Adrese teslim ihale ve tekzip kararı!

Kuzey Ekspres Gazetesi’nin manşetinde dün ‘cevap ve düzeltme metni’ başlıklı bir tekzip yayınladık.
Tekzibe konu olay; Büyükşehir Belediyesi’nin, bir mülkünü kiraya verme şartnamesi idi. Büyükşehir Belediyesi, Atatürk Alanındaki eski belediye binasının altındaki 150 m2’lik işyerinin ihale şartnamesinde özel bir madde vardı. O madde de ‘Kitap- Kültür ve Teknoloji Ürünleri’ satışı ve ‘en az ülke genelinde 5 şube’ bulunması şartı idi. 
19 bin TL artı KDV ile ihaleye çıkan işyerinin ihalesine hiçbir firma katılmadı. Büyükşehir Belediyesi genel sekreteri Mustafa Akkaya, ihalenin sonlandırılmadığını, işyerinin bir hafta içerisinde pazarlık usulü ihale edileceğini söyledi. Akkaya, İşyerinin Turkuvaz medya grubuna verileceği şeklindeki iddialara ise ‘İhaleyi bundan sonra pazarlık usulü yapacağız. İhale şartlarını yerine getiren firmalar pazarlığa gelebilir. Turkuvaz da bu firmaların içinde olabilir’ dedi.
İşte bu habere mahkeme kararı ile tekzip yedik.
Haberde ne bir firmayı, ne bir kişiyi, ne bir müesseseyi olumsuz yönde zan altında bırakmadık. Habercilik yaptık.
Düzeltme ve cevap metninde, ‘haberin kamuoyunu yanıltmaya yönelik olduğu, ihalenin pazarlık usulü yapılacağı ve Turkuvaz medya grubunun katılacağı ifadelerine yer verilmektedir ise de haber tamamıyla gerçek dışıdır ve hayali olarak kaleme alınmıştır’ denildikten sonra ‘Zaten haber içeriğinden de, iddia edilen bu gerçeğe aykırı durumun herhangi bir dayanağı olmadığı açıkça görülmektedir. Bu sebeple de haberin, kötü niyetli olarak müvekkil şirketlere karşı toplum nezdinde olumsuz algı yaratmak amacıyla kasten yalan haber olarak kaleme alındığı tartışılmazdır. Herhangi bir araştırma dahi yapmadan müvekkil şirket hakkında gerçek dışı ve yanıltıcı haber yayınlayan gazetenizi kınıyor, asılsız habere karşı cevabımızı kamuoyuna saygıyla sunuyoruz’ ifadelerine yer verildi.
***

Haberimiz; bilgiye, belgeye dayalı, açık ve net. Haberin muhatabı da Büyükşehir Belediyesi… Haberde, hiçbir kurum ve kuruluşa yönelik algı yaratacak bir ifademiz yok. 
Haberimizden bir hafta sonra, pazarlık usulü yapılan ihaleyi adı geçen firma aldı. Burada ihaleye başka firmalar da elbette girebilirdi. Biz, haberimizde ihale adı geçen firmaya verilecek diye bir ifade de kullanmadık. Kamuoyundaki iddiaları yetkiliye sorduk. O da cevabını verdi.
Firma avukatının noter kanalıyla gönderdiği açıklamaya iç sayfalarda yer verdik. Ardından firma avukatı İstanbul 5. Sulh Ceza Mahkemesi hakimliğinden haber ile ilgili tekzip istedi. Tekzip geldi, bir üst mahkemeye itiraz ettik. Ama mahkeme itirazımızı ret etti. 
Yazıyı daha fazla uzatmayacağım. Mahkemelere elbette saygılıyız. Adalet müessesine elbette güveniyoruz. Saygı ve güven duyduğumuz müesseseler de zaman zaman yanlış ve hata yapabilirler. 
Haberimize verilen bu haksız ve adaletsiz tekzip kararını, bir hata olarak değerlendiriyoruz. Çokları gibi, ‘Bu karar, Türk yargısının ne durumda olduğunu gösteren bir belgedir’ demiyoruz. 

Hasan KURT

***********************

Trabzon’un fethi unutuldu!

Trabzon’un Fatih Sultan Mehmet tarafından fethi birkaç yıl öncesine kadar 26 Ekim’de kutlanıyordu. İlk fetih kutlaması 1961 yılında, fethin 500. yıldönümünde gerçekleştirilmişti. Trabzon Belediyesi, o günün anısına hediyelik eşya bile dağıtmıştı. Fetih kutlamalarında belediye çalışanı Seyfettin Kurt, beyaz bir at üzerinde Fatih rolü ile Trabzon sokaklarında tur atmış ve geçit törenine katılmıştı.
***

Trabzon’un fetih tarihi yıllardır, tartışıldı. Gazetemiz sahibi ve yazarı Hasan Kurt, yıllar önce Trabzon’un fethinin tarihinin 15 Ağustos olduğunu yazmıştı.  15 Ağustos tarihini Ortodokslar ‘Meryem Ana’nın göğe yükseliş günü’ olarak kabul ederler. 15 Ağustos 2010 tarihinde Maçka’daki Sümela Manastırında 88 yıl sonra ilk kez bir ayin düzenlendi. 'Meryem Ana'nın göğe yükseliş günü' olarak kabul edilen bu günde yapılan ayini fener Rum patriği Bartholomeo yönetmişti. Ayine Rusya Federasyonu, Yunanistan, Gürcistan, ABD ve yurt içinden gelen 500 kadar Ortodoks Hristiyan katılmıştı. 
15 Ağustos 1461, Trabzon’dan göç eden Rumlar için de önemli bir gündü. O gün, Trabzon Osmanlı topraklarına katılmıştı.
***

Trabzon’un fethinin 556. Yılı kapsamında düzenlenen ‘Trabzon’un fethi, fethin tarihi meselesi’ panelinde, Trabzon’un fethinin 26 Ekim değil 15 Ağustos 1461 olduğu ilan edildi. Prof. Dr. Kenan İnan, panelde “15 Ağustos 1461 tarihi Cumhuriyet'ten önceki dönemde Osmanlı devleti tarihinde Trabzon vilayet salnamelerinde yazılı. 26 Ekim 1461 tarihini tespit eden rahmetli İsmail Hakkı Uzunçarşılı da batılı bir tarihçiden aldığı tarihi vermişti. Trabzon’un fetih tarihi 15 Ağustos 1461’dir’ demişti.
Trabzon’un ve o yıllarda Trabzon’a bağlı il, ilçelerin fethi, 1961 yılından bugüne düzenli olarak yapılıyordu. Fetih tarihinin 15 Ağustos olarak belirlenmesinden sonra Büyükşehir Belediyesi’nin kutlama töreni yapmaması tepkileri de beraberinde getirdi.
Trabzon tarihi ve geçmişinden habersiz, kişi ve kişilerin işgal ettiği Büyükşehir Belediyesi’nin Kültür ve sosyal işler dairesi,  ne yazık ki Trabzon için çok önemli bir günü unuttu. Kutlamalar bu yıl yapılmadı. 

RESİM ALTI

26 Ekim 1961’deki kutlamalardan bir görüntü…

**************

Hilton’un gecesi!

Batum Hilton Oteli, önceki gece Karadeniz Kulüp’te bir yemek verdi. Fadıl Yoloğlu’nun sahne aldığı gecenin finalini Batum’dan gelen oryantal yaptı. Cafer Hazaroğlu, Şeref Bektaş, Son Nokta gazetesi sahibi Selahattin Bahadır, gazetenin genel koordinatörü Miraç Özağcı, yardımcısı Selim Şener, Dr. Köksal Güney, Haluk Şahin, gazetemiz sahibi Hasan Kurt, Sağlık turizmcileri derneği başkanı Mustafa Yılmaz ve çok sayıda davetlinin katıldığı gece geç saatlere kadar devam etti.  

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar