Abi maç kaç kaç biter!

Genel seçimler öncesi sorulan klasik sorulardan biri, ‘Trabzon’da hangi parti kaç milletvekili çıkarır’ şeklindedir. Bu soruyu soran da cevap veren de, genelde hangi partiyi tutuyorsa veya çıkmasını istedikleri sonuca göre tahminde bulunur.
Önceki akşam Uzunkum’da Perle’de idik. Önce FB- Real Madrid basket maçını izledik sonra siyasetten ekonomiye ufuk turu yaptık.
Masada, Ali Haydar Baş, Sami Karaman ve Kahraman Altuntaş…
Ali Haydar Baş’a, ‘Araplarla ticari ilişkiniz devam ediyor mu, piyasada işler nasıl?’ diye sorduk.
Ali Haydar, Arapların en iyisinin diye söze başladı… Devamını getirmiyorum. Anladığım kadarıyla Baş, Araplardan okkalı bir kazık yedi.
Ali Haydar, HAS Parti’den AK Parti’ye geçen bir isim. Baş’a, ‘CHP’nin ilk sırasında Ahmet Kaya, İYİ Parti’de Hüseyin Örs var. AK Parti’de ilk dörtte kimler yer alır’ dedik.
Ahmet de Hüseyin de arkadaşımız, kardeşimiz. AK Parti, Ömer Topaloğlu’nu listeye koymazsa, benim oyum bu iki arkadaştan birine gidecektir. Bunu açık ve net olarak söyleyebilirim’ dedi.
Yan masadan bir genç söze girdi, ‘Abi maç kaç kaç biter’ diye sordu…
‘Maçın kaç kaç biter, bilmiyorum. Bu sorunun cevabı 24 Haziran akşamı belli olur’ dedik.
***

Dün akşam saatlerinde Partiler, milletvekili aday listesini açıkladı.
CHP’de ilk sırada Ahmet Kaya ikinci sırada Saadet Partili Abdülkadir Çelebi, üçüncü sırada da Nuri Aydın yer aldı. Abdülkadir Çelebi, Trabzonlu bir isim… İstanbul’da Saadet Partisinden milletvekili aday adayı ve belediye başkan adayı olmuştu…
AK Parti’nin adayları ve sıralama kimilerini memnun etti, kimilerinin hoşuna gitmedi.
Süleyman Soylu, İstanbul’dan aday gösterildi. İlk sırada Muhammet Balta, ikinci sırada Adnan Günnar yer alırken, 3.sırada sürpriz bir isme Bahar Ayvazoğlu’na yer verildi. İlk üç içerisinde yer alması beklenen Salih Cora 4. sıraya koyuldu. AK Parti listesinde merkez, batı, doğu dengesi gözetilmedi. Listenin ilk dört adayının üçü batı ilçelerinden.  Kimileri; AK Parti kurmaylarının doğu ilçelerinin oylarını banko gördükleri için böyle bir sıralama yapmış olabilecekleri görüşünde.
İYİ Parti milletvekili adaylarının listesi medyaya en son yansıyan liste oldu. İYİ Parti’de ilk sırada Hüseyin Örs’e, ikinci sırada Hüseyin Koloğlu’na, üçüncü sırada ise doktor Tuba Bayraktar Aydın yer aldı.
İYİ Parti’de ilk sıraya Hüseyin Örs’ün getirileceği haftalar öncesinden biliniyordu. İkinci sıraya kimin getirileceği merak ediliyordu. İYİ Parti’nin üst yönetimi, ahde vefa örneği göstererek ikinci sıraya Hüseyin Koloğlu’nu getirdi. Koloğlu’nun ikinci sıraya getirilmesinde Musavvat Dervişoğlu ve Koray Aydın’ın etkili olduğu söyleniyor. Hüseyin Koloğlu, ülkücü camianın önemli isimlerinden biri. İdamla yargılandı, 10 yılı aşkın süre cezaevinde kaldı.
CHP genel merkezi de, İYİ Parti kurmaylarının yaptığı gibi Nuri Aydın’a hiç değilse ikinci sırada yer vermeliydi.
24 Haziran Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimleri, tahminimiz o ki sürprizlerin yaşanabileceği bir seçim olacak gibi. Adayları kutlar başarılar dileriz.
Hasan KURT

*****************

90'ların başında eski Yugoslavya dağılmaya başladığında Aliya İzzetbegoviç Bosna Hersek'i çok zor koşullar altında sıfırdan kurmuş bilge bir liderdi. Halkı Boşnaklara ve Müslümanlara karşı duruşu hep sahiciydi. Özü ve sözü bir Müslüman bir siyasi liderdi. Gücünün yettiği şeylerden fazlasına tevessül etmediği için bugün bir Bosna Hersek var. Bugün Türkiye'de iktidar olanları bütün icraatlarıyla alt alta koyup toplasanız rahmetli Aliya'nın ceketinin tek düğmesi etmezler. Zira Aliya ortada olmayan Bosna Hersek'i koca Yugoslavya'dan koparıp almıştı. Bunlar ise yüzyıllık bir cumhuriyeti beka sorunuyla karşı karşıya bıraktılar. Onun için Aliya'nın adını ağızlarına aldıklarında nevrim dönüyor.
(Metin Kondel)

***********

Çocuktum henüz. İlkokula o yıl başlayacaktım. Bizim evin çimenliğinde annem ve komşu kadınlar sohbet veya dedikodu yapıyorlardı. Ben süt kardeşim Hüseyin Alhas ile oyun oynuyorduk. Annem, bize dönerek: uşağum, büyüyünce ne olacaksın? dedi. O zamanlar doktor olmak önemi bir şeydi. Doktor olacağım, dedim.
Annem kadınlara dönerek: bakun, benum uşağum doktor olacak, dedi. Sanki doktor olmuşum gibi şimdiden havasını atıyordu.
Yıllar sonra cezaevine ilk ziyaretime geldiğinde görüş kabininde buğulu gözlerle bana bakarken: hani doktor olacaktın, şimdi ne oldun? dedi.
Yazmaya çalıştığım kitaptan bir kesit. İnşallah tamamlarım.
(Temel Kahveci)

****************

ÇERKESLER (Abzeh, Şapsığ (Şıpsı), Çemguy, Bjeduğ, Hatukay, Ç’ahe, Kabardey (Kabartay), Besleney, Kumuk, Karaçay, Dağıstan, Çeçen, İnguş, Oset, Mingrel) 150 yıl önce 21 Mayıs 1864’te Rusya tarafından topraklarından, Kafkaslardan sürülüp soykırıma maruz bırakıldı. Bu nedenle 21 Mayıs dünyanın farklı ülkelerine ve kentlerine yayılmış olan Çerkesler için unutulmaz bir gündür. Yaklaşık 1 milyon 500 bin insan öz vatanını terk etti. 500 bin civarında insan da sürgün yolculuğunda ve ilk yerleştikleri bölgelerde hayatını kaybetti. Tek suçları MÜSLÜMAN OLMALARI, RUS’A ÜLKELERİNİ TESLİM ETMEMELERİ İDİ.
Çerkes sürgünü için Trabzon çok önemlidir çünkü sürgünün büyük kısmı bu bölgeden kurtuluşa Anadolu’ya ayak basmış ve sadece Trabzon’da 53 bin insanın kolera ve tifo salgınları ile hayatını kaybettiği tahmin ediliyor. 53.000 CAN, İNSANIN BİR MEZARI, MEZARLIĞI DAHİ YOK TRABZON DA... ....İNSANA VE ECDADA VERİLEN DEĞER...
Trabzon, Gümüşhane ve çevresinde de dağılmış ve asimile olarak kökenini unutmuş, pek çoğumuzun bilemediğimiz ninesi, dedesi olan başı dik, onurlu, vatan için can veren o millet yok oldu. ATALARINDA KAFKAS KÖKENLİ OLDUĞUNU BİLEN KALDI MI?
YOK OLAN, KATLEDİLEN BİR MİLLETİ ACI İLE YAD EDİYOR, ÖLMÜŞ CANLARA, ECDAT A ALLAH TAN RAHMET VE MAĞFİRET DİLİYORUM.

(Coşkun ERUS)

 

Önceki ve Sonraki Yazılar