Gürsel Özgür

Gürsel Özgür

AÇILIM

İskoçya'nın Birleşik Krallık'tan ayrılması ile ilgili referandum %55,4 ile reddedildi. 1999 yılında oluşturulan İskoç özerk parlamentosu, eğitimden sağlığa, tarımdan sanata gibi alanlarda kendi politikalarını uygulayabiliyor. İngiliz Parlamentosu’nun, dış politika, savunma, göç, kamu yardımları, enerji, vergi oranları gibi alanlarda söz hakkı bulunuyor. Ulusların dünyadaki gelişmelerden etkileneceği mutlaktır.1789 Fransız Devrimi ve Ulusal Kurtuluş Savaşımız nasıl mazlum uluslara ve ezilmiş insanlara örnek teşkil etmişse İskoç oylaması da bazı yönleri ile değerlendirilecektir. Günümüzde süregelen ulus devletler 19’uncu yy.da imparatorlukların dağılmasıyla kurulmuşlardır. Fransız devrimi sonrasında ayrıcalıklı olan sınıflar yani rahipler ve soylular değerlerini kaybettiler. Mutlak monarşi yıkılarak yerini halkın da yönetimde var olduğu cumhuriyet aldı. Yerel yönetimler önemini kaybederek ulus devlet kavramı ile merkezi yapı güçlendi. Toplumlar özgürlükleri ve ulusal kimlikleri için savaşmaya başladılar. Sanayi devrimi de bu gelişmeleri izleyince Avrupa haritası yeniden şekillendi. Halen ulus devlet yapısı süregelmektedir. Ulus devlette bireylerin ortak ideal ile birbirlerine bağlanması en önemli şarttır. Bizde öyle midir? Bazı istisnaları olmakla beraber öyle olduğunu düşünüyorum.

AKP hükümetince çokça duyduğumuz ancak içi doldurulamayan ‘’Açılım’’ ne demek? Açılım, Türk Dil Kurumu’nca ‘herhangi bir konuyla veya sorunla ilgili olarak düşünce ve uygulamalarda yeni koşulların gerektirdiği değişiklikleri veya yenilikleri yapma’ olarak açıklanıyor. Tarif ve uygulamalardan da görüldüğü üzere değişiklik ve yenilik yapılacağı aşikârdır. Ancak Genelkurmay Başkanı dâhil büyük çoğunluğun süreçle ilgili hiçbir bilgisi yok. Televizyonda aydın veya entelektüellerin tartışma programları haricinde bilgiye ulaşma olanağı da bulunmuyor. İskoç örneğinden hareketle hiç vatandaşlarımıza sorma gereksinimi hissedildi mi, yoksa biz onların yerine de düşünür karar veririz olgusu mu hâkim? Ortak yaşama iradesindeysek ki, öyle olduğunu düşünüyorum, bireyler olarak ortak idealimizin olması gerekmiyor mu?  Peki, ‘’bayrak yakmayı, parçalamayı, okulların yakılmasını, Atatürk heykellerinin yakılmasını, her fırsatta PKK flamaları açılmasını nasıl açıklayacağız. Bu sorumsuz eylemleri yapanları şiddetle kınamak ve engelleyerek cezalandırmak gerekmiyor mu? Tam da tersine açılımın bir tarafı olarak görülen partinin vekili bir subaya ‘’senin devletin’’ diyerek kendisini devlete ait hissetmiyorsa havanda su dövülmüyor mu acaba? Bütün bu saygısızlıklar sessiz çoğunluğun canını çok acıtıyor ama âdeta dişlerini sıkarak sabretmeye devam ediyor. Ancak nereye kadar olacağını kestirmek pek kolay değil. Bazen tek bir kıvılcımın yangına dönüşmesine engel olamıyorsunuz. Umarım iş bu seviyelere gelmez.

Son günlerde yine çok sözü edilen yerel yönetimlerin güçlendirilmesinden kasıt yerel özerklik anlamını taşımıyor olsa gerek. CHP Parti Programında konu ile ilgili “Yeni yerel yönetim düzeni, laik cumhuriyetin, ülke bütünlüğünün, çoğulcu demokrasinin, örgütlü toplumun, bireyin gelişmesinin, insan haklarının, bireysel kültürel hakların güvencesini oluşturacaktır’’ diye yazmaktadır. Bu akademik açıklama ulus devlet düzenine vurgu yapmaktadır. Herkesin, hakkında farklı algıladığı, farklı konuştuğu ‘’açılım’’ ile ilgili yetkili ağızlardan açıklama yapılmalı ve dedikodu süreci engellenmelidir. Demokrasinin de gereği budur, siyasi otoritenin halka, tarihe ve geleneklere karşı sorumlulukları vardır ve yerine getirmelidir.

***

Kurban bayramını yaşayacağımız bugünlerde, dini vecibelerini yerine getirecek vatandaşların sevap yapayım derken, naçizane uyarım hayvanlara eziyet ederek günah işlememesini hatırlatarak, bayramın ulusumuza barış, dostluk, kardeşlik ve huzur getirmesini diliyorum. Sağlıcakla kalın, saygılarımla.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Haber yorum bölümünde Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.