“Açıklayın artık”

“Açıklayın artık”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Trabzon Milletvekili Akif Hamzaçebi, üreticinin büyük bir belirsizlik içinde bulunduğunu belirtti ve hükümeti biran önce fındık fiyatını açıklamaya çağırdı.

Cumhuriyet HHHHHHHHHalk Partisi (CHP) Trabzon Milletvekili Akif Hamzaçebi, üreticinin büyük bir belirsizlik içinde bulunduğunu belirtti ve hükümeti biran önce fındık fiyatını açıklamaya çağırdı. Trabzon için sektörel teşvikin gerekli olduğunu, ancak bununla ilgili henüz bir çalışma yapılmamasının Trabzon’a büyük zarar verebileceği uyarısında bulunan Hamzaçebi, AKP’nin istemesi halinde Trabzon’un büyük şehir olabileceğini söyledi.

Hamzaçebi, CHP İl Başkanı Necip Yıldız ve yönetim kurulu üyesi Yüksel Şimşek’le Kuzey Ekspres gazetesini ziyaret, gazete sahibi Hasan Kurt ve asan Kurtgazete yöneticileri ile gündeme ilişkin olarak söyleşide bulundu. Üreticinin fındığını topladığını, harmana serdiğini anımsatan Hamzaçebi, hala fiyatın belirlenememiş olmasının ciddi sorunlar yarattığını, bu belirsizlik ortamının fiyatın düşmesine, spekülasyonların artmasına neden olduğunu söyledi. Fındıkla ilgili sorumluluğun tamamen hükümete ait olduğunu söyleyen Hamzaçebi şöyle dedi:

“AKP altı yıldır iktidarda. Ama ne yazık ki hala bir fındık politikası yok. Olmayınca da ortam günlük gelişmelerden etkileniyor, üretici eziliyor. Fiyat yanında uzun vadeli bir fındık politikasının ortaya koyulması lazım. Bu politikanın esasını ekonomik değeri yüksek tarımsal ürünlere geçiş programı ve destek politikaları oluşturmalı. Özellikle verimli taban arazilerde başka ürünlerin üretimine geçecek bir geçiş ve destek programı ortaya koyulmalı. Bu tür kalıcı programlar olmazsa fındık ve üretici hayal kırıklığı yaşamaya devam edecek, bunun toplumsal ve ekonomik faturasını hep birlikte ödeyeceğiz”

Akif Hamzaçebi, teşvik uygulamalarının yanlış olduğunu, bu teşvik sistemiyle yeni yatırımların özendirilmesinin çok zor olacağını, sektörel ya da bölgesel teşviğe geçilmesinin zorunlu olduğunu söyledi. Küresel olarak Türkiye’ni hangi sektörlerde avantajlı olacağının saptanıp, bunun için il bazında da bir çalışmanın ortaya koyulması gerekliliğini anlatan Hamzaçebi, ne yazık ki Trabzon için böyle bir çalışma yok. Bu çalışmanın gecikmesi halinde Trabzon zarar görebilir, bu işte çok geride kalabilir” uyarısını yaptı.

Hamzaçebi, Trabzon’un Büyükşehir olmasıyla ilgili bir yasa önerisinde bulunduğunu anımsattı ve şöyle dedi:

“Trabzon ülke çapında kendine özgülükler taşıyor. Bu nedenle Trabzon’a uygun kriterleri içeren bir öneride bulunduk. Limanı, havalimanı, üniversitesi olan, uluslararası ilişkileri bulunan, ekonomik, ticari, turizm başta olmak üzere çeşitli alanlarda lider özellik taşıyan bir yer Trabzon. Hükümet bu öneriyi desteklerse sorunu aşarız. Yani iktidar isterse bu olur.Yoksa

amzaçebiCHP iktidarında Trabzon kesinlikle büyük şehir olacak. Büyük şehrin birçok avantajı ile daha çağdaş, modern bir kent olma yolunda sıçrama içine gerecek”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.