72 ofis ve işyerinin 52’si satıldı!

 

Ortahisar Belediyesi’nin Pazarkapı kentsel dönüşüm alanı içerisinde projelendirdiği ve yapımını başlattığı 72 ofis ve işyerinin 62’sinin ihalesi dün gerçekleştirildi. Açık arttırma ile ihaleye çıkan 62 ofis ve işlerinin 52’sinin satıldığı açıklandı. Yüzde 50’si peşin yüzde 50 si bir yıl içerisinde ödenmek şartıyla ihale edilen ofis ve işyerlerinden elde edilecek gelir ile Ortahisar Belediyesi binasının yapımı tamamlanacak. Ortahisar Belediyesi, İller Bankasından Belediye binasının yapım maliyetinin yüzde 50’sini almıştı. Geri kalan yapım bedeli ise ofis ve büro satışlarından elde edilecek. Bu arada dün satışı gerçekleştirilmeyen 20 ofis ve işyerinin satışının ise önümüzdeki günlerde açık arttırma ile satılacağı bildirildi. Ortahisar Belediyesinin 52 ofis ve işyerinin satışından 32 milyon lira gelir elde ettiği öğrenildi. Belediyenin kasasına ilk etapta 32 milyon liranın yarısı olan 16 milyon lira girecek. Belediye geri kalan parayı ise bir yıl içerisinde alacak.

 

Vergi borçlularına

büyük kolaylık!

 

Trabzon Vergi İdaresi Başkanı İlhan Akçay, dün Kuzey Ekspres’i ziyaret etti. İlhan Akçay; Vergi dairesi müdür yardımcılıkları, Vergi dairesi müdürlüğü, Vergi Dairesi grup müdürlüğü görevlerinde bulunmuş uzman bir isimdir. Akçay, piyasaları da çok bilen biridir. Trabzon Vergi Dairesi eski başkanlarından Necmi Keskinsoy, Gelir İdaresi Başkan yardımcılığına terfi etmişti. Keskinsoy şu anda vekaleten Gelir idaresi başkanlığını yürütüyor. Önümüzdeki günlerde muhtemelen asaleten atanacak. CHP milletvekili Akif Hamzaçebi de maliye kökenli bir bürokrattı. Gelirler genel müdürlüğü, İstanbul Defterdarlığı yapmıştı.

İlhan Akçay, vergi borcu olan mükellefler için büyük kolaylık sağlandığını belirtti ve ‘Vergi borcu olan mükelleflerimiz, peşin ödemeleri halinde faizin yüzde 90’ı siliniyor. Peşin ödeme durumu olmayan mükelleflerimize de büyük kolaylık sağlıyoruz. Borcu taksitlendiriyoruz. Mükelleflerimiz bu fırsatı kaçırmamalı. Temmuz ayının sonuna kadar bağlı oldukları vergi dairelerine gitsinler. Bu yükü omuzlarından atsınlar’ dedi.  

Vergi borcu olan mükellefler tahminiz o ki, Akçay’ın uyarısını dikkate alacaklardır.

 

Eski çöp alanı

neden boşaltılmaz?

 

Trabzon’un çöpleri eskiden Moloz mevkiinde bugünkü Trafik müdürlüğünün deniz tarafında depolanırdı. Bölgeye dökülen çöplerin bir kısmını deniz alırdı. Sonraları bu alana çöple birlikte toprak da dökülmeye başlandı. Daha sonra bugünkü sahil yolu yapıldı. Çöplük iç tarafta, itfaiye ile akaryakıt istasyonunun arka tarafında kaldı. Bu alanın doğusunda ise asırlar önce liman vardı. Moloz’daki çöp alanının üzerine daha sonra toprak döküldü. Ancak bu sefer de çöpün patlama ihtimali ortaya çıktı. Bunun üzerine Volkan Canalioğlu’nun belediye başkanlığı döneminde sıkışan gazın yüzeye çıkarılması için saha içerisine borular döşendi. Eski çöp alanının üzeri çimlendi. Bazı yerlere ağaç dikildi. Çöplük, şu anda gazı çıkmış ve sinmiş bir durumda.

Eski çöplük alan, tahminen birkaç yüz dönüm… Şu anda atıl olarak duruyor. Çöplüğün bir km kadar doğusunda bölgenin en büyük camisi yapılıyor. Uzmanlar ve çevreciler; Büyükşehir belediyesinin kademeli olarak eski çöp alanını boşaltmasını ve düzlemek için de hafriyat dökmesi gerektiğini söylüyor. Eski çöp alanın kullanılır bir alan haline getirilmesinden sonra bölgeye park, bahçe, otopark veya otogar yapılabileceği kaydediliyor.

 

Ayvazoğlu’na

haksızlık!

 

Trabzon Ortahisar’ın güneyinde kale surlarının bitişiğinde iş makineleriyle yapılan çalışmayı, ‘Ortahisar’da kaçak duvar mı yapılıyor’ başlığı ile verdiğimiz haberde, Trabzon il Kültür ve Turizm Müdürü Ali Ayvazoğlu ve Büyükşehir Belediyesi başkan yardımcısı Cengiz Çolak’ın da görüşlerine başvurmuştuk. Ayvazoğlu, haklı olarak bölgede ne tür bir çalışma yapıldığı bilmediğini söyledi.  Daha sonra kendisine iletilen bilgileri aktardı. Orada muhtemelen izinsiz olarak yapılan bir çalışmada Ali Ayvazoğlu’nu hedef yapmak yanlış. Bu kentin bir Büyükşehir ve Ortahisar Belediyesi, Kültür Varlıkları Koruma Kurulu var. Ayvazoğlu’nun burada yapacağı iş, çalışma eğer izinsiz yapılıyorsa ilgili mercilere şikayet etmek ve işlemi durdurmaktır. Bunun ötesinde, Ayvazoğlu’nu eleştirmek ve suçlamak yanlıştır.

 

*****************

 

Ada sahillerinde bekliyorum bir İstanbul Türküsü. İstanbul'da 19.yy sonu ve 20. yy başlarında yapılan taş plak kayıtları bütün Osmanlı İmparatorluğuna dağılırdı. Bugün Arapçanın konuşulduğu ülkelerde klasik Arap müziği niyetine verilen konserler çok kere İstanbul'da bestelenmiş saz semaileri ile başlar. Tamburi Cemil beyin eserlerini, mesela, besteciyi belirtmeden Arap müziği gibi takdim ederler. ‘Ada sahillerinde bekliyorum' un prozodisi mükemmeldir. "beni şad et şadiyem başın için"deki makam değişikliği gibi olan bölüm çarpıcıdır. Ritim Arap ritmi değildir. İstanbul'da aynı tarihlerde hem Türkçesi hem Helencesi söylenmeye başladı. Birçok Arapça konuşulan Osmanlı vilayetlerinde de Arapça olarak söylendi. Irak, Suriye gibi. Kapitalizm öncesi medeniyetlerde, üst kültürün iki sosyolojik merkezi mekanı vardır. Saray ve kilise ya da din kurumunun merkezi. Osmanlı Saray'ı İran Sarayı ile birlikte 16'ıncı yy'dan 20'ci yüzyıla kadar merkezi üst kültür kurumları idi. İstanbul Ortodoks Kilisesi de bu dönemin en önemli üst kültür kurumlarından biri idi. Bilginize arz ederim efendim. 

(Yahya Sezai Tezel)

 

******************

 

Çeşme marinada 4 milyon dolarlık yatında viskisini yudumlayan vatandaş da 15.000 TL verecek fakir gureba da aynı ücreti ödeyecek. Bu vatan için şehitlerimiz ve gazilerimiz bedel ödediler ve ödemeye de devam ediyorlar Allah ve şehitlerimiz bunun hesabını bizden sorar ve soracaktır da. Eğer bir yığılma söz konusuysa çekersin askerliği 4-5 aya sırayla yaş durumuna göre alırsın askere verirsin temel eğitimi ve bu stoğu eritirsin. Benim ülkem büyük ülkedir öyle 15.000 Liralara ihtiyacı yoktur... Zenginin horozu bile yumurtlar.

(Ümit Çakmakçı)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar