Aday, örgüt ve ekonomik güç!

Eskiden yerel seçimlerde parti adayları kadar bağımsız adaylar da etkili olurdu. Günümüzde artık üç- beş istisna dışında bağımsız adayların neredeyse esamesi bile okunmuyor. Şu anda Trabzon’da en popüler birkaç ismin bağımsız aday olduğunu düşünelim. Mesela, Volkan Canalioğlu ile Orhan Gümrükçüoğlu’nu…

Orhan ve Volkan beyler, bağımsız belediye başkan adayı olsalar seçimi kazanmaları bir yana ne kadar oy alırlar?

Ben Orhan ve Volkan beylerin, biner oy alacaklarına ihtimal vermiyorum!

Neden derseniz?  İkisinin de arkasında sülaleye, ideolojiye vs. dayanan bir kitle yok. Olsa, o zaman derim ki bin de, on bin de alabilirler!

İki ismi de öne çıkaran partileridir.

Yani bugün, bu iki parti beni de aday gösterse, bu iki adayın alacağı oyu üç aşağı beş yukarı alırım. Hatta iddia ediyorum, daha fazlasını da alabilirim!

Volkan bey; Prof.Dr. Burhan Çuhadaroğlu heyecan vermedi vs. şeklinde bir şeyler söyledi. Bu söyledikleri hikaye! Burhan Çuhadaroğlu heyecan vermemişse heyecan verdirecek biri aday yapılırdı. 2004 yılında Trabzon Turizm İl Müdürü olan Volkan bey, heyecan yaratıp seçim kazanabiliyor, KTÜ’de öğretim üyesi olan Arafilboylu Burhan, Ortahisarlı Hüseyin hocalar veya mesela Hasan Kurt heyecan yaratamıyor!

Sevsinler sizin heyecanınızı!

Vatandaş Burhan Hocayı, Hüseyin Hocayı tanımıyormuş...       

Orhan Gümrükçüoğlu’nu üç günde tanıyan vatandaş Burhan’ı veya Hüseyin’i üç ayda tanımayacak. Vatandaşın, büyük kentlerde istisnalar dışında adaya madaya pek baktığı yok. Tanıtım, pazarlama, vaat, umut dağıtma vs. bunları hangi parti daha iyi yapıyorsa, hangi partinin ve adayın imkanı daha fazla ise o partinin ve adayın şansı daha fazla oluyor.

Bunu derken adayların etkisi ve katkısı yoktur, demiyorum. Elbette vardır. Ama bu etki seçim kazandıracak oyu katlayacak bir etki değildir. Öyle olsa, Osman Abanoz MHP’den neden aday olsun ki!

Etkili ve güçlü olan adayın bile arkasında bir örgüt ve bir de ekonomik güç olmalı. Gerisi hikaye!

Xxx

Yerel seçime 105 gün kalmış! Üçbuçuk ay! Bugün seçim olsa, sandıktan nasıl bir sonuç çıkar? Sokak farklı, anketler farklı! İktidar partisi üç ayrı anket firmasına hemen her gün anket yaptırıyormuş.  İktidar partisi demek ki, anket sonuçlarına göre hareket ediyor!

Mesela, AKP dershanelerin kapatılmasının tartışılmaya başlanması ile birlikte oy kaybetmeye başlamışsa, hemen bu konu gündem dışına itiliyor. Bu tür örnekleri çoğaltabiliriz. Güneydoğu’da farklı, Akdeniz’de farklı, Ege’de farklı nutuk atmalar, söylemler vs.. Bunun anlamı iktidarın nabza göre şerbet vermesidir. 

Başbakan ve hükümet üyeleri farklı farklı söylemlerde bulunsa da, ekonomik olarak bazı düzenlemelere gitse de, vatandaşın bir bölümü her geçen gün AKP’den soğuyor, AKP’den kopuyor! Bu bir gerçek! AKP kurmay heyeti, anketlerle bu kopuşu tespit ediyor. Bir yandan tedbir alınmaya çalışılırken diğer yandan da kamuoyuna yansıyan anketlere müdahale ediliyor! Bunun amacı partilileri ve partiye oy verenleri moralli tutmak, partinin kaybetme şansının bulunmamasını göstermektir. AKP  bu işi müthiş yapıyor!

AKP bu işi her ne kadar müthiş yapsa da bu seçim görünen o ki, sürprizlere gebe bir seçim olacak gibi!

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.