8 milyon lira kaybetti!

8-milyon.jpg

Çaykara Belediyesi, Uzungöl’deki kaçak yapılara tam 8 milyon liralık ceza kesmiş. Uzungöl’de imara aykırı yapısı bulunanlar bu parayı vermeye hazırlanırken imar affı çıkmış. Cezalar iptal edilmiş. İmar affından yararlanan Uzungöl’deki otel, motel, konut sahipleri toplam bir milyon liraya imara aykırı yapılarını kağıt ve evrak üzerinde imara uygun hale getirecekler.

Kalepark’a giriş kartı!

kaleparka.jpg

Trabzon’un tanınmış simalarından birinin, arkadaşları ile birlikte Kalepark Orduevi restoranına gidebilmek için, Ankara’dan veya İstanbul’dan birini aradığını duyduk. Olayı, Trabzonspor’da da yöneticilik yapan kişinin telefon konuşmasına şahit olan biri anlattı.  Kalepark’a giriş kartı almak isteyenler herhalde haftalık toplantılarını, parkta gün batarken çay ve meşrubat içerek yapacaklar.
 
Trabzon’un
en ünlü hocası!

 

Trabzon’un ve Türkiye’nin önde gelen din alimlerinden ünlü bir hoca; yıllar önce dışarıdan Trabzon İmam Hatip Ortaokulunu bitirerek, orta okul diploması almış. İkram Sofrasının patronu Mustafa Çolak, ‘Yaşlı hocalarımızın çoğu, Kuran kurslarında ve eski hocalarımızdan ders almışlar. Hafız olmuşlar. Sonra da kimileri dışarıdan İmam Hatip Ortaokulu ve lisesi diploması aldılar. Bu hocalarımızın çoğu Arapça bile bilmez’ dedi. 
Çolak, Trabzon’da hangi ünlü hocanın dışarıdan imam hatip ortaokulunu bitirdiğini söylemedi.

Tabakhane, 
Zağnos gibi
güzel olacak!

tabakhane-zagnos.jpg

Tabakhane vadisindeki gecekondular, eski çarpık binalar vs. yıkıldı. Vadi, kadınların pazarının baş tarafından Bahçecik’in doğu yamaçlarına kadar temizlendi. Bölgede bugünlerde iki ayrı çalışma yapılıyor. Büyükşehir Belediye Başkan Yardımcısı Cengiz Çolak, ‘Tabakhane deresinin üzeri kapalı, kenarda da atık su akarları var. Derenin kotunu yükseltmek için, dikdörtgen şeklinde geniş bir akar yapıyoruz. Akar bittikten sonra dere buradan akacak. Eski dere yatağında da yağmur suları. Daha sonra çevre düzenlemesi yapılacak ve Tabakhane vadisi, oturulacak, dinlenilecek bir mekan olacaktır’ dedi. 
Tabakhane vadisinde ayrıca bir ilköğretim okulu ile bir de öğretmen evi yapılıyor.

Köprü yıkılacak mı?

kopru.jpg

Belediye eski başkanlarından Volkan Canalioğlu döneminde İmar Planına, Moloz’daki kavşaktan Kadınlar pazarının önünden Tabakhane vadisinin doğu güzergahından Hacıkasım Camisinin önündeki kavşağa iki gidiş iki geliş olmak üzere 4 şeritli yol işlenmişti. Yol oradan da Hastane yanından Boztepe’ye çıkacaktı. Gümrükçüoğlu döneminde yol iki şeride indirilmesine rağmen yapımına bir türlü başlanmadı. Cengiz Çolak, yolun yapımına yakında başlanacağını söyledi. Bu yol, Tabakhane köprüsü ile cami arasından geçecek. İşte o bölgede köprü nedeniyle epey kot farkı var. Yol, köprü ile cami önündeki ana yol bağlantısının bulunduğu yerden alttan geçirilecek. Bu iş yapılırken de köprü yıkılmayacak.
 
Tanjant ve Kanuni yoluna Akaryakıt istasyonu!

Trabzon Büyükşehir Belediyesinin, İnönü Mahallesi’nde Tanjant yolunun kuzeyinde Erdoğdu Askeri Kışlasının güneyindeki Gelibolu çay bahçesi ile Yenicuma’da Kanuni Bulvarı güzergahının bitişiğindeki Kadınlar Pazarını satılığa çıkardığını yazmıştık. İki mahallenin sakinleri satışa karşı çıktılar. Çay bahçesi ve kadınlar pazarının bulunduğu alan, imar planına akaryakıt istasyonu olarak işlenmiş! 

Adnan Cevher yemek verdi!

adnan-cevher.jpg

Tapu Kadastro Bölge Müdürü Adnan Cevher, önceki akşam Vali Yücel Yavuz, Karayolları Bölge Müdürü Selahattin Bayramçavuş, İller Bankası Bölge Müdürü Volkan Bektaş, Ulaştırma Bölge Müdürü İhsan Gümrükçüoğlu ve DSİ Bölge müdürü Oğuz Kasap’a, Akçakale’deki Akgün Balıkçılıkta bir yemek verdi.  Mevsim balıklarının servis edildiği yemeğin geleneksel bir buluşma olduğu söylense de, kimileri Cevher’in bölge müdürlüğüne verdiği yemeği veda yemeği olarak nitelendirdi. 

Trabzon’un tarihini azabilir miyiz?

 

Trabzon'un ya da Türkiye'nin tarihini yazabilir miyiz meselesi. Bir not ve cevabım.
H. Tahmaz dedi ki: Burada kabahat kolaycılık. Çünkü Trabzon aristokratı zoru görünce ve parayı kazanınca şehri terk etti. Mücadele etmedi. Gelenlerde kendi kültürleriyle geldiler ve şehre dayattılar. Şehri yönetenlere bakınız.
Yahya Sezai Tezel de dedi ki: Hüseyin Bey, Kostaki konağı, Gabayani konağını ve bunun gibi anıt mimari eserleri İtalya'dan mimar Avrupa'dan inşaat malzemesi getirtip yaptıran sahipleri Trabzon'un Türk aristokrat aileleri miydi?
Ben 1941 doğumluyum. Tarihçiyim, sosyal bilimciyim. Trabzon'un doğusundaki köylülük, özellikle Maçka, Of, Çaykara'daki köylülüğün önemli bir kısmı 19. yüzyıl ortalarına doğru Müslümanlığa geçmeye başlayan ve bu nedenle "mübadele" tarihlerinde Müslüman sayılan eski Rum Ortodoksların torunlarıdır. Maraşlı Hoca Rum Ortodoksların 19. yüzyıl sonlarında Müslümanlaştırılmalarında, Rumca namaz duaları kullanılarak, büyük rol oynamış biridir. Mezarı, Şinek'in (Ataköy) önündeki vadinin Batı yamaçlarında, Uzungöl yolunun kenarındaki bir camidedir. Bu mezar at sırtında taşınan mermer plakalar, çimento ve kumla yeniden yapılırken, 1961'de genç bir Mülkiye öğrencisi olan beni, aday adayları Ali Rıza Uzuner ve Ahmet Şener Çaykara yöresindeki ön-seçim çalışmalarında yanlarına almışlardı. Bu mezarın olduğu yerde Ahmet Şener inşaatı yürüten köylülere "bu zat kimdir ki bu kadar zahmete katlanıp ona büyük bir mezar yapıyorsunuz?" diye sordu. Köylü kardeş de, "Habu zat bizi müslüman Yapan Maraşlı Hocadur" dedi. Şener ki; 1972 CHP Kurultayının düzenini tabanca kültüründen gelen bir Tonyalı olduğu için ona emanet eden İsmet Paşa'ya Kurultay sırasında ihanet etmiştir, evet Şener esprili bir adamdı. Köylüye, "yanlış yapıyorsunuz, ben sizin yerinizde olsam bu mezarın izini kaybederdim" dedi. Köylüler bozuldular. Biri "ha bu ne biçum laftur" efendi dedi. Şener de, "kızmayın da siz buraya yüz küsur yıl önce gavur olduğunuzun abidesini dikiyorsunuz" cevabını verdi.
Trabzon'un tarihini, Türkiye'nin tarihini birbirimize anlattığımız sonra inandığımız ama bizden başkalarının inanmadığı masallara ihtiyaç duymayacağımız bir öz güvene ve insan olmaya referans yapan bir kimliğe kavuşuncaya kadar yazmamız çok zor. Belki de imkansız.
Saygılarımla arz ederim, efendim. 
(Yahya Sezai Tezel)

Önceki ve Sonraki Yazılar