8 değil 4 özel kalem müdürü değiştirdim!

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Gümrükçüoğlu’nu yıllar öncesinden tanırız. Sotka ile Faroz Mahallesi arasındaki Cumhuriyet İlkokulu yıllarından.

Dün Gümrükçüoğlu ile telefonda da olsa kısa bir sohbetimiz oldu. Telefonda daha kendimi tanıtmadan, “Sayın Kurt, beni bu memlekette en fazla eleştiren kişi sensin. Ama sana kırgın değilim. Ne de olsa eski dostuz” diyerek söze başlayan Gümrükçüoğlu, “Birkaç gün önce benim 8 özel kalem müdürü işe başlattığım yazıldı. Ben 8 değil 4 özel kalem müdürü değiştirdim. Belediyede kadrolaşma yapıyormuşum. Ben Belediyede bugüne kadar yasalara aykırı bir iş yapmadım. Yasa ne emrediyorsa onu yaptım” dedi.

8-değil-4.jpg

Yalnız Türkiye’de değil dünyanın hemen her yerinde en fazla eleştirilen ve takip edilenlerin ilk sırasında belediye başkanları gelir.

Trabzonlunun suyunun kesik olmasının veya çöplerin toplanmamasının, imardaki yanlışlıkların, trafik keşmekeşliğinin vs. birinci derecede muhatabı belediye başkanlarıdır. O nedenle başkanlar hedeftedir.

Orhan Gümrükçüoğlu’nun eleştirilmesi veya takdir edilmesi de bu temel hizmetler ölçeğinde yapılır.

Gümrükçüoğlu’na aslında birkaç münferit olay dışında bu konularda ciddi eleştiri yapılmadı.  Trabzon’un il genelinde büyükşehir olmasından kaynaklanan sorunları var. Bu sorunlar da zamanla giderilmeye çalışılacaktır diye düşünüyoruz.

Gümrükçüoğlu, şöyle devam etti;

-“Sayın Kurt, 130 bin ton asfalt ürettik. Bu ürettiğimiz asfaltı dereye, denize dökmedik. Yol yaptık, yola döktük. 50 bin ton beton ürettik. Bunu da yolda ve alt yapı hizmetlerinde kullandık. Kimse bana ‘Başkan bu kadar asfaltı, betonu nasıl ürettin’ diye sormuyor. Çöp konusunda, kırsal alanda zaman zaman aksaklıklar olabilir. Trabzon’un genelde temiz bir kent olduğunu söyleyebilirim. Sayın Kurt, 7/24 çalışıyoruz. Ben size şunu söyleyeyim; sizin eleştirilerinizi daha dikkatli takip ediyorum. Çünkü siz genelde objektif bakıyorsunuz. Ara sıra size de yanlış ve maksatlı bilgi veriyorlar. Bunu görüyorum.”

-“Sayın Gümrükçüoğlu, ben sizi haber için aramadım. Hal hatır için aradım. Sağlığınız nasıl? Bu kadar koşuşturmaya kondisyon gerekli. Spor yapıyor musunuz?’

Başkan gülüyor ve ‘Sabah gün açarken kalkıyorum ve gece yarılarına kadar çalışıyorum. Kondisyonsuz insan her gün aynı tempoda çalışabilir mi? Çalışarak kondisyon kazanıyorum. Allah’a çok şükür sağlığım yerinde.”

Gümrükçüoğlu’na, “Sayın Başkan, gelen gideniniz çoktur, sohbete başka zaman devam ederiz” dedik. Başkan, “Hayhay Hasan Bey kardeşim” dedi ve telefonu kapattık.

Başkan Gümrükçüoğlu ile görünen o ki yakın bir zamanda bugüne kadar yazılmayan konuları sansürsüz konuşacağız, yazılması gerekenleri de yazacağız.

Hasan KURT

***

On beş yıllık AKP iktidarının Türkiye’ye yaptığı en büyük kötülük yüzyıllık modern cumhuriyette Batı’yla oluşturulmuş ama bir türlü arzu edilen seviyeye ulaştırılamamış diplomatik ilişkileri iç politikadaki popülizm uğruna tümüyle riske etmiş olmasıdır. Yani AKP sırf iç politikada başarılı olma adına cumhuriyetin dış politikadaki bütün mirasını hunharca tarumar etti. Bu fahiş hatanın sonucu olarak Türk askeri Katar şeyhlerinin saraylarına bodyguard olarak görevlendirildi. (Metin Kondel)

***

Bayraktar’ın vasiyeti!

Dün merhum avukat Ali Kemal Yılmaz Bayraktar’ın oğlu Hasan Fehmi Bayraktar ve damadı Muzaffer Bilazer ziyaretimize geldi. Ali Kemal Yılmaz Bayraktar, Trabzon’un en renkli avukatlarından biri idi. 1950’li, 60’lı yıllarda, özellikle Karadeniz Teknik Üniversitesinin Maşatlık’taki ilk yerleşkesinin yapımında ve TRT Trabzon Radyosunun kurulmasında büyük emeği geçmişti.

bayraktar.jpg

Merhum Bayraktar 1970’li yıllarda ‘Bayraktar’ adlı bir de gazete çıkarmıştı. 
KTÜ veya Büyükşehir Belediyesi, geçmişte Trabzon’a hizmet verenler adına varislerine birer teşekkür plaketi vermeli diye düşünüyoruz.

 

Trabzon’un 7 yıldızlı oteli!

Osmanlı’nın son yıllarında ‘Cephanelik’ olarak kullanılan, Cumhuriyet döneminde adı da ‘Cephanelik’ olarak kalan, Boztepe’nin batı yamacının Tabakhane deresine yakın bölgesinde kurulu silindir şeklindeki yapıyı, belgelere göre Trabzon İmparatoriçelerinden İonnes yaptırmıştı.

trabzonun-7-yildizli.jpg

Trabzon İmparatorluğu, tarihte Trabzon merkezli kurulan tek imparatorluktur. 1204 tarihinde kurulan imparatorluki, Fatih Sultan Mehmet tarafından, 1461’de tarihe gömülmüştü.

Trabzon İmparatorluğunun haşmetli kraliçelerinden İonnes’in bu yapıyı ne için kullandığı net olarak bilinmiyor. Ancak kimi tarihçiler İonnes’in bu mekanı yazları malikane olarak kullandığını belirtiyorlar.

Önceki akşam Tapu Kadastro Bölge Müdürü Adnan Cevher, işadamı Alper Bektaş, Hakkı Emiroğlu ve Cephanelik tesislerinin işleticisi Ahmet Sarı ile sohbet ederken üşüdük. Birkaç yüz metre ileride deniz tarafı ve Boztepe’nin üstü sıcaktan kavrulurken, tesisin olduğu bölgeye sanki kış gelmişti. Kış aylarında ise o bölge daha sıcakmış.

Ahmet Sarı ve ortağı, Cephaneliği gerçekten dört dörtlük bir tesis haline getirmişler. Düğün salonundan, restorana, otele kadar tesislerde yok yok.

Tesislerde kısa bir tur attık sonra silindir şeklindeki yapıya girdik. Ahmet Sarı, bu tarihi yapının içini dışını değiştirmeden, yıkıp dökmeden o eseri otel haline getirmiş. 11-12 odalı muhteşem bir otel. Ahmet Sarı ve ortağını kutluyoruz.

Önceki ve Sonraki Yazılar