ABD’den gelen ileti

Kuzey Ekspres, dünyanın hemen her ülkesinden, bölgesinden takip edilen okunan bir gazete ve internet sitesi oldu.

Önceki gün Trabzonspor eski teknik direktörlerinden Şenol Güneş ile konuşmuştum. Güneş, Trabzon’da olup bitenleri, perde arkası olayları www.kuzeyekspres.com.tr’den takip ediyorum demişti.

Cumartesi günü sabah bilgisayarımızı açtık. Önce gelen iletilere baktım.

ABD’den Bedri Erdem’in iletisini gördüm. Bedri, KTÜ’den ABD’ye giden gençlerden biri idi.

Tam bilmiyorum ama her halde 7- 8 yıldır ABD’de! Belki de daha fazla. Bedri de; dünyanın dört bir yanına eğitim ve çalışmak için giden Trabzonlular gibi doğduğu yerde olup bitenleri takip ediyor.

Bedri Erdem’in iletisi şöyle;

‘Hasan abi;

Selamlar. Ne zamandır nerede bulurum senin e-mailini diye düşünürken, bugün yazının altına koymuşsun. Umarım sağlık ve sıhhatin iyidir. Nijerya’dan okuyanlar gibi, ben de buradan yazılanları takip ediyorum. Tarihi, siyasi ve ekonomik hatta dedikodu tarzı yazılarını zevkle okuyorum.

Bir KTÜ mezunu ve hayata adımı buradan aldığım eğitime borçlu olarak, sana Üniversite'de Kemal Gürüz döneminden sonra (aslen Rektörün belirlenmesinin; seçimle yapılmaya başlanmasından sonra) yaşanan siyasileşmenin eğitime ve kaliteye verdiği zararları bir analiz etmeni tavsiye etmek istiyorum. Bu durum ve gidişat, Prof.Dr. Özen in oluşturduğu bir durum değil. Ancak, kendisi bu gidişata somut plan ve programlarla el atması gerekirken, uzak durmasının endişe verici olduğuna işaret etmek istiyorum. Bu gidişat, YÖK’ün en son araştırma, geliştirme yayın araştırma sonuçlarında daha yeni kurulan Üniversitelerin arkasına düşerek bariz bir şekilde taraflı ve tarafsız halkın önüne sürülmüştür.Üniversite, bir an önce nokta konularda plan hazırlayıp yeni yüzyıl gelişme planı (eğitim ve öğretici kalitesi açısından) yapıp uygulamaya koymalı. Bu plan her dönem sonunda (yıllık değil) takibe alınıp gelişimi modifiye edilmeli. Bölge halkı, mezunları, öğrencileri ve industri, KTÜ’yü parıldayan, etrafına ışık saçan bir fener gibi görmek istiyor. Buna da hakkı var. Bunlar ''sadece üst düzeyde ticari ve akademik oda (TTSO, MUSIAD etc) başkanlıkları, sanat müzik konserleri ile değil, yapılan eğitimin kalitesi, topluma verebildiği başarı ve destekleme (araştırma ve geliştirme alanında) projelerle arz edilebilmeli.

Tıpkı aileye olan bağımlılık gibi, iş eğitime, özellikle Üniversiteye geldiğinde, akan suların durup, duruma ciddiyet ve derin alaka ile bakılmalı. Ülkenin ve bölgenin geleceği (ekonomik, politik ve sosyal) oradan çıkan insanların kalitesi ile ölçülecektir.Selam ve saygılar..

Kısmet olursa bu yaz Trabzon a geldigimiz de görüşmek dileğiyle…’

 

Başkanın anketi ve randevu işkencesi!

 

Trabzon Belediye Başkanı Orhan Gümrükçüoğlu, Trabzon’da son yıllarda tanıdığı ve çoğu akşamları bir arada olmasa bile görüştüğü yakın arkadaşına, ‘Hasan Kurt, kızsak da eleştirsek de gerçekten güzel yazıyor. Yazıları hoşuma gidiyor. Rahmetli Zeyyad abi ile birlikte çalışmış bir kardeşimiz. Yalnız bize bu kadar düşman olmasına bir anlam veremiyorum. Senaryo yazma ve hayal gücü de müthiş’ demiş.

Gümrükçüoğlu bizim için bu ifadeleri kullandı mı kullanmadı mı bilmiyorum. Görüştüğü yakın arkadaşı kullandığını söylüyor.

Başkan’a; bizi okuduğu için teşekkür ederiz.

Belki biraz iddialı olacak ama; ‘Hasan Kurt’un yazılarında yanlış bilgilenmeden ötürü hata olabilir. Ancak, yalan yoktur. Hasan Kurt’un yorumlarına katılıp katılmamakta da serbestsiniz’.

Belediye Başkanı Orhan Gümrükçüoğlu, Belediye Meclis üyelerine, müdür, amir ve çalışanlara, basın mensuplarına, muhtemelen daha farklı kurum ve kuruluşlara şu yazıyı gönderdi;

‘2010- 2014 yılları arasında 5 yıllık periyodu kapsayacak olan Stratejik Planlama çalışması yürütülmektedir. Yürütülen bu çalışma, katılımcı bir süreci gerektirdiğinden, sizlerin de görüş, düşünce ve önerilerinize ihtiyaç duyulmaktadır.

Konu ile ilgili olarak ekteki formu doldurarak 5 Haziran 2009 tarihine kadar Strateji Geliştirme Müdürlüğümüze göndermenizi arz/rica ederim’

Ekte; Stratejik Planlama anket formu ile Planlama öneri formu var.

Anket Formunda; iki ana konu var. 1.si Belediye hizmetleri hakkında düşünceleriniz nedir diye bir soru yönetiliyor, ardından hizmet türleri sıralanıyor ve işaretleme için çok başarılı, başarılı, vasat, başarısız, çok başarısız diye tercih yaptırılıyor.Başkan bu ankette belediyenin ne durumda olduğunu görmek istiyor. Doğru yapıyor.

2. soru Belediyeden bu dönem öncelikli olarak yapılmasını istediğiniz faaliyetler neler olmalıdır şeklinde. Faaliyetler sıralanıyor.

Kentsel dönüşüm projeleri (Çömlekçi- Ayasofya- Tabakhane- Müze Çevresi- Karşıyaka vadisi)…Ve diğer konular…

Orhan Gümrükçüoğlu, Bakan Özak, vekiller, AKP vs. seçim öncesi Trabzonlulara ne vaat etti. Gümrükçüoğlu, ‘Seçilirsem 61 projeyi hayata geçireceğim’ demedi mi? Yapacağı 61 projeyi açıklamadı mı?

Şimdi, ‘hangisini önce yapalım’ demenin bir mantığı var mı?

Vatandaşın, belediye hizmetlerinden memnun olup olmadığını sorabilirsin. Buna itiraz yok.

Ama diğer konu, ipe un serpmek gibi şey!

Nasrettin Hoca’dan komşusu herhalde çamaşır asmak için ip istiyor.

Hoca’da ‘ip’i vermemek için un serdim diyor!

Bizim başkanın bu anket işi de öyle bir şey!

Kitapçıktaki, broşürdeki sıralamaya göre planlamanı yaparsın, işe başlarsın!

Neyse, biz yine önceliklerimizi sıralayalım.

Burada da şunu da belirteyim;   61 proje içersinde Trabzon için öncelikli 5 proje söyleyin’ şeklindeki soruya Trabzon’da oy kullanan 150 bin küsur seçmen farklı cevap verecektir.

Ortak birkaç öncelik bile belirleme çok zordur.

Benim ilk 5 projem şöyle;

1-Erdoğdu yolu, 2- Boztepe yolu 3- Trabzon Sarayı’nın( Ortahisar’da) çevresinin istimlakı ve Ortahisar’daki kale surundaki eski kale kapılarının açılması 4- Tabakhane dönüşüm 5- Güney Çevre Yolu’nun 18. madde uygulaması ile planlanması (Harita üzerinde değil, arazide)

Ulaşım, doğalgaz, Beşirli- Uğurlu- Karşıyaka yolu, park-bahçe yapımı, sosyal projeler, meydanın düzenlenmesi ve trafik, otopark yapımı vs. gibi konuları rutin hizmetler olarak değerlendiriyorum.

61 proje içersindeki diğer büyük projelere inanmadığım için başka bir ifade ile bu projeleri sanal gördüğüm için sıralamaya almıyorum.

 

Başkan neden randevu vermiyor?

 

Başkan Orhan Gümrükçüoğlu’nu ziyaret etmek, hayırlı olsun demek gerçekten bir mesele! Trabzon’da hatırlı oda, dernek ve partili dışında başkanın makamına ulaşabilen yok gibi!

Kuzey Ekspres yayın danışmanı Fatma Yavuz, bir süre önce başkanın özel kalem müdürünü aramış ve randevu istemiş.

Kaç gün oldu bilmiyorum. Özel Kalemden henüz cevap gelmemiş.

Başkanın veya özel kalem müdürünün Kuzey Ekspres Gazetesine randevu vermemesini veya ötelemesini normal karşılayabiliriz!

Ancak, Trabzon’da binlerce üyesi olan Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliğine de henüz randevu verilmemiş. Başkana ulaşamayan, hayırlı olsun dileklerini iletemeyen daha çok STÖ varmış!

Başkanın, randevu verip vermeme konusunda mutlaka bir bildiği vardır.

Bu arada, özel kalem müdürlüğüne bakan rahmetli Mehmet Akkaya’nın oğlu Mustafa Akkaya’nın henüz ataması yapılmamış.

Rahmetli Akkaya İmam Hatip Öğretmenliğinden Belediye başkan yardımcılığına, oradan Düzköy belediye başkanlığına seçilmişti. Allah rahmet etsin, iyi bir arkadaştı.

Akkaya, oğlunu Azerbaycan’da okuttuğunu söylüyordu.

Mustafa Akkaya, İmam Hatip Lisesini bitirdikten sonra Üniversitede okumak için Azerbaycan’a gitmişti. Üniversite diplomasını oradan almıştı. YÖK, Mustafa’nın Azerbaycan’da aldığı diplomaya denklik vermemişti.

Gerçi, bizim başkan Gümrükçüoğlu da bildiğim kadarıyla ihtisasa Azerbaycan’da başlamış, İstanbul Haseki Hastanesi’nde tamamlamıştı.

Mustafa Akkaya’nın atanmamasının nedeni bu olay mı yoksa başka mı? Bilmiyorum.

Mustafa Akkaya, babadan milli görüşçü! Temeli sağlam. O nedenle, özel kalem müdürlüğüne atanmasa bile başka bir göreve getirilir.

Başkanı ziyaret etmek isteyip de randevu alamayanlar, Mustafa Akkaya’yı suçluyormuş. Hatta kimileri Mustafa’yı, Orhan Karakullukçu’nun özel kalemine bakan Sait beye benzetiyormuş!

Mustafa Akkaya’yı tanımam. Bizim Mustafa Kaynar, ‘Benim öğrencimdir. Pırlanta gibi çocuktur’ dedi.

Pırlanta mı altın mı onu bilmem. Lafa değil icraya bakarım! STÖ temsilcileri, vatandaş belediyenin kapısından içeri giremiyor. Başkan koltuğuna oturalı iki ay olmuş, Trabzon’un en büyük Sivil Toplum Örgütü hala randevu alamamış!

Bu randevu işi başkandan da kaynaklanmış olabilir.

Başkan Sağlık Bakanlığı müsteşar yardımcısı ve müsteşarı olduğu dönemlerde de Ankara’daki Trabzonlu gazetecilerin anlattıklarına göre kolay kolay randevu vermezmiş.

Sonuç olarak; başkan ile görüşme-görüşememe olayı sıkıntı yaratabilir.

Bizden söylemesi!

 

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.