73 ülkede okunan gazete ve Atasoy’un eleştirisi!

Gazetecisi az, yazarı çok bir ülkede yaşıyoruz. Türkiye’de bugün binlerce günlük ve haftalık gazete yayımlanıyor. İnternet sitelerinin sayısı on binlerle ifade ediliyor. Bunca yayın organında her gün bizim gibi birileri yazıp- çiziyor. Türkiye’deki sosyal medyayı da işin içine kattığımızda yazar sayısı birkaç yüz bin kişiyi geçebilir. Türkiye, sonunda yazar- çizer bir toplum oldu!

Her malın bir alıcısı vardır, denir. Ki doğrudur.  Satılmayan bir mal en kötü ihtimalle çöpe dökülür veya satıcısı akşam malı alır evine gider!

Yazı, öyle çöpe gidecek bir ürün değil. Çok çok, yazandan başka okuyanı olmaz! Etkisi ve beğenini olmasa bile arşivde kalır! Bu gerçeği yaşayan ve bilen ve de yerelde yazan bir kişi olarak, ince eleyip sık dokumaya, yazılarımla toplumu bilgilendirmeye, eleştiri getirirken ölçülü olmaya çalışırım. Kimileri yazılarımda derinlik olmadığını, kimileri olayları siyasal görüşüme göre değerlendirdiğimi söyler.

Birilerini eleştiriyorsan, birileri de gerçekleri yazsan bile seni eleştirecektir.  Yazı işleri müdürümüz ve internet sitesi sorumlumuz Abdullah Şanlı, ‘Abi, yazıların hergün binlerce kez tıklanıyor’ dedi ve ardından ‘İnternet sitemize her gün 73 ülkeden giriş oluyor. Trabzon dışında en fazla Ankara ve İstanbul’dan ziyaretçi geliyor’ diye ekledi.

Trabzon’da yazan birinin, dünyanın dört bir yanında takip edilmesi ve okunması insana gerçekten keyif veriyor.  TAV CEO’su Sani Şener, önceki gece Arnavutluk’tan aradı.  ‘Hasan, vallahi seni ve ekibini bir kez daha kutluyorum.  Sabah erken saatte burada bize Trabzon’da yayınlanan bir gazeteyi okutuyorsunuz’ dedi.

Kuzey Ekspres; sosyal medyanın her alanında var. internet sitesi, facebook sayfası, twitter, e- gazete, iphone, ipad ve android’de.

***

Ara sıra da olsa, okurlarla sohbet etme, bizden haberler verme zorunlu hale geliyor.

Gazetemizin standart baskı adedini önümüzdeki günlerde arttırmayı planlıyoruz. Gazetelerin tirajının azaldığı bir dönemde, kuzeyekspres’in tirajının artması, sosyal medyada ilgi görmesi bize moral veriyor, bizi mutlu ediyor.

Adnan Sungur yönetimindeki spor servisimiz, Trabzonspor’da olup bitenleri, transfer hamlelerini çarpıcı bir şekilde duyuruyor. Diğer yanda Erkan Şahinbaş’ın koordinatörlüğündeki haber bölümü, özel haberlere imza atıyor.  Sinan Öztürk’ten Mustafa Güler’e, Gürkan Ata’ya, Eray Altıntaş’tan Oktay Söğüt’e, Burhan Çuhadaroğlu’na, Şener Eyüboğlu’na, Kamil Ataman’a, Ali Rıza Keskinalemdar’a, Arslan Bulut’a ve Havva Lakutoğlu’na kadar tüm yazarlarımız değişik konularda görüşlerini aktırıyor. Kulis köşemiz büyük ilgi görüyor.

Artık; ‘biz şöyle gazete çıkarıyoruz, böyleyiz. En çok okunan ve takip edilen yerel gazeteyiz vs’ deme ihtiyacını da duymuyoruz. Çünkü bu gazeteyi ve bu gazeteyi sosyal medyada takip edenler kararını çoktan verdi. Kuzeyekspres’i, zirveye taşıyanlara teşekkür ediyoruz.

***

Bugün aslında yine Trabzonspor üzerine yazacaktım.

TS eski yöneticilerinden ve başkan adaylarından Metin Atasoy, , ‘TRABZONUN ELITLERI!’ başlıklı yazısında, kendisinin de en az yarısı ile birlikte olduğu Trabzon’daki bazı kişilere veryansın etti.

Atasoy şöyle diyor;

‘Trabzon ve Trabzonspor hepimizindir. Dünyanın dört bir yanındaki Trabzonluların ortak paydasıdır. Ama ne hikmetse, Trabzon'da yaşayan, birazı mektepli, çoğu alaylı kendini özel ve elit sayan,her ahval ve şartta Trabzon'u ve Trabzonspor'u kullanan, isimlerini hepimizin yakinen bildiği 100-150 kimlik, kendilerini şehrimizin sahibi sanıyorlar.
Siyasette bunlar, ticarette bunlar, sivil toplum kuruluşlarında bunlar, Trabzonspor'da bunlar olacak. Fırsat bulsalar koltukları, babalarının malıymış gibi çocuklarına devredecekler. Eğer şehirle ilgili kararları kendileri vermemişlerse, o kararlar külliyen yanlıştır onlara göre. Siz gerçek Trabzonlu ve TRABZONSPORLULAR adına soruyorum, kendilerini şehrin sahibi zanneden o beylere!
"Bugün yerden yere vurduğunuz Hacıosmanonoğlu’na ilk beş sandıktaki oylarınızı büyük bir huşu içinde verirken aklınızı başkalarına mı emanet etmiştiniz"?
Artık geçmiş olsun hepinize. O şehir uyandı. Sizlerin adam yerine koymadığınız, o kapıcı Kazımın oğlu mühendis, bakkal Ali'nin kızı doktor, köylü diye küçümsediğiniz Ömer'in çocuğu artık uluslararası ihracatçı. Sizler lütfen Trabzonumuzun değişmekte olduğunu görün ve yeni pırıl pırıl gelen o gençlerin önünü acın. Bu hepimizin sadece görevi değil, aynı zamanda sorumluluğu olmalıdır. Saygılarımla.’

Atasoy, Trabzon’dan ayrılalı yıllar oldu. Trabzon’u ve Trabzonspor’u öyle söylediği gibi 100-150 kişi de idare etmiyor veya  sivil toplum örgütlerinde bu kesimde yok.  Olay söylediği gibi olsa milletvekilliklerinden belediye, spor kulübü başkanlıklarına kadar her mevki, makam bu kişilerin kontrolünde olurdu. Trabzonspor’da üye sayısı artınca, belirli grupların gücü de azaldı.  Metin Atasoy’un bir yıl önceki kızgınlığı hala gitmemiş.  Trabzon’da öyle kimse kimseyi de küçümsemiyor.  Aralık 2013 deki TS kongresinde, Atasoy’un ekabir dediği kesimin en az yarısı Atasoy’a oy verdi.  Atasoy; bu eleştirileri 15 yıl önce yapsaydı, eh tamam derdim. Ama bugün olay çok daha farklı!

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.