22.05.2021, 09:21

AÇILDIK KAPANDIK AÇILDIK!

Bir buçuk yıldan buyana dünya ile birlikte büyük bir felaket yaşıyoruz. Büyük bir salgın… Pandemi diyorlar. Genç, yaşlı çok can aldı ve çok yürek yaktı. Milyonları aşan sayıda insan hastalığa yakalandı. Geçen yıl şubatta resmen tanındı, martta önlemler alınmaya başlandı. İlk günlerde ölü sayısı daha azdı, gittikçe arttı. Yaz mevsimi boyunca biraz daha hafif geçti. 2021’in Mayıs’ındayız ölü sayısı çok arttı. Büyük bir felaket yaşıyoruz. Allah’tan, bu büyük felaketten insanlığı kurtarmasını dilerim.

Olay ilk görüldüğünde doğal olarak devletin ilgili kurumu Sağlık Bakanlığı olaya el koydu. Sayın bakan işin başında politikacı olarak değil devlet görevlisi, kamu görevlisi olarak olaya eğildi. Halka güven verdi. Halk alınan önlemlere gönülden katıldı. Bakanlığın en isabetli eylemi işin başında Bilim Kurulu oluşturması oldu. Çok isabetli. Deprem, sel, yangın ve tüm ulusu kapsayan büyük salgın hastalık, günlük politikadan ayrınmış olarak bilimin eline teslim edilmeli. Başta böyle yapılır gibi oldu. En başta yaşlılar için önlem alındı. 65 yaş üstüne sokağa çıkma yasağı geldi. Uyduk bu yasağa içtenlikle. En bulaşan en bulaşıcı kesim diye. Ancak daha sonra görüldü ki bu kesim yasaklara uyarken diğer kesimler çok gevşetildi. Toplantılar, düğünler, dernekler, hatırlı cenazeler lebalep doldu taştı. Tabii sonuç hızla değişti.

 

DURUM NASIL

Durum hiç iç açıcı değil. Üstelik aşı da bulunmuş. Bu tür salgınlarda en güvenilir önlem aşıdır. Milyarlık nüfusa sahip Çin aşıyı buldu insanlığın hizmetine sundu. Türkiye de aldı, uyguladı, uyguluyor. Almanya’da iki Türk bilim adamı da aşı buldu, insanlığın hizmetine sundu. Kimi ülkeler aşı kampanyalarında büyük başarılar sağladı, özgürlük bayramı kutlayıp maske atanlar bile oldu. Bizde durum hiç de iç açıcı değil. Aşılama istenen düzeye ulaşamadı. Oysa sağlık görevlileri canla başla çalışıyor. Birçoğu bu yolda şehit düştü. Rahmetle, saygıyla analım bu insanları.

Neden sonuç böyle? Yoksa şu 65’likler mi yasağa uymamış. Hayır ben de 65 yaşlık dilimdeyim kurallara uyduk, evde kaldık, maskemizi taktık. Bilmem bizimkilerden kongrelere katılanlar, mitinglere, düğünlere katılanlar oldu mu? Şeyh cenazelerinden bulaşmaz ya. Oralarda manevi koruyucu olur. Bilmiyorum bilen var mı? Bir yanda iki kişi bir arada ise ceza binlerce kişi bir arada ise taktir edilir aferin alırsa nerden nasıl bulaşıyor arayın.

 

UZUN SÜREÇ

Bayramlarda kapandık, hafta sonları kapandık açıldık, açılıyoruz. Vaka sayısı, ölü sayısı nasıl? Çok az da olsa bir düşüş var görülüyor. Kapan demek kolay da kapanmak çok kolay değil. Çalışan insanlar, çalıştıran insanlar kapanınca ne oluyor? Elbette sağlık her şeyin başı ancak sağ olan insanlar da geçinecek. Kapan, kapan da ne yiyecek ne içeceğiz, çarklar nasıl dönecek? Birçok gelişmiş ülkede devlet mağdur insanlara yardım yapıyor. Bizde de yapılıyor da elbette yeterli değil. Belki devletin gücü yetmiyor da bir yanda yapılan sınırsız israfa bakınca ne demek gerekiyor bilmem. Demokrasilerde halk iyiyi kötüyü eksiği yanlışı görür ve yönetenleri uyarır. Bizde böyle bir mekanizma işliyor mu?

Kapanalım açılalım da kapanmanın açılmanın bir yararı olsun. Bu hastalık bulaşıcı. İnsandan insana bulaşıyor. Çok yanlış bir sözcük kullanılıyor, “Sosyal Mesafe” diye. Sosyal mesafe toplumsal sınıfsal mesafedir ki bununla ilgisi yok. Zengin yoksul, patron işçi sınıfları, hayır bunlardaki mesafe değil. Aslolan “Fiziksel Mesafe”dir. Hasta şüpheli bir kimseye yakın ve uzak olmak. Maske ile korunmak ve etrafı da korumak. Maske salt takanı korumaz takan da hastalık varsa etrafı korumuş oluyor. Bunu bile anlatamadık. Maskenin kullanımı, temizlik ve dezenfekte etmek. Bunda ihmal var ancak esas ihmal ve hata olayın eşitlikten uzak kalması. Önlemler herkese aynı uygulanmıyor. Gerçi bu ayrıcalık tanınanlar da zararlı çıkabilir. Sıradan insanların ana baba yakın cenazesi yirmi otuz kişiyle kalkarken torpilliler yüzlere belki binlere ulaşır. Peki bu kalabalık cenazelere katılanlar bulaşırsa, mikrop virüs de torpil yapar mı? Aslında bu ayrıcalık tanınanlar daha zararlı çıkıyor da başka insanları da bulaştırıyorlar.

ARTIK YETER

Bu tür konular bilimin eline teslim edilsin, hele günlük politikadan arındırılmalı. Bu eylemler saf temiz yurttaşları demokrasiden soğutur. Savaşlarda, depremlerde bu denli insan yitirmedik. Yaşamak istiyoruz, bırakın yakamızı. En bilimsel yollar izlensin.

 

 

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 21 Ocak 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
2
açık