80 yıl önceki banka soygunu!

Geçenlerde, yazıma ‘bugün biraz havadan sudan yazayım’ diye giriş yapmıştım. Gürkan Ata, ‘Abi, havadan sudan dersen, yazıyı kimse okumaz. Bu cümleyi çıkaralım’ demişti. Ben de, ‘olsun’ demiştim.

Aslında, ‘havadan sudan’ yazma okura saygısızlık veya yazılanın laf olsun torba dolsun, misali yazıldığını göstermez.

Tarih ve anı kitaplarını sıkılmadan tekrar tekrar okurum. Her okuduğumda fikir yürütürüm, hayal kurarım, yazılanların ve söylenenleri farklı yorumlarım!

Rahmet Ziyad Nemli bir gün, ‘Türkiye’nin ilk banka soyguncusu Trabzon ve Sürmenelidir’ demişti. Ben de, “abi kimdi abi kimdi’ diye ısrar ettim. O da söylemişti.

Üç beş gün önce Mustafa Kemal Sayıl, Trabzon’a ışık tutan anılar adlı kitabına göz atarken,  bu Sürmene’deki banka soygunu olayı gözüme ilişti.

Sayıl olayı şöyle anlatır; ‘Yıl 1932.. Sürmene’de meydana gelen olay Trabzon’da patladı. Sürmene’de tanınmış bir ailenin oğlu, Ziraat Bankası veznedarını evine davet eder. Veznedarı sarhoş ettikten sonra anahtarını alıp bankaya giriyor ve bankayı soyuyor. Veznedar uyanınca banka müdürünü, banka müdürü emniyeti haberdar edince tanınmış bu ailenin oğlu yakalandı. Olay, Ankara’ya yansıdı. O zaman Halk Fırkasının baş ideologlarından biri olan Recep Peker, derhal Trabzon’daki parti müfettişi olan Gümüşhane milletvekili Şevket Erdoğan’ı arayarak, bu konuyu özel olarak tahkik etmesini ister… Stalin’in bir sözü var, ‘Devrim uğruna gerekirse banka bile soyulur’.. Recep Peker, bu söz doğrultusunda olaydan endişeli. Şevket bey, Arif Sayıl’ın çok yakın arkadaşı idi. Suçluyu daha sakin bir yer olan Hacıkadızade Konağa getirilir (Bu konak Mustafa Sayıl’ın dede evi)  Konak emin bir yer olduğu için ve CHP müfettişi Şevket bey, babamın yakın arkadaşı olduğu için bir gece süren bu sorgu konakta yapıldı. Yapılan soruşturmada, soygunun siyasi bir boyutu olmadığı anlaşıldı..’

Mustafa Kemal Sayıl’ın anlattığı bu banka soygun olayı gerçekten ilginç!

Stalin diyor ki, ‘Devrim uğruna gerekirse banka bile soyulur’..

Bir başkası diyor ki, ‘Hedefe ulaşmak için her yol mubahtır’..

Sayıl, soygun sonrası yapılan soruşturmada olayın siyasi boyutunun olmadığının anlaşıldığını söylüyor..

Olay siyasi olsa, demek ki soygunu yapan belki de İstiklal Mahkemelerinde yargılanacak.

Soygunun siyasi ve adi olması dünden bugüne önemli!

 

Xxx

80 küsur yıl önce yaşanan bir soygun olayını aktardım. 

Eskiden bankalarda öyle koruma, kollama, güvenlik vs. bugünkü gibi değildi.  Bankanın çelik kasası falan mutlaka vardı da. Ama para bugünkü gibi kullanılmazdı.. Azdı, yoktu!

Banka soyma işini eski Amerikan filmlerinde izlerdik. O filmlerdeki soyma işi silahla vs. olurdu. Bizdeki soyma; içirme ve sarhoş etme ile oluyormuş.

Bir de o zaman para nakil işi de mesele idi. Trabzon’a para gemi ile falan gelirdi.

Mesala Gülcemal gemisi ile!

Gülcemal gemisinin Çarın gezi gemisi olduğunu geçenlerde yine Sayıl’ın anılarından öğrenmiştim.

Rusya da ihtilal olduktan sonra herhalde Çarın Karadeniz’de keyif yaptığı, gezdiği gemiyi Lenin, yeni Türkiye Cumhuriyeti’ne satmıştı.  Belki de daha önce! Bilemiyorum.

Bildiğim Gülcemel gemisinin İstanbul- Trabzon- Batum arası yolcu ve yük taşıdığı.. Hatta Trabzon’dan olimpiyata giden ancak yarışmadan dönen ilk sporcumuz Rıza Kuğu da hatıralarında Gülcemal gemisinden bahseder.

Gülcemal gemisi sonra ne oldu, bilmiyorum.

Bu mübarek günde, siz okurlarıma bir ufuk turu yaptırdım.

1930’lu yıllarda Trabzon’un Sürmene ilçesinde meydana gelen bir banka soygunu olayını, bir büyüğümüzün anlatımı ile size sundum.

Kötü mü ettim!

Soygun dün de vardı bu gün de!

Dünde işin içine siyasiler girmişti bugün de!

Siyasetçinin kıyısında kenarında dolaştığı soygunlar ses getirir ama sonuç getirmez.

Yani siyasetçi bu işten pek yara almaz.

İktidarlar için tehlike, paranın değerinin düşmesidir!

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.