Ahh Krem Yavuz ahhh!

ahh-krem1.pngTrabzon kamuoyunun ‘Krem Yavuz’ olarak tanıdığı eski topçulardan Yavuz Yaylı, birkaç gün önce yazdığı yazıda; Sadi Tekelioğlu’na, Ömer Uzun’a, Özkan Sümer’e ve Trabzonspor alt yapı hocalarından bazılarına methiyeler yağdırdı, Trabzonspor alt yapısının son dönemlerde dibe vurduğundan bahsetti.

Krem Yavuz’un top oynadığı yıllardan bugüne, siyasetten spora, tarihe vs. yazıp çiziyoruz.

Krem kardeşimiz, geçmişi unutmuş…

Sadi Tekelioğlu, 1970’lerde Trabzonspor amatör takımında oynuyordu. Trabzonspor- Tonyaspor maçını da ben yönetmiştim. Sadi de TS amatörün kaptanı idi. Ömer Uzun, hatırladığım kadarıyla 1975’te Gençlerbirliği’nde oynuyordu. Özkan Sümer de bir ara İdmanocağı’nda oynuyordu, topu yeni bırakmıştı. Halde memurluk, Zonguldak ve Trabzon’a döndükten sonra antrenör ve teknik direktör oldu. Ahmet Suat’ın yardımcısıydı. Neyse, Özkan ağabeyimiz, öyle ya da böyle Türk futbolunda bir isim ve marka olmuştur. Özkan ağabeyimize sağlıklı günler diliyoruz.

Trabzonspor’u 1970’li ve 80’li yıllarda şampiyonluğa taşıyan futbolcuların, bir iki istisna dışında hemen hepsi amatör takımlardan ve Trabzon dışından Trabzonspor’a geldi.

Bekir: Gençlerbirliği, Ali Kemal: Çarşıbaşı, Hüseyin: Çarşıbaşı, Necati: Yolspor, Kadir: Tütünspor, Turgay: Çimentospor, Şenol Güneş: Erdoğdu- Sebat, Güngör: Alt yapı, Ali Rıza: Çimentospor, İhsan Sakallı: Sebat, İskender Günen: Şekerspor, Tuncay: Ankara Petrol, Hüsnü: Alt yapı, Raci: Alt yapı, Dobi Hasan: Samsun, Sinan: Bafra, K. Hasan: Rize, Mustafa Gedik: Sebat, Kemal: Düzköy- Erdoğdu- Sebat, Kaş Osman: Alt yapı, Serdar: Sebat, Faruk Özak: Sebat, Cemil: Gençlerbirliği, Aziz: Gençlerbirliği, Cengiz: İdmanocağı, Bahattin: Yolspor, Arif :Trabzon Fenerbahçe, Lemi Çelik: Sebat, Şenol Ustaömeroğlu: Arsin, Soner: İdmanocağı, Levent Erköse, Hami, K. Hamdi, B. Hamdi, Mehmet Köroğlu ve birkaç isim daha alt yapıdan yetişti.

Bunlar aklıma gelenler. Bu topçuların hangisinin yetişmesinde bu üç ismin katkısı oldu? Bu topçuları amatör takımlarda keşfedenler, mesela merhum Barbon Ziya vs. diyebilirsin. ‘Doncu’ Ahmet’ dersin itiraz etmem vs.

***ahh-krem.png

Trabzonspor’un futbolcu kaynağı Trabzon’daki amatör kulüplerdi. Trabzonspor, amatör kulüplerden gelen oyuncularla şampiyonluklar yaşadı. 

Kaleci Uğurcan, İstanbul Kartal’dan Trabzonspor’a geldi. Orada seçmeler vardı. Tavsiye edildi, beğenildi. Trabzon’a geldi. Senin ünlü hocan ‘bundan kaleci mi olur?’ dedi. Uğurcan’ın Trabzonspor’da oynaması da Onur’un sakatlanmasıyla oldu. Onur sakatlanınca Uğurcan kaleye geçti.

Alt yapıda 30-40 antrenör var. Alt yapıdaki bir futbolcu, 18-20 yaşına kadar üç-beş hoca ile çalışıyor. Her kategoride bir hoca ile… O nedenle yok Yusuf’u şu yetiştirmiş, Abdülkadir’i bu yetiştirmiş söylemi de doğru değildir.  Her kategorideki hocanın yetiştirme işinde payı vardır.

Trabzonspor alt yapısından son 40 yılda 3-5 bilemediniz 10 oyuncu A takıma çıkmıştır. Ve maalesef 2010-11 sezonunu saymazsak 37 yıldır alt yapıdan yetişen oyuncuların yer aldığı takım şampiyon olamamıştır.

Trabzonspor’a geçmişte futbolcu yetiştiren amatör kulüplerin yerini Trabzonspor alt yapısı aldı. Alt yapının durumu da ortada!

HASAN KURT

 

*******************************************************************

Meselâ benim zihnim oldum olası bu ülkenin uçsuz bucaksız verimli ovaları ile BİM, A101, ŞOK gibi SSCB devrindeki tatsız tuzsuz, zevksiz, standart ve de bereketsiz ürünlerin satıldığı marketler arasında bir ilişki kuramadı. Ege’nin ovalarından, Çukurova’dan, Akdeniz’inden, Trakya’sından, Harran’ından, Iğdır’ından, Konya’sından, Amik ovasından, Pasinler’inden, Bursa’sından, Sakarya’sından ve diğer yerlerden fışkıran o eski Anadolu bereketi bir türlü raflara yansımıyor. Marketlerin manavları standartlaştırılmış ham ve tatsız meyve sebzelerle üstelik her gün değişen uçuk fiyatlarla doluşturulmuş. İnsanlar bu türden standart bir bereketsizliğe razı edilmişler. Bu ülkeyi az çok bilen aklı başında bir insanın bu gıdalara üşüşüyor olmalarını aklım almıyor. Bu türden marketlerde satılan şeyleri Avrupa’da değil market raflarına koymak çöpe atmanıza bile müsaade etmezler. Tekrar ediyorum. BİM’in, A101’in, ŞOK’un ve diğer market zincirlerinin sebze ve meyve reyonlarında Anadolu’nun o bereketi neden yansımıyor? İnsanlar neden yıllardan beri ucuz tatsız gıdaları tüketmeye razı ediliyor? (Metin Kondel)

***************************************************************************************

Bizim inancımızda kin ve intikam duygusuna yer yoktur. Çünkü intikam sadece Allah'a mahsustur; el Müntekim. Kin tutmak ise haramdır.

Necip Fazıl Kısakürek Büyükdoğu'culuğa döndüğünde kitleleri din, kin, intikam duyguları ile peşine taktı. İyi bir şair olabilir ama mütefekkir asla. Avrupa'ya talebe olarak gönderilen, orada batının ilim ve teknolojisini alamayıp geriye dönen, kumar, içki, kokain, esrar dahil her şeyi deneyen adam, başarıyı kinini din yapmak, intikam ve nefret ideolojisini yaymakta yakaladı. Çünkü Cumhuriyet değerlerine küfretmenin prim yaptığı bir vasat yakalamıştı. İktidardan nemalanarak kitleleri kandırmaya devam etti. Çıkardığı bütün kitapları ve mecmuaları satır satır ezberlemeye çalışan bir insan olarak bunları yazıyorum.

Maalesef o ve onun gibi söylemlerde bulunanlara inananlar ekseriyete ulaştı ve iktidar oldu. Akit gazetesi Bekir Coşkun için "‘Millete “g.t kılı” diyen Bekir’e pamuğu tıkadılar" diye başlık atmış. Bu başlığı bir kişinin ifadesi sanmayın. Bu radikal İslamcıların (hatta bazı ılımlı İslamcıların da) tümünün fikrini ifade eder. Bu kadronun oluşmasında emeği geçenlere lanet olsun.

Bir beden ölünce leş olur. Toplumun selameti için o leş ortada bırakılmaz. Bırakılırsa kokar, şişer, kurtlanır, pislik olur. Toplumu rahatsız edecek bu durum ölü bedenin toprağa gömülmesi, yakılması veya bazı kültürlerde vahşi hayvanlara bırakılması ile önlenir. Bizde bu işlem definle halledilir. Vefat edene yakın kişiler cenazeyi toprağa gömerler. Gömme işleminin hiç bir özelliği yoktur. Kefenleme, yıkama, mezarın dibinde basamak yapma, mezarı kıbleye göre açma, cenazenin yüzünü kıbleye döndürme, dokuz tahta, definde kuran okuma, telkin verme ...vs bidattır, dinle ilgisi yoktur.

Bunları niçin yazdım; Dini kin, kinini din yapan kuşaklara su veren, kendini dava adamı tanıtan insanların İslam Dinine yaptıkları kötülüğü inanın kafirlerden hiç kimse yapamazdı. Olmayan ruhban sınıfını intikamına alet eden ve ölü bedene nefretini kusan bu kuşak kimlerin eseriyse Allah'ın laneti, intikamı onların üzerine olacaktır. (Dr. Mahmut Haydar Ustaoğlu)

 

Önceki ve Sonraki Yazılar