ABD’deki manevi Başkan!

Gülen Cemaatinin ABD’de yaşayan manevi lideri Fethullah Gülen Hocaefendi, gelinen bu süreçte iki söz, iki kelam ile Türkiye’de istediğini yaptırabiliyor. Gülen Hocanın etkisi ve gücü bir kere muhalefetten kat kat daha fazla. Bu olay; Dershanelerin kapatılma olayında net bir şekilde ortaya çıktı.

Bir hareketin, bir partinin binlerce, on binlerce, milyonlarca destekçisi olabilir. Bu hareket örgütlü olmadıktan sonra kuru kalabalıktır!

Gülen Cemaati olarak bilinen bu grup, bugün hemen her alanda ekonomide, siyasette, bürokraside, eğitimde vs. etkin bir duruma geldi. Bu grubun aslında milli görüşçüler, sosyal demokratlar veya ulusalcılar gibi bir örgütlenmesi veya bir sendikayı, derneği ele geçirme durumları da yok. Bu grup hiçbir yerde yok, her yerde var.

Birkaç yıl önce Güney Kore’ye gitmiştim. Bu ülkede bir hafta kaldım. Ve bana orada cemaat diye bildiğimiz bu grubun elemanları, üniversitelerde okuyan öğrencileri rehberlik etti. Bir başka ülkeye gittiğimde yine aynı şeyle karşılaştım. Ne yalan söyleyeyim, çok da hoşuma gitti.

Bugün yurt dışında üç- beş Avrupa ülkesi dışında dünyanın diğer ülkelerinde Türkiye’yi sivil, özel sektör olarak temsil edenler bu ekip! Dünyanın hemen her ülkesindeki üniversitelerde, bu gruptan mutlaka onca öğrenci var.

Gülen cemaati diye adlandırılan bu grup ülke içinde olduğu kadar ülke dışında da etkinler.

Bu grup, bu etkinliği, bu gücü nereden aldı ve alıyor?

Bu iş, bu örgütlenme az- boz para ile hizmet aşkı ile yanıp tutuşanların, salt gayretiyle olacak iş değil.

Bu hareket, devlet desteği olmadan bu denli yol alamaz. Yalnız devlet desteği ile da bu iş olmaz. Başka desteğe de ihtiyaç var.

Manevi lider Fethullah Gülen’in yıllardır ABD’de yaşaması, aslında ABD’nin bu harekete verdiği desteği ortaya koymaktadır. Gülen Hoca, aslında ABD’de hem manevi bir lider hem de manevi bir başkan olarak yaşıyor.

Okuduklarımla, kulaktan dolma bilgilerle Gülen Cemaati üzerine yapacağım yorumlar, gerçekçi olmayabilir. Zaten, Gülen Cemaati üzerine yazılan onca yazı var. İnternette eleştirisinden övgüye kadar onca yaz. Merak edenler internete girip okusun.

xxx

Ben burada geçenlerde bir site de gözüme ilişen bir yazıdan birkaç satırı aktaracağım.

Dr. M. Fatih Doğrucan şöyle diyordu;

O yıllarda grup grup, öbek öbek akıyordu liseler ülkü ocaklarına... İşte böyle bir ortamda serpilmeye başlamıştı CEMAAT denilen oluşumlar... Bunların içinde farklı bir cemaat yapısı olan SÜLEYMANCI gruplar çizgisini halen korur ama Fethullah Hoca Efendi cemaati, ÜLKÜCÜ düşüncenin neredeyse her noktada hemen yanı başını işgal ederdi...
Önce delikanlı duruşumuza hitap ettiler; Biz DUA ordusu, siz GAZA ordususunuz MÜBAREK. Bölünmenin önündeki tek engel din kardeşliğidir MÜBAREK.. Hem TÜRK İslamın kılıcıdır diye siz demiyor musunuz? Aynı şeyi söylüyoruz MUHTEREM...
İhtilal ÜLKÜCÜ'yü hedef almıştı... İyi de nasıl? İşte o dönemler indirimli veya ücretsiz CEMAAT dersaneleri ÜLKÜCÜ için alternatife dönüştü... Allah var, ben bile 1.5-2 ay Körfez dersanesinde ücretsiz okudum ÜNİVERSİTE sınavı öncesi... Dar gelirli bir EMEKLİ Emniyet mensubunun oğlu olarak benim için, kendi koydukları isimle HİZMET idi bu. Sonra BAYBURT Yurdu dedikleri bir yurtları vardı İzmir Bitpazarı içerisinde, orada da etüte alırlardı bizleri... Ancak etüt temelli gittiğimiz noktada genel sohbetler benim Milliyetçi Tabiat'ımla çelişir ve tartışma yaşanırdı... Genelde hedefe oturan ben gibi ÜLKÜCÜ olurdu hep bu tip ortamlarda... Hep aynı tip sorulara muhatap olurduk... Bilirim ki diğer ülküdaşlarım için de durum aynıydı... Mesela; Mübarek, önce Türk müsün yoksa Müslüman mısın?  Muhterem 2 kişilik bir kayıkta olsan, bir kişilik boş yer varken, denizde bir Müslüman ve Türk boğuluyor olsa önce hangisini kurtarırsın? Muhterem öldüğünde sana Türk müsün diye sormayacaklar Müslüman mısın diye soracaklar... Mübarek Müslüman Türk'ü mü tercih edersin yoksa Türk olmayan Müslümanı mı?

Biz anlam veremezdik bizi GAZA ordusu olarak gördüğünü zannettiğimiz bu DUA ordusu iddiasındaki grupların sorularına... Bizim için Türk-İslam bir medeniyet beşiği idi... Ne anlamsız sorular olduğunu düşünürdük ve zaman zaman öfke ile yanıtlardık…
MHP İKTİDARI SONRASI
Önce şöyle yokladılar bizleri; Yahu Ülkücüler iyi adamlar sayılır amma namaz da kılsanız? Yahu ben de ESKİ ÜLKÜCÜ olarak çok koştum davanın peşinden vallahi bu işler boş... Önce Ahiretini kurtar... Önce İmanını kurtar...
Ve Ülkücülere daha sonra bilindik yaftaları vicdansızca sıraladılar.. Şamanis, Dinsiz, İt-Uğursuz..’

Gülen Cemaati ile ilgili herkes bir şey yazıyor. Söylüyor. Bu arkadaşımız da yaşadıklarını ve Gülen Cemaatini böyle tanımlıyor!

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.