05.08.2021, 08:01

AĞAÇ CANDIR

"Ormanlarımdan bir dal kesenin başın keserim!" demişti o güzel Kumandan Fatih Sultan Mehmet. Ne oldu da bu anlayıştan uzaklaşarak günlerdir yanan ciğerlerimiz olan ormanlarımızı koruma konusunda yetersiz kaldık. Devletin en büyük itibarı olağanüstü durumlarda irade ortaya koyarak, süratle müdahale ederek yeraltı yerüstü kaynaklarına sahip çıkmak değil midir?

Üstelik 7334 sayılı “Turizmi Teşvik Kanunu ile bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunun Ege ve Akdeniz’de birbiri ardına yaşanan orman yangınlarının başladığı 28 Temmuz’da Resmî Gazete’de yayımlanması ne kadar acı bir tesadüftür.

Vicdan sahibi her yurttaşın canını acıtan orman yangınları hâlâ devam ederken Resmî Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren bu kanunla kıyılar başta olma üzere orman alanlarındaki yapılaşma tasarrufunu Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkisine bırakılırken, hangi alanların kapsama gireceği ise doğrudan Cumhurbaşkanı tarafından belirlenecek.

Ormanlar bize mirastır, korunmalı, arttırılmalı ve gelecek kuşaklara artarak teslim edilmelidir, müsrif bir mirasyedi olunmamalıdır. Kaldı ki, bilimsel araştırmalar, ağaçların birbirleriyle iletişim halindeki sosyal varlıklar olduklarını gösteriyor. Yani yanan ağaçlar candır. Ağaçlar da bir aile gibi davranıyor ve zor durumda kalan başka bir ağaca yardım ediyorlar. Ağaçların yanı sıra hafızalarımıza kazınan yanmış tavşan, kaplumbağa, koyun manzaraları da yüreklerimizi dağladı.

Atatürk bir gün köşkün hemen yanındaki çınar ağacını kesmeye çalışan bir bahçıvan ile karşılaşır. “Ağaç kesilmeyecek, bina kaydırılacak” talimatını verir. İstanbul’dan getirilen tramvay rayları döşenir. Bina altına sokulan raylar üzerine oturtulur ve 4.80 metre civarında kaydırılır. Köşk yürütülmüş ve ağaç kurtarılmıştır. İşte itibar aslında budur, böyle itibarlı olunur.

Eskiden kahverengi zarflar dağıtılırdı ve bizler hiç kuşkuya düşmeden, Kızılay’a, Yeşilay’a, THK’na bütçemiz oranında para koyardık. Kendimizi çok iyi hissederdik, devletin bir kurumuna gönül rahatlığıyla yardım ederken; aidiyetimiz artar, keyiflenirdik. Kötü yönde ne çok şey değişti. Şimdi adeta ciğerlerimiz yanarken, üzüntüden ve heyecandan hop oturur hop kalkarken, THK Kayyum Heyeti Başkanı gönül rahatlığıyla nikâha gidiyor ve bir de sorumsuzca; ‘’Bunu abartmayın’’ diyor. İnsan bu durumda üzüntüden yemekten, içmekten kesilir, bırakın, düğüne nikâha gitmeyi.

Bir milletin yurttaşlarında aidiyet duygusu azalmış yöneticileri umursamazlaştıysa o millet için tehlike çanları şiddetle çalıyor demektir. Bu olumsuzluklardan kurtulmanın yolu kurumların liyakatli ve vicdanlı insanlarla yönetilmesidir. İnsanları; renklerini, ırklarını, dinlerini mevkilerini gözetmeksizin sevmeyi öğrenmeli ve insan odaklı çalışmayı özellikle yöneticiler ilke edinmelidir. Vatandaş devlet için değil, devlet vatandaş içindir.

Siyaseti şahsi çıkar sağlama ve servetini artırma amacıyla kullananları ayırt etme zahmetini gösteren seçmen layık olduğu yönetime kavuşacaktır. Bunun için vatandaşın en önemli kozu ve namusu olan seçme hakkını kullanırken adeta kuyumcu terazisini kullanır gibi dikkatli ve hassas olması da boynunun borcudur. Her şeyi bildiğini iddia etmeyip, bilenlerle çalışan, takım ruhunu benimseyen ve en önemlisi kendisini bu göreve vakfederek şahsi çıkar gütmeden ve zenginleşmeden çalışan, başarısını yönettiği kitlenin refah, huzur ve mutluluğunda bulan yöneticileri bulmak ve göreve getirmek aslında sorunun çözümünde aktif rol almaktır.

 

Geçen hafta  ‘’Taksim Toplantıları’’ başlığı altında Trabzonlu hemşerimiz Avukat Osman Ataman tarafından pandemiden dolayı dijital düzenlenen 214. toplantıya davet üzerine ben de katıldım. İzmir BB. Tunç Soyer’in konuşmacı olduğu ve gündemin değerlendirilerek soru- cevapla süren toplantının çok faydalı olduğunu ifade edeyim.

‘’Taksim toplantıları, var edebilen, katabilen, geliştirebilen bütün demokrat insanların özgür buluşma noktası ve etkili düşünce kuruluşu olmayı sürdürecektir’’ diyerek maksadı açıklayan Başkan Ataman’ın toplantılarında birçok konu ve sorun gündeme getirilerek çözüm önerileri de değerlendirilmektedir.

Sağlıcakla kalın, saygılarımla…

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yorumlar (0)