Ağaoğlu’na ‘başkan ol’ diyen sorunları da çözer!

Trabzonspor’da Ahmet Ağaoğlu başkanlığında oluşturulan yönetime toplumun hemen her kesiminden olumlu ve olumsuz tepki geliyor. Bu arada, her ne kadar Trabzon kamuoyunda tanınmasa da Metin Kaya başkanlığında bir ikinci listenin de olduğunu unutmayalım.
Ahmet Ağaoğlu başkanlığında oluşturulan yönetim kurulunu, ne Ağaoğlu ne de yönetimin ikinci ismi Hayrettin Hacısalihoğlu oluşturdu. Ağaoğlu’nun 15 kişilik yönetime aldığı ya iki ya da üç kişi var. Hayrettin Hacısalihoğlu’nun da, Mehmet Alp’ın de o kadar. Geri kalanlar siyasetin ve hatırlı kişilerin önerisiyle listede kendilerine yer buldular.
Ağaoğlu yönetimini eleştirenlerin hemen hemen hepsi, ‘Bu yönetimde kim para verecek’ diyor… Trabzonspor yönetimlerinde dünden bugüne birkaç istisna dışında kim para verdi. Ve yine bir iki istisna dışında Trabzonspor’da kimin parası kaldı?
Trabzonspor’da yönetici olanları, para ile ölçmek ve değerlendirmek yanlıştır. Yönetimlerde, parası olanlar da alınteriyle kazandıkları parayı Trabzonspor’a vermez. Niye versin ki! Yukarıda belirttiğimiz gibi bugüne kadar yöneticilik yapan 300’e yakın insandan kaçı kulübe para bağışladı. Ancak, bir elin parmak sayısı kadarı!
Burada önemli olan, işbaşına gelecek olan yönetimin Trabzonspor’un sorunlarının üstesinde gelip gelemeyeceğidir.
Ağaoğlu yönetimini bu ölçü içerisinde değerlendirmek gerekir.
Trabzonspor’un en büyük handikabı, sorunu parasızlık ve aşırı giderler!
Parayı, tahminimiz o ki; Ağaoğlu’na başkan adayı ol diyenler bulacak. Bulmadıkları takdirde, yönetim ilk ayda çöker!
Parayı verenler; paranın nereye, nerelere harcandığını da mercek altına alacaklardır. İHO dönemi gibi har vurup harman savurma olmayacak! Be kesin!.
Kulübün giderleri, aşağı çekilir mi?

jtcsw_1522327491_5362.png
Giderlerde en büyük kalem faiz ve transfer harcaması!
Faiz, başka bir ifade ile banka borçları devam eder!
Transfer de kontrol altına alınır.
Kulüp personelinde yapılacak tasarruf işi, epey baş ağrıtır. Yönetim kısa süre içerisinde bu işe kolay kolay el atamaz.
Yeni gelir kaynakları bulmada da yönetimin pek başarılı olacağını sanmıyoruz. İnşallah yanılırız!
80 yaşındaki Özkan Sümer’e, ücretli genel koordinatörlük veya menajerlik veya danışmanlık görevi verilmesi doğru mu?
Kimileri doğru kimileri yanlış diyor. Sümer’e bu görevi verenlerin amacı; Sümer’in bilgi ve becerisinden yararlanmaktan çok belirli bir grubun gazını almaya yöneliktir. Bir de Sümer’i vitrinde göstermek!
Sonuç olarak; ‘Usta’ya git’ diyenlerin yeni yönetimde yer alan isimleri şimdiden eleştirme hakları yok denecek kadar azdır.
 
Asım Aykan, aday olacak mı?

asim-aykan-turizm-memleketimizin-gelecegidir_8138f5f.jpg

Ara sıra AK Parti’nin Trabzon Büyükşehir Belediye Başkan aday adaylarını yazıyoruz. Önceki gün İstanbul’dan arayan önemli bir isim, ‘Asım Aykan’ı unutma. AK Parti’nin Trabzon Büyükşehir için en güçlü adayı Asım Aykan’dır. Asım bey, önceki seçimde ilk sırada çıktı. Son anda Orhan Gümrükçüoğlu aday gösterildi. Bu seçimde favori isim Asım Aykan’dır’ dedi.
Ankara’dan arayan bir başka isim ise, ‘Karayolları eski genel müdürü Cahit Turan, sürpriz aday olabilir’ demekle yetindi.
AK Parti’de Büyükşehir Belediye Başkan aday adaylarının sayısı her geçen gün artıyor. Tahminim o ki, aday anketlerle belirlenecek ve daha önce belirttiğimiz gibi son kararı Beştepe verecek.

****

Diriliş Ertuğrul, Payitaht Abdülhamit, Mehmetçik Kut'ul Ammare, Fatih gibi Türk dizilerine gözüm takılıyor da şaşırıp kalıyorum. Her dizideki güya tarihi figürlerin elinden, dilinden, mimiklerinden şiddet ve şirret akıyor. Oysa bir asır öncesinin insanı daha saftır, bakışları, konuşması dizilerde dikilen modern tipler kadar keskin değildir. Dahası geçen yüz yılın insanı kötülüğü dizilerdeki aptal senaryolardaki gibi tasarlayıp alenen yapmazdı. Hatta yaptığı şeyin bir kötülük olduğunu o da diğer insanlar gibi sonradan anlardı. Gerçeklikten bu kadar kopuk saçma sapan şeylerin insanlara tarih filmi olarak sunuluyor oluşu gerçekten de trajik.
(Metin Kondel)

***

Türkiye ve İran dahil Orta Doğudaki siyasi istikrarsızlığın temel nedeni şudur. Bu bölgenin Birinci Dünya Savaşına kadarki 5000 yılı aşan tarihi, askeri, siyasi, hukuki hakimiyet sistemi olarak devlet açısından "imparatorluk"ların tarihidir. İmparatorluklar tanım gereği kapsanan insan kültürleri açısından çok dilli, çok dinli, çok kültürlü varlıklardır. İmparatorluklar çağının Birinci Dünya Savaşından sonra kapanması ve İmparatorlukçu devlet geleneğinin tarihi olarak tasfiye edilmesinden sonra inşa edilmek istenilen, dile, dine, tasavvur edilen "millet"lere göre yeniden şekillenmesi oturmamıştır. Avrupa’da eski imparatorlukların yerini dil, din ve tasavvur edilip yeniden inşa edilen milletlere dayalı devletlerin alması yüz yıllar sürmüştür. İspanya ve Britanya örneklerinin gösterdiği gibi bazı yerlerde ciddi sorunlar devam etmektedir.
(Yahya Sezai Tezel)

***

Sevgili medya; lütfen Akkuyu Nükleer Santralini ve nükleer enerjiyi övmeyin!  Tamam Ankara'da tahta oturanın baskısı var ama yarın günahlarınızı o emretti biz yazdıkla geçiştiremezseniz. Gidin Pripyat'ı ziyaret edin Çernobil çok iyiymiş yahu diyebilirseniz bu haberleri yapın, ayrıca Ermenistan'ın Iğdır'ın dibine diktiği ve dünyanın en tehlikelisi olarak kabul edilen Rusların iftihar ettiği Metzamor Nükleer Santrali'nin kapatılması için uluslararası her türlü etkinliğe verdiğim desteği bugünden itibaren çekiyorum!
Burada iyi olan orada neden kötü olsun, haritadan silinen Ukrayna'nın güzelim Pripyat şehri ve Metzamor ortadayken sizin iki yüzlülüğünüzle uluslararası yazışmalarda uğraşamam.
(Metin Yılmaz)

 

Önceki ve Sonraki Yazılar