Abdullah Gül, AKP Genel Başkanıdır!

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün TBMM’deki konuşmasını tahlil edenler, yorumlayanların birçoğu Cumhurbaşkanının, siyasete döneceği ve AKP Genel Başkanlığına geleceğini söylüyor ve yazıyorlar.

Abdullah Gül, Cumhurbaşkanlığından ayrıldıktan sonra emekli olup köşesine çekilecek veya bir üniversitede, şirkette yöneticilik yapmaz, yapmayacak.

Yapacağı iş, siyasete devamdır.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 2014 yılında yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı seçiminde aday olacak. Çok büyük sürpriz yaşanmasa Cumhurbaşkanı seçilecek. Erdoğan, Cumhurbaşkanı olursa, yerine kim geçecek?

AKP içerisindeki milli görüşçülerin çoğu Numan Kurtulmuş’u isteyebilir. Ancak, AKP’de Gül- Kurtulmuş yarışında, Gül her zaman önde çıkar. AKP’de Erdoğan sonrası genel başkanlık için Gül ve Kurtulmuş’tan başka aday da çıkabilir. Mesela Dış işleri Bakanı Ahmet Davudoğlu ile Başbakan Yardımcısı Ali Babacan. AKP’nin çekirdek kadrosu Abdullah Gül ve Numan Kurtulmuş ikilisinin dışında bir üçüncü adaya pek geçit vermez. O nedenle, Erdoğan sonrası partinin başına büyük bir ihtimalle Abdullah Gül gelebilir.

Başbakanın açıkladığı demokratikleşme paketine kimi yazarlar seçim beyannamesi olarak nitelendiriyor. Paketin içinde ekonomi yoksa bile siyasi ve sosyal mesaj var. Bu açıdan paket bir seçim beyannamesi olabilir.

Ancak, ekonomik ayağı olmayan seçim beyannameleri sıkıntı yaratır. Gerçi diyeceksiniz ki, AKP; oy aldığı kesim için yeni bir ekonomik söylemde neden bulunsun ki! AKP’nin oy aldığı seçmen için neden yeni bir şey söylesin ki!

Başbakan’ın açıkladığı paket toplumda ne denli kabul görecek, bunu şimdiden kestirmek zor. Ancak, hükümetin kontrol ettiği medya paketi allayıp pullayıp pazarlıyor.

Pakete en büyük tepkiyi MHP gösteriyor. CHP paketin bir bölümüne tepki gösterirken bir bölümü için onay veriyor. BDP ise pakete tepkisiz.

Başbakanın açıkladığı paketi halkın tasvip edip etmeyeceği aslında 30 Marttaki yerel seçimlerde belli olacak. Gerçi, vatandaş iki hatta üç kutba bölünmüş. Bu bölünme, kutuplaşma ülkenin geleceği açısından tehlikeli olsa bile paket lehine bir olaydır. 

Xxx

Başbakanın açıkladığı ve kimilerine göre 11 yıl önce gerçekleştirilen ve bu süre zarfında alt yapısı hazırlanan kansız devrimin demokratik zemine oturtma paketi olarak nitelendirilen bu paketin içindekilerinin uygulanması halinde Türkiye iyiden iyiye dönüşecektir. Bundan kimsenin kuşkusu olmasın.

Bu dönüşme nasıl olur, onu önümüzdeki süreçte göreceğiz.

Bu dönüşümün ikinci ayağında Başbakanlığa çokları gibi benim iddiam da Abdullah Gül’ün geleceği şeklindedir. Abdullah Gül Cumhurbaşkanlığından Başbakanlığa, Recep Tayyip Erdoğan Başbakanlıktan Cumhurbaşkanlığına…

Rusya da olduğu gibi.. Putin- Memedov dönüşümü! Putin Devlet Başkanı Memedov Başbakan sonra tersi… Türkiye de aynı olabilir.

Tabi burada önemli olan bu yer değişimine ABD ve AB’nin ne diyeceğidir.. Yeşil ışık yakıp yakmayacağıdır!

Türkiye’deki mevcut muhalefet ile ne TC’nin dönüşümünün önüne geçilir, ne de AKP’de Erdoğan- Gül değişiminin…

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.