Acaba kim kaçacak?..

Trabzonspor Kulübü Başkanı İbrahim Hacıosmanoğlu ülke genelinde yayın yapan bir spor gazetesine konuşmuş… Hacıosmanoğlu yapılan eleştirilerin haksız olduğunu, hoca ile futbolcuların aralarını bozmak için dedikodu üretildiğini belirterek, “Takım iyi olduğunda nereye kaçacaklar” demiş…

***

Hacıosamanoğlu’nun kimleri kastettiğini bilmiyorum ve umurumda değil…

Ama bilinen bir gerçek var.. Trabzonspor’a gönül vermiş hiçbir Trabzonlu  takımının batmasını ve ligde sıradanlaşmasını istemez!...

Bunu derken, son oynanan ligdeki dört maçta ortaya konan futbolu gördükten sonra Trabzonspor sevdalılarının gelecekten umutlu olmaları için de ortada ne özlenen bir takım, ne de futbol var! 

***

Yapılan 30 milyon Euro’luk transfere rağmen Trabzonspor ligde bitirdiği  360 dakikada  toplam iki gol atabilmiş … Alınan yabancıların yarısı PTT Liginde oynayacak düzeyde… Kimse kendini kandırmasın, bu oyun anlayışıyla ligde gidişat iyi değil!

***

Her hafta sahaya ayrı 11 sürmek ile arzulanan hedefe varılacağını  sanılıyorsa, bu büyük bir yanılgıdır!.

Takımın iskeleti oluşturulmadığı sürece, şu kadar zaman geçilsin sakatlar iyileşsin , uyum süreci aşılsın “Yave” sözleri günü kurtarmaktan başka hiçbir işe yaramaz!.. Hal böyle olunca eleştirmeyip de ne yapacağız?

***

Sokağa çıktığınızda futbolla uzaktan yakında ilgisi olan kime sorsanız, her hafta yazboz tahtasına dönen kadro ile istikrarın yakalanmayacağını size çok rahat söyleye bilirler…

En önemlisi de yıllardır Türkiye liglerinde görmeye alıştığımız Trabzonspor’un aksine, içerde ve dışarıda kendi sahasına kapanarak 90 dakika mahkum oynayan takım, sizi bilmem ama seyredenlerin kimyasını bozuyor! 

***

Evet sayın başkan birileri mutlaka sezon sonunda “Kaçacak”  ama bu günkü futbolu eleştirenlerin olmayacağı muhakkak…

Dün,  “Şampiyonluk ve kupa bizim namusumuz… O kupa ve şampiyonluk gelmezse koltukta oturmak bize haram”… Bugün, “Şampiyon olmak için transfer yaptık… Hocamıza ve takımıza güveniyoruz” diyerek Trabzonspor geleceğini ipotek altına sokanların şu andan itibaren bir kez daha düşünmelerinde fayda var…

E. Otuz dört haftanın dördü gitti kaldı geriye 30…

Evet birileri kaçacak… Acaba kim ve kimler?

 

İkisinin de eksiği yok

Öncelikle şu sorunun cevabını arayalım… Onca takviyeye rağmen Trabzonspor’un ve onun Boşnak hocası Vahid Halilhodziç’in ortaya  koyduğu  oyun anlayışından  memnun olan bir Trabzonlu var mı?. 

***

Yapılan eleştirilere tahammül edemeyen Başkan Hacıosmanoğlu’na şunu da sormak lazım… Geçen sezon “ Bu takıma bir tek golcü aldıramadım” diyen Hami’nin ve şu anda ligde oynadığı dört maçta liderlik koltuğunda bulunan  Mustafa Reşit Akçay’ın futbol bilgisi Halilhodziç’ten daha mı az?

***

Bana göre ikisinin de futbol bilgisinde Boşnak hocadan hiçbir eksikleri yok…

Tam tersi fazlaları var!..

En azından bir Trabzonlu olarak, “Verilen sözler yerine getirilmezse ve transfer yapılmazsa çeker giderim” demezler… Kendi yağlarıyla kavrulup, kulübü de borç altına sokmayacakları gibi takımın genlerine işlenmiş olan ofansif futboldan da vazgeçmezler!

 

Başımız sağ olsun Adalet öldü!

Bu saatten sonra çanlar hiç susmasın…

Çünkü futbolda adalet öldü!

Nerede mi?.. Hem bizim ülkemizde, hem de   “şikeye sıfır tolerans” sözünü ağzından düşürmeyen hukukun üstünlüğünü kendilerine ilke edindiklerini her fırsatta söylemekten geri durmayan Avrupa’da!

***  

Şike pisliğini futbolumuza bulaştıranlar yeniden yargılanacaklarmış …

Neden derseniz, iktidar partisinin içinde neler olduğunu ortaya çıkaran 17 ve 25 Aralık 2013’deki rüşvet ve yolsuzluk olayları “kumpas”mış da ondan! 

***

Boğazlarına kadar yolsuzluk batağına batanların, can simidi olarak sarıldıkları  “Kumpas” kılıfı, ne yazık ki Türkiye’de  şike pisliğine batanlar içinde devreye sokulması kelimenin tam manasıyla rezalet!

***

Onca yasal dinleme, fotoğraflar, mahkeme karlarının yanında, en üst yargının verdiği hükmün  yok sayılarak  hukuku  “katledilmesine”  müsaade edilmiştir…

Üstelik bu yapılırken, tüm olup bitenlerin farkında olan Türk halkının zekasıyla  da alay edilmiştir!!

***

Ayrıca bu “AKlanmanın”  asıl amacı  bazılarını    “ Aziz” yapma sevdasının yaptığını anlamak hiç de zor değildir!

Türkiye’de yeniden yargılama kararı verenler ve buna seyirci kalan UEFA hiç şüphe yok ki, adaletin ölmesine zemin hazırlamışlardır…Başımız sağ olusun  

 

İçinizde biraz vicdan kaldıysa

Türkiye’de şikeyi  “aklama paklama” yoluna gidildiği bir ortama ister istemez gözler  futbolun Avrupalı aktörlerini arıyor! Gelin görün ki o güvendiğimiz dağlara bu günlerde kar yağdı…

***

Daha düne kadar  “ Şikede kurumlar ve kişiler ayrı tutulsun” diyen zihniyetin, gözünün içine bakarak “ Bizde şikeye sıfır tolerans” diyenler ne yazık ki bugün geçmişte söylediklerini  unutmuş saklanacak yer arama telaşındalar… Başta UEFA’nın başkanı Platini ve Genel sekreteri İnfantino,  Türkiye’de vizyona girecek filmde   “kör ve sağır” rolünü üslenmişlerdir…

***

UEFA’nın başkanı ve onun genel sekreteri, bugün haksızlığa uğrayanların sesini duymamak için kendilerini kalın duvarlar arkasına saklayarak bordo mavili taraftarlardan kurtula bilirler… Ama tek başlarına kaldıklarında acaba vicdanlarının sesinden kaça bilecekler mi? Tabi içlerinde biraz kalmışsa.

 

Bayramınız mübarek olsun

Bu arada Kuzey Ekspres’in tüm okuyucularının mübarek Kurban Bayramını en içten dileklerimle kutluyorum… Huzurlu  ve mutlu nice bayramlar diliyorum… Sağlıkla kalın.

 

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.