Ağaoğlu- Sümer- Usta ve ‘dün dündür bugün bugün!

Trabzonspor’un çiçeği burnundaki başkanı Ahmet Ağaoğlu önceki akşam TRT’de, Trabzon’da futbolun asrın başından buyana lig usulü oynandığını vs. anlattıktan sonra, kulübün son durumunu özetledi.
Ağaoğlu, Trabzonspor’da yıllar önce 1990’lı yıllarda yöneticilik yapmıştı. O yıllarda Ukrayna’nın Odessa kentinde bir de taahhüt işi vardır.
Çoklarına ‘balık hafızalı’ diyerek kimseyi rencide etmek istemiyorum. Ancak, geçmişte yaşanan önemli bir olayı aktarmak istiyorum.
31 Aralık 2000’de yapılan kongrede Özkan Sümer, Mehmet Ali Yılmaz’a karşı seçimi kazandı. Özkan Sümer başkanlığındaki yönetimde Ömer Gürsoy asbaşkan, Ahmet Ağaoğlu başkan yardımcısı idi.
***

31 Aralık 2002’de yapılan kongrede Özkan Sümer ile Ahmet Ağaoğlu yarıştı. Ahmet Ağaoğlu’nun listesinde Ağaoğlu, Volkan Canalioğlu, Ömer Eyüboğlu, Engin Hacısalihoğlu, Mehmet Öksüzoğlu, Sümer’in listesini deldi. Ahmet Ağaoğlu en yüksek oyu aldı. İlk toplantıda Ömer Eyüboğlu, Özkan Sümer’e, ‘Sayın başkan çok iyi bir yönetim oldu. Bir yıl siz başkanlık yapın bir yıl Ahmet Ağaoğlu’ teklifini getirdi. Özkan Sümer, Ömer Eyüboğlu’na döndü, ‘Müdürüm seni çok severim. Ama olmaz’ diye kestirip attı ve bu beş ismi istifaya çağırdı.  Mehmet Öksüzoğlu dışındaki 4 isim istifa etti. 4 yedek asıl oldu. Özkan Sümer, ikinci kez başkanlığa seçildi. Ve Sümer, bir yıl sonra istifa etmek zorunda kaldı.
Ve ne hikmetse dün Ağaoğlu’nu istemeyen Özkan Sümer, bugün Ağaoğlu’nun ve yönetiminin profesyonel akil adamı, teknik CEO’su! Özkan abimiz işini bilir! Zaten bilmeseydi yarım asırdır gemisini yürütebilir miydi? Yine de kendisini seviyorum! Türk futbolu için bir değerdir!

***

Neyse gelelim, Ahmet Ağaoğlu’nun TRT’deki beyanına…
Kurumlarda, yeni gelenler öncekilerin açıklarını, yanlışlarını ve hatalarını gündeme getirir. Ahmet Ağaoğlu’nun, borçları, harçları ve kulübü nasıl düzlüğe çıkaracaklarını açıklarken, başkan Muharrem Usta’ya haksızlık yapması bir yana Usta’yı itibarsızlaştırmak için gerçek olmayan beyanlarda bulundu.
Muharrem Usta; Ağaoğlu ve Hayrettin Hacısalihoğlu ile yaptığı toplantıda, üç futbolcuyu (Kuçka, Burak, Sosa) sezon sonunda satabileceğini, bu futbolcuların kulübe maliyetlerini üstleneceğini ve elde edilecek 10 veya 15 milyon Euroluk parayı kulübe bırakacağını taahhüt etmiş ve bu söylemini de yazılı olarak kendilerine vermişti... Ki, bu oyuncuların satılması halinde gelecek sezon alacakları para da borçtan düşülecek… Trabzonspor’un kazancı ise yaklaşık 200 milyon olacak! Buna bir de 61.5 milyonluk alacağını eklerseniz, rakam 250 milyonu buluyor!
Ağaoğlu ise TRT’de; bu futbolculardan gelecek parayı Muharrem Usta’nın alacağına tahsil edeceğini ima etti, söyledi.
Ağaoğlu’nun bu söylemi, düpedüz Muharrem Usta’yı itibarsızlaştırma girişimidir. Ağaoğlu neden, niçin böyle bir söylemde bulundu, bilemiyoruz. Bu açıklamanın Ahmet Ağaoğlu’na yakışmadığını söyleyebiliriz.
Muharrem Usta’yı eleştirelim ama hakkını da teslim edelim. Adam diyor ki, ‘Bu futbolcular size yük mü, o zaman satma işini bana bırakın parası da sizin olsun’…
Bu ifade ve taannütten sonra, hala Usta’nın üzerine gitmek olsa olsa Usta’yı itibarsızlaştırmak isteyenlerin silahşörlüğünü yapmaktır!
***

Usta’nın alacaklarına gelince; Muharrem Usta’nın Trabzonspor kulübünden 61.5 milyon lira alacağı var. Usta, Trabzonspor’dan bu parayı haciz vs. yoluyla almayacak. Yapacağı iş, muhtemelen yıllara yayarak sponsorluk, reklam anlaşmaları karşılığı olacaktır. Bu da en doğal hakkıdır.
Bizim yörede, ‘horona giren terler’ diye bir deyim vardır. Ahmet Ağaoğlu ve ekibi Trabzonspor’un borcunu, harcını vs. bilerek yönetmeye talip oldular, kongreye katılan üyelerin yüzde 90’a yakınının oyunu aldılar.
Artık bundan sonra, mazeret üretmenin, geçmişte şöyle yapıldı, enkaz devraldık demenin, eski başkan ve yönetimleri suçlamanın, itibarsızlaştırmaya yönelik söylemde bulunmanın hiçbir anlamı yok. Geçmişte o yapıldı bu yapıldı… Hepsi geçmişte kaldı. Geçmişten ancak ders alınır ve geleceğe bakılır.
Geçmişteki yanlışları ve hataları temcit pilavı gibi ısıtıp ısıtıp gündeme taşımak, eleğini asmışlara değil bugünkülere zarar verir!

Hasan Kurt

*****************

Kanuni, Gazi ve
Tevfik Serdar
kesik yedi!

kanuni-002.jpg

Trabzon Milli Eğitim Müdürlüğü, sınavla öğrenci alacak proje okullarını açıkladı. Ortahisar’ın gözde okullarından Kanuni Anadolu, Gazi ve Tevfik Serdar Anadolu liseleri, devre dışı kaldı. Ortahisar’da üçü İmam Hatip, biri sosyal, biri mesleki teknik ve biri de Trabzon lisesi olmak üzere 6 lise proje okulu olarak sınavla öğrenci alacak.

Milli Eğitim il Müdürlüğünün açıklamasına göre, Trabzon’da Akçaabat Mesleki ve Teknik, Akcaat Şehit Gökhan Uzun Fen Lisesi, Beşikdüzü İMKB fen lisesi, Of Solaklı Fen Lisesi, Vakfıkebir Fen Lisesi, Yomra Fen Lisesi, Ortahisar Dursun Ali Kurt İmam Hatip Lisesi, Mahmut Celalettin Ökten İmam Hatip lisesi, Trabzon Kız İmam Hatip Lisesi, Trabzon Mesleki ve Teknik Anadolu, Trabzon merkez Fen Lisesi (Trabzon Lisesi), Trabzon Sosyal Bilimler Lisesi, proje okulları olarak sınavla öğrenci alacak. Diğer okullar adrese dayalı öğrenci alacak.
Milli Eğitim’in bu düzenlemesi, kimilerine göre Özel liselerin önünü açtı. Kimilerine göre İmam Hatipleri öne çıkardı. Trabzon Lisesi eski müdürü Ömer Eyüboğlu ise düzenlemeyi olumlu buldu. Eyüboğlu, ‘Çocuklarını özel okullara gönderemeyen veliler, mahallelerine en yakın okula kayıt yaptıracaklar’ dedi.  Sosyal medyada ise eleştirilerin ardı arkası kesilmiyor.
İşte bir kaçı;
Cevat Öksüz: Akçaabat ve Trabzon teknik liseleri, listede. Bu listeyi kim yaptı? Kanuni, Tevfik Serdar ve diğerleri demek ki parayla öğrenci alacaklar. Eski sistem gibi. Beş on takoz ver veya sahte oturma belgesi al, kayıt edelim öğrenciyi. Okul sayısı az ne kadar öğrenci yerleşecek karışık.
Alpay Kutanoğlu: Yazık çok yazık. Birçok fen lisesinden daha yüksek puanla öğrenci alan Kanuni Anadolu Lisesi gibi Trabzon’un köklü bir eğitim kurumu, listede yok. Bunun vebalı, bu listeyi yapanların boynunadır.
Ahmet İskender: Bak İmam Hatipler var listede. Büyük din adamları yetiştirecekler demek ki.

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar