesinler diye elimizden geleni yaptık.

Görkem, Rize’deki bir arkadaşının düğünü için geldiği Trabzon’da, üniversite yıllarının geçtiği apartmanı ve bizleri görmeden İzmir’e dönmek istememiş.

Hakikatli bir insan olduğunu bu hareketiyle fazlasıyla gösterdi. Yapılan iyilikleri unutmamış.

Görkem’in geldiğini duyanlar benim fakirhaneye akın etti. Uzun hoşbeş ve geçmişten konuşup arkamızda kalanları anarken, birden o soru geldi…

Eray abi 61 proje bitti mi?”

Abartmıyorum salondaki komşularımız bir birimizin yüzüne şaşkınlıkla baktık…

Bu kez ben “61 projeyi nereden biliyorsun” diye sordum…

Görkem,Ben o yıllarda burada son sınıfta okuyordum… Dağıtılan kitapçığı unutmak mümkün değil. Beş bin kişiye iş imkanı sözünü, Çömlekçi kentsel dönüşümü, Güney Çevre yolunu anlatıyordu…” dedi.

Bu sözler üzerine “Evet doğru hatırlıyorsun. Gelirken mutlaka görmüşsündür, Çömlekçi’de yıkımlar seçimden seçime yapılıyor. Beş bin kişiye iş imkanı unutuldu… Otogar, sen giderken arkanda bıraktığın yerde. 61 projenin içinde yer alan vaatlerin bir çoğu lafta kaldı…” dedim. 

***

Konuşmalardan sonra kitaplığımda sakladığım bir zamanlar “Trabzon’u lider kent” yapacağını vaat eden kitapçığı aldık. Renkli sayfalarını açtık, uzun uzun resimlerine baktık… Son sözü Trabzon’u gönlünden çıkartamayan Görkem söyledi… “Desene abi Trabzon ancak bir arpa boyu yol almış…”

Trabzon’u marka şehir yapacaklarına dair söz verenler, “Altmış ayda  61 projeyi bitireceğiz” diyenler, umarım kulaklarınız çınlamıştır!.. Haberiniz olsun bitmeden unutulmayacak…   

 

Be vicdansızlar…

Güneşli günlerde biraz deniz havası almak için Forum’un altındaki balıkçı barınağına giderim… Karşıya geçmek için sahil yoluna yapılan altgeçitleri kullanırım… Ama geçene kadar da nefesimi tutarım.

Çünkü çok keskin bir sidik kokusu etrafa çökmüş durumda. Daha önce de yazdım, altgeçitlerden geçmek her babayiğidin harcı değil. Buralarda her türle çirkinliği, pisliği görebilirsiniz.

Şimdi bu altgeçitleri temizleyenlere değil, insanlıktan nasibini almamış olanlara bir çift sözüm olacak…

Be vicdansızlar, o altgeçitler babanızın malımı ki, öyle kirletiyorsunuz?

Hiç mi medeniyetten nasiplenmediniz?

Evinizde de idrarınızı koridora mı yapıyorsunuz?

Bir de utanmadan marifetmiş gibi “sen sildin ben yazdım” diyerek çirkin yüzünü göstermişsin…

Yazıklar olsun.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum