Ağustos’ta film festivali!

Değirmendere’den bizi arayan bir okurun aktardığı bilgiler doğrultusunda Trabzon Belediyesi eski başkanlarından, AKP Trabzon eski milletvekili Asım Aykan’ın, Trabzon’da film festivali düzenleyeceğini yazmıştık.Belediye Başkanlığı döneminde Gazipaşa caddesini sahil yoluna bağlayan viyadüğün yeşil alanındaki inek heykelini kaldıran ve düne kadar sinemaya, tiyatroya pek yeşil ışık yakmayan Asım Aykan’ın film festivali düzenleyeceği işi doğrusunu ararsanız pek aklımıza yatmamıştı.

ağustosta-film.jpg

Önceki gün ve dün birkaç kez Asım Aykan’ı aradık. Ulaşamadık. ANADER’in yöneticisi ve ANADER lokalinin mülk sahibi Muammer Şahin’e ulaştık.

Şahin, ANADER ile İstanbul’daki Trabzon Dernekler Federasyonunun Trabzon’da Ağustos ayının ikinci haftasında ortaklaşa bir film festivali düzenleme kararı aldıklarını söyledi. Şahin, ‘Konu ile Asım bey ilgileniyor. İstanbul ve Trabzon’da birkaç toplantı yapıldı. İstanbul’daki Trabzon Dernekler Federasyonu, ANADER’e proje üretin sizi destekleyelim, önerisini getirdi. ANADER yönetimi de film festivali düzenleme kararı aldı. Benim bildiğim bunlar’ dedi.

İstanbul’daki Trabzon Dernekler Federasyonu Genel Başkanı Dursun Çağlayan… Çağlayan, Sürmeneli, inşaatçı! Bir ara Sürmene belediyesine bir otomobil hediye etmişti!

Trabzon Dernekler Federasyonunun yönetiminde kimler var, Trabzon’da 16-26 Ağustos arasında düzenlenecek film festivalinde İstanbul’daki federasyon, ANADER’e ne tür destek verecek, Kültür ve Turizm Bakanlığı olayın içinde mi,  Avrupa Birliği fonlarından veya başka fonlardan, hükümetten destek gelecek mi? Bilmiyoruz.

Film ve sinemacılığa soyunan ANADER Başkanı Asım Aykan, önümüzdeki günlerde kamuoyunu mutlaka aydınlatır.

***

Trabzon’da 10 gün devam edecek bir film festivali görünen o ki, kapsamlı bir iş. Neden derseniz? Değirmendere’de büyükçe bir bina kiralanmış. Film milim işlerini takip eden olacak. Trabzon’daki sinemalarla anlaşma yapılacak. Filmlerin gösterim hakkını elinde bulunduranlara para verilecek. Vs. vs…

Uluslararası festival!

Yazıyı sonlandırmak üzereydik. Asım Aykan aradı.

- Başkan, hayırdır; film festivali düzenliyormuşsunuz?  Nereden çıktı bu iş?

‘Hasan bey kardeşim, biliyorsun bizim bir derneğimiz var. Bizim ANADER ile İstanbul’daki Trabzon Dernekler Federasyonu ortaklaşa bir etkinlik yapıyoruz.’

- Asım bey, ‘Asım Aykan film festivali düzenleyecek deseler kesinlikle inanmazdım. Bu nasıl bir film festivali olacak? Mesela Lise sıralarında okuldan kaçar Sümer, Renk sinemalarında ‘Parçala Behçet’i seyretmeye giderdik. Bu festivalde bu tür filmler de olacak mı?

‘Hasan kardeşim, benim olduğum yerde öyle filmler olur mu? Bu festivalde belgesel, kısa metrajlı filmler, sanatsal filmler gösterime girecek. Bana söylenen bu.’

-Asım bey, bu olayın bir de ekonomik yanı var. Festival uluslararası olacak diyorsunuz. İran’dan, Arabistan’dan, Almanya’dan oradan buradan gelenlerin masrafı olacak. Kısa, uzun her neyse filmlere, sinemalara, görevlilere vs. para verilecek. Sizin derneğe para kalacak. Değirmenin suyu nereden gelecek?

‘İstanbul’daki Trabzon Dernekler Federasyonu Başkanı ve oradaki iş adamı arkadaşların desteği var. Ayrıca sponsor olacak firmalar var. Federasyon, Kültür ve Turizm Bakanlığına müracaat etti. Bende Trabzon Valisi ile görüştüm. Güzel bir etkinlik olacak. Eskişehir, Antalya’da, Konya’da da film festivalleri düzenleniyor. Festivalle ilgili önümüzdeki günlerde bir basın toplantısı yapacağım’

***

16- 27 Ağustos tarihleri arasında Trabzon’da yapılacak olan film festivali ile ilgili ANADER Başkanı Asım Aykan’ın söyledikleri bunlar.

Bu tür etkinlikleri eleştirmek, karalamak doğru değil. Trabzon’da yapılacak her tür sanat, spor, eğlence vs. amaçlı etkinlikleri, festivalleri destekliyoruz. Ancak, olup biteni de kamuoyuna aktarmayı görev biliyoruz.

Ahhh Başkan ahhh!

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Gümrükçüoğlu ile yaptığımız söyleşiye farklı tepkiler geldi. KTÜ’den arayan M. K. adlı bir okurumuz şöyle dedi.

ahhh-başkan.jpg

‘Başkan diyor ki, beni hiçbir AK Partili eleştirmiyor. Başkan ya hiçbir AK Partili ile görüşmüyor ya da görüştüğü AK Partililer menfaat gereği başkana şu Trabzon’uumuzun içler acısı halinden bahsetmiyor. Bu şehirde yaşayanlar seçimde Gümrükçüoğlu’na oy vermediler AK Partiye yani Erdoğan’a verdiler. Başkan Değirmendere bölgesinin, Çömlekçi’nin mezbelelik halini görmüyor mu? Şehir plansız, projesiz güneye doğru büyüyor. Erdoğdu yolu hariç güney- kuzey yolları yapılmamış. Boztepe’ye 1960’larda yapılan dar yolla gidiliyor. Üç km. yolu akşamları araçla bir saatte gidemiyorsun. Şehre gelen bir yabancı arabasıyla şehre zor giriyor. Sayın Cumhurbaşkanı tebdili kıyafet Trabzon'a gelse şehirde bir gün dolaşsa döndüğünde ilk işi bu görevlileri görevden alır. Trabzon'a sahip çıkan yok mu?’

Başkan yaptıklarını ve yapacaklarını anlatıyor, vatandaş da eleştirilerini sıralıyor.

Özyazıcı-Arıkan!

Türk futbolunun gerçek efsane teknik direktörü Ahmet Suat Özyazıcı, rahatsızlığı nedeniyle uzun bir süredir evinde istirahat ediyordu. Özyazıcı, dün Çarşı camisi yakınındaki işyerine gitti. Özyazıcı’yı burada, komşusu bir zamanların ünlü kalecisi şekerci Faik ünvanlı Faik Arıkan karşıladı. Arıkan, sosyal medyada Özyazıcı ile çektirdiği fotoğrafı paylaştı ve ‘3 ay üstüne bugün dükkana geldi hasret giderdik sağlığı çok iyi maşallah aslan gibi’ dedi.

özyazici.jpg

Ahmet Suat Hocamıza biz de sağlıklı ve mutlu günler diliyoruz.

**********************

AKP iktidarı öncesinde Türkiye’de akademik bir hayat yoktu ama üniversitelerde akademik yapı vardı. Bilimle ilgili ciddi bir şeyler yapılamıyordu ama en azından akademi bilim denilen şeyin varlığından bihaber değildi. AKP iktidarı Türk akademisinde liyakati bozunca her şey tespih taneleri gibi dağıldı. Bilimsel ciddiyet olmayınca üniversiteler İlahi Komedya’ya dönüştü. Bu aklı hükümete veren de Yusuf Kaplan’dır. Anadolu’da Arifan Üniversiteleri kurulursa atomun çekirdeği parçalanacak, yeni bir İslam medeniyeti bigbangi yaşanacakmış. Diğerleri kafiran üniversiteleriymiş. Formel bir eğitim almamış birinin kendi çapındaki kehanetleri Türkiye gibi bir ülkede akademiyi bütünüyle bitirdi. (Metin Kondel)

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar