Rasim Efendioğlu

Rasim Efendioğlu

65 YAŞ ÜSTÜNE KORUMA MI LANET Mİ?

65 YAŞ ÜSTÜNE ÇIKMA CEZASINA ÇARPILDIK

  Yaşamak elbette güzel. Yaşamak insan gibi yaşamak en güzeli. Ancak yaşamanın güzelliği yaşla sınırlı değil. Daha yaşını doldurmadığı halde insan gibi aşayamayanlar var yüzü geçtiği halde tam bir insan gibi yaşayanlar var. Hangi yaşta olursak olalım insan gibi yaşamayı dileyelim .

Bu virüs felaketi insanlığı fena vurdu. Neresinden bakarsanız çok kötü. Elbette hastalık “Beni-i adem“ için, yaradanın verdiği bir afet buna ne demeli. Allah’tan şifa dilerken elbette gerekli önlemler bilim ışığında alınmalı. Önlemler sıkıcı olabilir  elbette. El yıkama temizlik alışkanlığı olmayanlara bu iş de zor gelebilir de bizim için var olan alışkanlığı daha düzene sokmak çok kolay ve güzel. Zor olan ne biliyor musunuz? O huzur evlerine terk edilenler, o evlerinde tekbaşına hasta olup ölenler ve yataklarında bulunanlar ve ve ... ölülerin defnedildiği özel mezarlıklara çok farklı defnedilenler... Evet bulaşıcı, evet korunmalı da hepsinden önemlisi, o yüce insan onurunu korumak değil mi ?

  Evet Allah’a şükür yaşadık ve 65’i geçtik. Ee bizi sevenler için güzel biz de sağlıklı isek güzel de nasıl yaşamak? Bir büyük gibi mi yoksa terk edilmiş işte öyle bir şey gibi mi? Aklımız başımızda 65 yaşı aştık diye kenara atmıyoruz kendimizi bazıları atsa bile. Yaşamak istiyoruz adam gibi . Rakam önemli değil .Adam gibi yaşamak ve yaşatılmak önemli. Canlı bir örnek vereyim. Birkaç saat önce telefonum çaldı adeta genç bir ses “Ben Ahmet Gürsoy “dedi. Heyecanımdan telefonum elimden düşecekti. Evet yaşı rakam olarak 90 üzerinde, yani sokağa çıkma cezası almış. Öğretmenler öğretmeni  eli değil elleri öpülesi büyük insan, beni arıyor bir duygusunu paylaşmak için. Ne diyeceğimi şaşırdım. Önce “Maşallah hocam dedim, elerinden öperim” dedim. Söze girdik. Allah’ım o ne akıl one ses o ne mantık. Daha otuzunu geçmemişler daha kırkındakiler dinlesin görgü nedir gerçek insan nedir anlasınlar. İşte yaşamak bu. Çocukları geleneğimize uygun ilgi gösterir bakarken sevenleri de sevgi ile saygı ile ziyaret eder söyleşir akıl alır. Bizim geleneğimizde büyüğe karşı davranış budur. Onları görürken, ziyaret ederken kendimize çeki düzen verir öyle yaklaşırdık, yaklaşırız.

  Son yıllarda  herhalde yaş ortalaması biraz yükseldi. Yaşlı nufus biraz artttı. Arttı da ne oldu. Yaşlılar terk edildi, huzur evleri yapıldı, huzur evleri doldu ve son olayla gördük ki  toplum yaşlısına saygı göstermiyor adeta itiyor, hor bakıyor. Şimdi bir kısım okuyucu  şöyle diyor “ama onlarda çok gıcık otobüslere doluyor, bedava seyahat ediyor her yerde oturuyor.” Öyle mi? Yaşlı insan değil mi? Gezmez oturmaz alış-veriş yapmaz. Öyle mi olsun?

  Şu kahrolası virüs bir gerçeği daha ortaya çıkardı. 65 yaş üstü daha hassastır korunmalı, evinden çıkmamalı. Doğru korunmalı. Korunmalı da yani onun aklı başında  o muhabbet kuşu mu kafese kapat seyret. “Balkona çıkın pencereden bakın” diyorlar eyy  Allah razı olsun onu da kıssalar ne olacaktı. Peki bu koruma mı lanetleme mi horlama mı? Gördüğün yerde kovala, taşla,balkondan su dök, tutukla arabaya at kapısına bırak. Bu mu koruma?

  Evet 65 yaş üstü suçlu. Neden bukadar yaşadınız, şimdi evinize kapanın. Eh ne demeli  bir mahkum babası olarak hapisin ne olduğunu anladım iyice. Allah kolaylık versin.

 

PEKİ GELİN OLAYA GERÇEKÇİ YAKLAŞALIM

   Corona virüs hastalığı farklı. Çok bulaşıcı. Korunmak gerekiyor. Yaşlıların vucudu yıpranmış, hassas, kolay yakalanır. Bu nedenle iyi korunmalı. En kestirme yolu  evde kalmak. Doğrudur. yaşlı evde kalmalı, hastalar hassas olanlar iyi korunmalı. Resmi kurumların aldığı önlemler fena sayılmaz. Sağlık kuruluşları, emniyet önlem alıyor. İlaçlarımı bizzat milli eğitim müdürü getirdi. Çok kibar nazik davrandı sağolsun. Bu güzel. Çünkü bu yaşlı olanlar hasta olanlar insan. İnsana nasıl davranmalı? Bir hayvanı  tecrit eder gibi davranamazsınız. Duyguları var, onuru var. Evet evden çıkmasın da evde rahat kalabilmesi için kimi önlemler gerekmez mi? Hani okuma alışkanlığı olanlar, kimi güzel uğraşları olanlar evde rahat zaman geçirir de bu durumda olmayanlar ne yapacak?

   Yaşlıları koruyalım,hastaları koruyalım da öyle hapis gibi değil. Temiz bir alanda   yürüyebilsin, kalabalıktan uzak olsun. Temizliğine çok dikkat edilsin. Bu eylemleri  kontrol edilsin. Yaşlılarda temizlik alışkanlığı bayağı yavaşlıyor, aksıyor. Zaman zaman kontrol edilmeli yardımcı olunmalı.  “Evden çıkmayacaksın emrini” vermek kolay da bu emir nasıl yerine getiriliyor? Ona bakmak gerekir. Evine girip çıkanlar kimler, onlar kurallara uyuyor mu?

 

BU HASTALIKLA NASIL SAVAŞACAK VE KAZANACAĞIZ?

  Dileriz en hafif atlatalım. Bilimin gösterdiği kurallara uyalım. En iyi yol bulaşmamak, korunmak. Sağlık kuruluşlarına yardım etmek. Yürütme kurulu hükümet her türlü fedakarlığı göstererek koruma önlemlerini ve tedaviyi  uygulamalı. Elbette beslenme çok önemli. Desteklenmeli yoksul yurttaşlar, Varlıklı olanlara daha doğru beslenme öğretilmeli.

  Evet işinbaşından beri böyleniyor. Ruh sağlığı stres çok önemli. Bireylerin ruh sağlığı korunurken toplum sağlığına siyasiler dikat etmeli. Artık evde kalmak gerektiğine göre evdeki en önemli eğlence ve zaman değerlendirme aracı televizton. Ancak bu kanallar  insanları daha çok hasta edecek. Sevgi, saygı vefa duygusu veren programlar yok. Siyasi arena toplumu ha bire geriyor.

  65 yaş üstü sokağa çıkmasın da 65 yaş üstü devleti yönetiyor. 65 yaş üstüne sevgi saygı mı yoksa lanet mi? Yoksa bir kısmı el üstünde baş üstünde taşınırken bir kısmı adeta taşlanıyor, lanetleniyor...

  Evet yaşlılar, hastalar hassas olanlar evlerinden ya hiç çıkmasın ya da kontrollü çıksın kabul de bunlar insan, insan olduklarını bilerek davranırsak onlar da korunmuş toplum da korunmuş olur.

  Dua edelim, yalvaralım da Allah “ Size akıl verdim aklınızı kullanın”  diyor. Dünyamızı öyle kötü kullandık ki yaşanmaz duruma getiriyoruz. O zavallı hayvanları zehirleyenler, deve sürülerini uçakla bombalayanlar, acımasını sevmesini unutanlar onlar bu virüsleri davet ettiler. Bizler sevgi ve merhametle, akılla bilimle bu belayı def edeceği. Buna inanıyorum.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Haber yorum bölümünde Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.