07.09.2021, 08:24

AF KANUN’UNDAN ÖNCEKİ MATRAH VE VERGİ ARTIRIMI

Matrah ve vergi artırımında bulunan mükellefler hakkında 9 Haziran 2021’den önce başlanılmış olan vergi incelemeleri ve takdir işlemlerinin 2 Ağustos 2021’e kadar sonuçlandırılması gerekmektedir. Ancak, 9 Haziran 2021’den önce başlayan vergi incelemeleri ve takdir işlemlerinin 2 Ağustos 2021’e kadar tamamlanamaması hâlinde; mükelleflerin matrah ve vergi artırımı başvuru süresinin sonuna kadar (31 Ağustos 2021) başvuruda bulunmuş olmaları şartıyla, 2 Ağustos 2021’den sonra vergi dairesi kayıtlarına intikal eden raporlar ve kararlar üzerine tarhiyat yapılmayacağından, vergi incelemesi ve takdir işlemlerine devam edilmeyecektir. Mükellefler sadece artırılan matrahlar üzerinden hesaplanan veya artırılan vergileri ödeyeceklerdir.

İnceleme ve takdir işlemlerinin sonuçlandırılmasından maksat, vergi inceleme raporları ile takdir komisyonu kararlarının vergi dairesi kayıtlarına intikal ettirilmesidir.

Bununla birlikte, söz konusu inceleme ve takdir işlemleri 2 Ağustos 2021’e kadar sonuçlandırılırsa ve mükellef inceleme raporları ile takdir komisyonu kararlarının vergi dairesi kayıtlarına intikal ettiği tarihten önce matrah artırımında bulunmuş ise; inceleme ve takdir sonucunda bulunan matrah farkı ile mükellefin artırımda bulunduğu matrah tutarı karşılaştırılacaktır

Bu durumda mükellefin artırdığı tutar:

• İnceleme ve takdir sonucu ulaşılan matrah farkından az ise aradaki fark üzerinden mükellef hakkında vergi tarhiyatı yapılacak ve ceza uygulanacaktır. Ancak mükellefin talep etmesi halinde Kanun’un 4’üncü maddesi hükmünden faydalanarak ödeme yapılabilecektir.

• İnceleme sonucu ulaşılan matrah farkından fazla veya eşit ise mükellef hakkında ayrıca vergi tarhiyatı yapılmayacak ve ceza uygulanmayacaktır.

Diğer taraftan, mükellefler 2 Ağustos 2021’den önce matrah ve vergi artırımında bulunmuş olmakla birlikte artırımlar, vergi inceleme raporları ve takdir komisyonu kararlarının vergi dairesi kayıtlarına intikal ettiği tarihten sonra yapılmışsa, yukarıdaki mahsup imkânından yararlanamayacaklardır. Ancak, sözkonusu inceleme raporları ile takdir komisyonu kararlarına istinaden yapılan tarhiyatlar için Kanun’un 4’üncü maddesi hükümlerinden faydalanabileceklerdir.

Yorumlar (0)
17
parçalı az bulutlu
Namaz Vakti 24 Ekim 2021
İmsak 05:11
Güneş 06:36
Öğle 12:10
İkindi 15:06
Akşam 17:35
Yatsı 18:55