Aday adaylarının hepsinin şansı var!

24 Haziran’da yapılacak erken seçimde Adalet ve Kalkınma Partisi’nde 40’ın üzerinde isim milletvekili aday adayı oldu. AK Parti’de aday adayı olacakların sayısı önümüzdeki günlerde 50’yi bulur.
AK Parti Genel Merkezi’nde yetkili bir isim, 24 Haziran seçimlerinde mevcut vekiller dahil tüm adaylarının şanslarının eşit olduğunu söyledi. Yetkili isim, ‘Vekil adaylarını belirlemek için parti üyelerimizin ve vatandaşın görüşlerini alacağız, adayların tanınırlığına ve sevilirliklerine önem vereceğiz. Adaylarımız bu kısa süre içerisinde kendilerini tanıtmaları gerekir’ dedi.
Bazı aday adaylarının reklam ve partili olduklarının tescili için aday adayı olduklarına da inanmadıklarını söyleyen yetkili isim, ‘Aday adayları arasında şu isim partimize yakın şu isim uzak diye bir düşüncemiz yok. Aday adayı olan arkadaşlarımızın hepsi partilimiz. O nedenle hepsinin şansları eşit’ diye konuştu.

Temayül yoklaması!

Ak Parti’de mevcut vekiller dışındaki tüm aday adaylarının temayül yoklamasına girecekleri açıklandı. Temayül yoklamasında, üyeliği devam eden genel merkez parti kurucular kurulu üyeleri, il yönetim kurulu başkan ve üyeleri, il gençlik ve kadın kolları başkan ve üyeleri, il disiplin kurulu başkan ve üyeleri, parti üyeliği devam eden aday adaylığı olmayan eski il başkanları, ilçe yönetim kurulu başkan ve üyeleri, İlçe gençlik ve kadın kolları başkan ve üyeleri, parti üyesi büyükşehir, il, ilçe ve belde belediyeleri, köy ve mahalle başkanları oy kullanacak. Adaylar bugünden itibaren bu isimleri etkilemeye çalışacak. Temayül yoklamasının ardından ise kamuoyu anketleri yapılacak.

Aşık aday olacak mı?

ANAP eski milletvekillerinden ve eski bakanlardan Eyüp Aşık, önceki seçimde Trabzon’dan AK Parti’den aday adayı olmuş, ancak listeye girememişti. Eyüp Aşık’ın 24 Haziran’daki erken genel seçimde aday olup olmayacağı konusunda henüz karar vermediği öğrenildi. Bu arada Eyüp Aşık’ın yakın bir akrabasının İYİ Parti Trabzon il teşkilatında görev alması, Aşık ailesini ikiye böldü.
 
Güven’in oğlu
aday adayı!

İşadamı Hasan Güven’in oğlu Dr. Süleyman Güven, AK Parti’den milletvekili aday adayı oldu. Trabzon’da sevilen bir hekim olan Süleyman Güven, ‘İsim yapmak için aday adayı olmadım. Milletimize ve partimize hizmet için aday adayı oldum’ dedi.
İYİ Parti’de
sürpriz adaylar!

İYİ Parti’den milletvekili adayı olmak için Hüseyin Örs, Hüseyin Koloğlu, Yavuz Aydın’ın başvurularını yaptığı, birkaç gün içinde ise çok sayıda ismin başvuruda bulunacağı öğrenildi. İYİ Parti Trabzon il başkanı Hasan Saka, partilerine Türkiye’nin her yanında büyük ilgi gösterildiğini belirterek, ‘Sayın Genel Başkanımıza TV’ler hükümetin emri ile ambargo uygulamasına rağmen, genel başkanımızın parti il merkezlerinin açılışında izdiham yaşanıyor. Sosyal medyada bunu görüyoruz’ dedi.
Saka, İYİ Parti’ye gençliğin ve kadınların daha fazla ilgi gösterdiklerini söyledi. Saka, ‘Sürpriz adaylarımız olacaktır’ diye ekledi.

CHP’de Ahmet Kaya!

CHP’de Haluk Pekşen’den sonra eski Ortahisar ilçe başkanlarından Ahmet Kaya da milletvekili adaylığını açıkladı. ‘İşsizi ve yoksulu olmayan bir Türkiye’ vaadi ile yola çıkan Ahmet Kaya’nın, adaylık sıralamasında ilk üç içerisinde yer alacağına kesin gözüyle bakılıyor. Makine Mühendisi olan Ahmet Kaya, Trabzon’da sevilen bir isim.

Ali Sürmen
deplasmanda!

Trabzonspor Divan Kurulu Başkanı Ali Sürmen, asbaşkan Hayrettin Hacısalihoğlu’nun davetlisi olarak Antalya deplasmanına gitti. Ali Sürmen, başkan Ağaoğlu ve yönetim kurulu üyelerinin Antalya Büyükşehir Belediye Başkanını ziyaretinde de yer aldı. Trabzonspor’u ve mevcut yönetimi herkesin desteklemesi gerektiğini belirten Sürmen, ‘Bu yönetim Trabzonsporumuz için son şanstır’ dedi.
Sürmen, tüzük değişikliği için son rötuşları yaptıklarını, değişecek tüzük ile birlikte mevcut yönetimin 3.5 yıl daha görev yapabileceğini söyledi.

Volkan Konak
basınla buluşuyor!

Sanatçı Volkan Konak, bu sabah Maçka’da Trabzon’daki medya temsilcileri ile bir araya gelecek. Maçka-Sümela yolu üzerinde ‘Ponço’nun Yeri’ olarak bilinen tesislerde sabah kahvaltısında gazetecilerle sohbet edecek olan Konak, ‘Trabzon’daki gazeteci abilerimle kardeşlerimle hasbihal edeceğiz’ dedi.

Davut İlik de
atağa kalktı!
TESOB’un önümüzdeki günlerde yapılacak olan genel kurulu öncesi adaylar çalışmalarını hızlandırdı. Metin Kara ile yarışacak olan Davut İlik, başkanlığa seçildiğinde yapacağı işleri açıklamayı sürdürüyor.  Mevcut başkan Metin Kara’nın, yerel gazetelere verdiği tam sayfa tanıtım ve faaliyet haberinden sonra Davut İlik de bugün benzer bir uygulama yaptı. Ve başkanlığa seçildiğinde yapacaklarını sıraladı.
 
Çelebi’den yerel
basına destek!

TTSO’nun Cuma günü yapılan meclis toplantısı hararetli geçmişti. TTSO’da uzun süre yönetim kurulu üyeliği ve başkan yardımcılığı yapan, seçimde de başkan adayı olan ve son anda kaybeden Erkut Çelebi, ‘Kol kırılır yen içinde kalır. Tartışmaları büyütmenin anlamı yok. Ben söyleyeceğimi söyledim’ dedi. Çelebi, çeyrek asırdır basın sektörünün içinde olduğunu belirterek, ‘Gazetelerimizin sıkıntılarını biliyorum. Medya ekonomik olarak rahatlarsa dana özgürce bir yayın yapar. TTSO’nun artık gazete çıkarmasının anlamı ve mantığı kalmadı. TTSO’nun gazetesini okuyan yok. Masrafı çok. TTSO’nun gazetesi için harcanan para, yerel gazetelere verilsin. TTSO’nun basın bürosunun hazırladığı haberleri, yerel gazeteler her hafta dönüşümlü olarak odamızın faaliyetlerini olarak yayınlasın. Üyelerimiz zaten yerel gazeteleri ve internet sitelerini takip ediyor. Bu uygulama TTSO için daha faydalı olur diye düşünüyorum’ dedi.

**************

Akit gazetesi yazarı Abdurrahman Dilipak'ın diyaframı patlak ruh hali ne kadar garip. Bu adamın insanda kuşku uyandıran eklektik düşünce evreninin siyasal İslamcı kılıklı liberal bukalemunluğa çıkıyor oluşu insana İslam dininin tacir Arapların lokal bir dini olduğu vesvesesine neden olabiliyor. Ama ben onun İsrailiyat bulaşmış aklının derin devletin muhafazakâr kanadıyla çakıştığı kanaatindeyim. Bir zamanlar çatısı altında öttüğü Milli Görüşe saldırıyor oluşu acınası bir durum. Joseph Stalin; "Tren dönemeci alırken aydınlar savrulur" diye boşuna dememiş.
(Metin Kondel)

 

Önceki ve Sonraki Yazılar