Aday çok, başvuran yok!

Aday çok, başvuran yok!

Trabzonspor Divan Başkanı Nizamettin Algan, henüz resmi adayın olmadığını söyledi. Algan, gelen yönetim sürekli olarak Trabzonspor’u belli yerlere taşıyacağını söylüyor. Bu yanlış. Gerçekçi politikalar üretilmeli ve kesinlikle icraat yapılmalıdır

FUTBOLDA İKİ YOL VAR

Trabzonspor’un 40. yılındayız. Bu 40 yıl içerisinde tüzüğümüz gereği genel kurullarımızı belli bir süre içerisinde yılda bir yapıyorduk, belli bir süreden sonra 2 yılda bir yaptık, şimdi de 3 yılda bir yapıyoruz. Bu 40 yılın içerisinde olan bir kişi olarak diyorum, futbolda 2 yol var. Bir yönetim ve sosyal faaliyetler, iki teknik dolayısıyla sahadaki sonuçlar. Herkesçe malumdur ki bu saha sonuçları hep diğer konuların önüne geçiyor. Trabzonspor’un bu seneki Olağan Genel Kurulu da saha sonuçlarının öne geçtiği gündemle devam ediyor. Haliyle heyecanı arttırıyor, beklentileri gündeme getiriyor. Ama sonuçta muhakkak ki Trabzonspor'un Genel Kurul üyeleri sağduyularıyla en isabetli kararı verecekler ve belli bir grubu yönetime getirecekler.

 

HENÜZ BAŞVURU YAPILMADI

Henüz Divan Başkanlık Kurulu'na resmen başvuran bir aday yok ama zamanı da var. Genel Kurul'un yapılacağı saatten 2 tam gün öncesine kadar bu zaman var. Yani 13 Aralık saat 10.00’a kadar müracaat zamanı var. Adaylığını açıklayan arkadaşlarımız var, adaylığı gündemde olan arkadaşlarımız var. Trabzonspor için bunlar beklenen şeylerdir, olması gerekenlerdir. Bizim Divan olarak yapacağımız, müracaatları beklemek ve bu arada bazı tavsiyelerde bulunmaktır. Şunu ısrarla söylüyoruz, yönetimler eğer kurul olabiliyorlarsa, birbirlerini tamamlayan kişilerden oluşuyorlarsa ve ihtiyaçlara göre kuruluyorlarsa başarılı olurlar. Örneklersek ne lazım, bir başkan lazımdır. Bunun yanında bugünkü gündeme oturan ekonomik konular var, teknik konular var, sosyal konular var. Bunları yönlendirecek bilgi ve beceride olan kişileri bulmak ve bunları bir hamur yapmak lazım.

 

YÖNETİCİ TECRÜBELİ OLMALI

Trabzonspor’un tarihinde görüyoruz ki tecrübeli yönetimler iş başında olduğu zaman Trabzonspor başarılı olmuştur. Yani konularında hakim kişiler, ihtisas sahibi kişiler. Bunlar bir araya geldiğinde ve birbirlerini tamamladığında başarılar gelmiştir. Bize müracaat edecek adaylara bu tavsiyelerde bulunacağız. Kurullarınızı böyle yapın, böyle oluşturun diyeceğiz. Demokrasinin gereği çok aday olabilir ama realiteye döndüğünüzde aday sayısı çoğaldıkça kurul yapma şansları azalır. Şu anda 4 isim gündemde, 4 kişiye 15’er kişiden 60 kişi lazım. 1 kişiye 15 kişi lazım ama 4 kişiye 60 kişi lazım. O zaman ne oluyor, buna kalite düşüyor demeyeceğiz ama bu ihtisas sahibi olan kişilerin bir araya gelme şansı azalıyor. 

GÜN BİRLİK GÜNÜDÜRHep birlik bütünlük mesajları verilir, kalkınma projeleri ortaya koyulur. Ama hep bir bölünmüşlük söz konusu oluyor. Buna bölünmüşlük demeyeceksin de, hani nöbete talip olmamak veya nöbetle birleşememe diyeceksin. Bu sıkıntıyı ben Trabzon’un özelliklerine bağlıyorum. Yani bunu izah etmekte de güçlük çekiyorum. Ama bu bize neyi duğuruyor, her sene veya 2 senede bir olağanüstü Genel Kurul yapmayı doğuruyor. Biz ya gönüllüleri biraraya getiriyoruz ya da zorlayarak biraraya getiriyoruz. Ve bunlarda dediğimiz o özellikleri bulamayınca devamlılıkları da sağlayamıyoruz. Düşünün son yıllarda 3 yılda bir seçim yapan Yönetim Kurulumuz hiç yok.

AGRESİFLİK OLMAMIŞTIRTrabzonspor’un Genel Kurullarında agresiflik hiçbir zaman meydana gelmemiştir. Ama acelecilik ve sabırsızlık hep hakim olmuştur. Biz her nedense sabretmesini bilemiyoruz. Muhakkak. Sandıktan çıkanlara da bu istikamette birsürü önerilerimiz oluyor. Ve bunu daha çok biz sandıktan çıktıktan sonra nöbete gelenlerle yapıyoruz ve bunu kendi aramızda yapıyoruz. Bunu basın huzurunda, ekranda orada burada yapmıyoruz, yaymıyoruz. Kendi meselemizi kendi aramızda halletmenin ve Trabzonspor'a faydalı olmanın yollarını arıyoruz. Genel Kurul öncesi bize müracat eden adaylara sadece önerilerimiz sunarız. Ama onları etkileyecek, caydıracak veya birini destekleyip diğerini desteklememek gibi bir durumumuz olmaz.  

TRABZONSPOR ÇOK DEĞİŞTİ!Trabzonspor değişti. Trabzonpor devamlılığı kaybetti. Dediğiniz gibi başarılı yıllarına baktığımızda yönetimde devamlılık vardı. Teknik kadroda devamlılık vardı, futbolcu kadrosunda devamlılık vardı. Biz bunları kaybettik. Bugün hiçbiri yok. Yönetime bakıyorsun 1 yıllık 2 yıllık. Ondan fazla devam eden yok. Teknik kadroya bakıyorsun bir senede 3-4 tane değişiyor. Futbolcu kadrosuna bakıyorsun, 2 yılda 30 futbolcu geliyor 30 futbolcu gidiyor. Bu devamlılığın olmadığı yerde başarının gelmesi mümkün değildir. 

BAŞA OYNARLAR AMA…Başa oynayan takımlar bir kaç tanedir ama baş olan bir tanedir her sene. Örneklersek ne diyoruz 4 büyük diyoruz. Bu 4 büyük her sene başa oynuyor ama bir tanesi şampiyon oluyor. Trabzonspor son yıllarda başa oynuyor da devam ettiremiyor. Ama kamuyounda bu bir hırs haline gelmiş. İlle de zirveyi istiyor. Ve hiçbir yönetim de hiçbir teknik adam da geldiğinde "Şu plan programla, şunları oluşturacağım. Ondan sonra da bu takımı ben zirveye taşıyacağım" demiyor. Geldiğinde Trabzonspor nerede olursa olsun, "Ben Trabzonspor'u bilmem nereye getirmeye geldim şeklinde" konuşuyor, bunlar yanlış.

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.