Adayların isimleri sır gibi saklandı!

  Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin ilçe belediye başkan adaylarını bugün açıklayacak. Kimilerine göre isimleri ‘sır’ gibi saklanan kimilerine göre ise bir iki kez değiştirilen ilçe belediye başkan adaylarında son noktayı Cumhurbaşkanı Erdoğan koyacak.

adaylarin.jpgAday adaylığı sürecinde hemen her gün bir ismin öne çıktığı ilçe başkan adaylıklarında çokları sürpriz yaşanmayacağını söylüyor. 
AK Parti’ye yakın bir gazeteci, ilçe belediye başkan adaylarının bir süre önce belirlendiğini öne sürerek, ‘Adaylar belirlendi. Söylenmemesi için talimat verildi. Adayların kim olduklarını bilenlerde hiç kimseye söylemediler. Bu nedenle adayların kim olduğu da öğrenilemedi’ dedi.
AK Parti’nin ilçe adayları resmen açıklanmamasına rağmen, Trabzon’un üç-beş ilçesi dışında diğerlerinde adaylar belli. 

Ali Sağır topa tuttu!

ali-sagir-003.jpgİYİ Parti Büyükşehir Belediye Meclis üyesi Ali Sağır, dünkü meclis toplantısında Belediye Başkanı Orhan Gümrükçüoğlu’na ve belediye yönetimine verdi veriştirdi.
Belediyedeki personel alımını ve atamaları eleştiren Ali Sağır, Büyükşehir ve Ortahisar belediye başkanlarının, belediyeleri partinin emrine verdiğini, belediye şirketlerine yüzlerce eleman aldıklarını söyledi. Belediyede çalışan insanların personel fazlası diye başka kurumlara gönderildiğini belirten Sağır, ‘Emekliliği gelenleri paramız yok diye emekli etmediniz. Sonra belediyeye yüzlerce kişi aldınız’ dedi. Ali Sağır, geç de olsa eleştirilerinde haklı. 
Trabzon Büyükşehir Belediyesi, Türkiye’nin en borçlu belediyeleri arasında gösteriliyor. Büyükşehir’in bunca borcu olmasına rağmen hala personel istihdam etmesi gerçekten ilginç.

Muhtarlar Başkanının uyarısı!

muhtarlarin.jpgTürkiye Muhtarlar Federasyonu genel başkanı Bekir Aktürk, ‘Köy muhtarlığı ve köy ihtiyar meclisi üyeliği, mahalle muhtarlığı ve mahalle ihtiyar heyeti üyeliği seçimlerinde adaylık usulü bulunmadığından, seçime girecek kişilerin seçime gireceklerini belirtmekle ve kendilerini tanıtmakla sınırlı olarak etkinlik gösterebileceklerini söyledi. Aktürk, yasaya göre, ‘Adaylık söz konusu olmadığından, bu seçimlere katılmak isteyenlerin 298 sayılı Kanun ile diğer seçim kanunlarında siyasi partilere ve bağımsız adaylara tanınan propaganda hakkından  yararlanamayacaklarını ancak seçime girecek kişilerin oy verme gününden önce, resimli veya kendisini yazı ile tanıtıcı nitelik taşıyan el ilanı mahiyetindeki matbuaları dağıtabilecekleri şeklinde düzenlenmiştir’ dedi.

Güney çevre yolu yapılmadan sorun çözülmez!

tututut.jpgKaradeniz bölgesinin sahillerindeki il ve ilçelerindeki trafik sorunu her geçen gün artarak devam ediyor. Deniz dolgusu ile geçilen Karadeniz sahil yolu, aynı zamanda şehir içi trafiğinde de kullanıldığı için özellikle nüfusu fazla olan il ve ilçelerde tıkanıyor. 
Karadeniz bölgesindeki bazı iller, sahil yolundaki yoğunluğu azaltmak için çevre yolları yapıyor. Doğu Karadeniz bölgesinin en büyük kenti olan Trabzon’da ise sahil yoluna alternatif bir yol olmadığı için trafik il merkezinde ve ilçelerde günün hemen her saatinde tıkanıyor.
   Trabzon ili genelinde trafiğin en yoğun olduğu bölge Ortahisar- Yomra, Ortahisar- Akçaabat arasındaki sahil yoludur. Yomra’daki yoğunluğu azaltmak için Kaşüstü’de mevcut yolun altına ikinci bir yol yapılıyor. Kaşüstü’ndeki dal-çık trafik yoğunluğunun ne ölçüde azaltacak belli değil.
Ortahisar-Akçaabat arasındaki yoğunluğu azaltmak için, Söğütlü’de Eğitim Fakültesi ve Düzköy yol kavşağında düzenleme planlandı. Hatta, iş ihalede edildi. Sonra, istimlak bedeli ve yapım ücreti fazla olunca bu projeden vazgeçildi. Akçaabat’ın batı girişinde Kavaklı camisinden Yıldızlı Akyazı dolgu alanına yakın bir mesafeye kadar deniz dolgusu planlandı. Bu planlamayı da Akçaabatlı olan Karayolları Genel Müdürü Abdulkadir Uraloğlu yaptığı söylendi.
Deniz dolgusu ile yapılacak bu yola tepkiler gelmeye başladı. Akçaabat’taki sivil toplum örgütleri ve çevreciler, deniz dolgusu ile yapılacak yola karşı çıktılar.
  Kuzey Ekspres okurlarından Ömer Aliş, ise deniz dolgusuna karşı çıkan ilçe kent konseyini eleştirdi ve şöyle dedi;
‘Atı alan Üsküdar’ı geçeli yıllar oldu. Kavaklı’dan başlayarak Darıca tamamı ve Salacık’ın bir kısmını dolgu alanı yaptınız. Yaylacık dolgu alanı spor ve sosyal alandan çıkarttınız. Spor tesislerinin yerlerine başta TOKİ olmak üzere Milli Eğitim Bakanlığına devrettiniz. Sahillerdeki yerlerin tamamı, meralar, yaylaları Trabzon Büyükşehir Belediyesine devrettiniz. Şehir içinden geçen tanjant diye adlandırılan yolun istimlakında ücretleri farklı ödediniz, bazı arsalarda 18. Madde uyguladınız. Hak yediniz. Yolların yapımına gelince sıkıştınız mı bu yol Büyükşehir’in dediniz. Zamanında kent konseyi kurmadınız. Daha neler neler! Şimdi iş işten geçti göstermelik konsey kurdunuz. Bu konseyin hiçbir önemi ve yaptırımı yok artık’…

   Yıldızlı tünel çıkışından Akçaabat Kavaklı cami arasında deniz dolgusu ile yapılması planlan yol, bölgede ki trafik sorununu çözebilir. Ancak, yaklaşık 5-6 km.lik sahil de yok olur. Karayolları Genel Müdürlüğü bu projenin yerine, Darıca’dan Yıldızlı Derecik yolunun bir iki km. iç tarafına bağlanacak tünel geçişli yol projesini gündeme getirse; planlasa; yarın tünel geçişli güney çevre yolunun diğer bölgelerinde de tünelli geçiş sağlanır ve uzun vadede de olsa Beşikdüzü- Of arasında tünel geçişli yol parça parça yapılır ve Trabzon ilinin yüzyıllık trafik sorunu da ortadan kalkar. 
Bu bölgede deniz dolgusu ile yol yapana kadar, 70 km.si tünel geçişli 77 km.lik Beşikdüzü- Of arasındaki çevre yolunun bu bölümünün tünelle geçilmesini uzmanlar dolgu ile yapılacak yolun maliyetine eşdeğer olduğunu söylüyorlar. 
   Trabzon ilindeki sahil yolunda trafik yoğunluğunu ortadan kaldırmak için yapılması gereken tek iş, tünel geçişli güney çevre yoludur.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar